• Search form

09.08.2020 | 19:33

Da li je moguće u strašnim vremenima naći dobre ljude?

Da li je moguće u strašnim vremenima naći dobre ljude?

Sarajevo film festival (SFF), čije je 26. izdanje prebačeno u potpunosti u onlajn format, posvetio je program Suočavanje sa prošlošću pitanjima koja izviru iz aktuelne krize povodom pandemije virusa korona, smatrajući da su traganje za istinom i utvrđivanje činjenica važniji nego ikada u okolnostima u kojima svet koji smo poznavali više neće postojati u budućnosti.

“Anksioznosti sveta koji ostavljamo iza nas provući će se i u novi poredak sveta i ponovo dobiti na snazi. Usuđujem se reći, ako smo šta naučili proteklih mjeseci, to je da se naši lični životi mogu okrenuti naglavačke u jednom trenu”, navela je programska menadžerka i kuratorka programa Suočavanje sa prošlošću 26. SFF-a Maša Marković, najavljujući u fokusu programa snažne pojedince i njihove borbe, epizode u kojima se životne okolnosti naprasno promene, jer život koji je postojao do tada nestaje bespovratno.

Sluge režima

“Budući da sada, više nego ikada ranije, preispitujemo međuljudsku solidarnost, svaki film u programu postavlja isto pitanje - da li je moguće u strašnim vremenima naći dobre ljude?”, pitanje je koje postavlja selekcijom Maša Marković. Filmovi su povezani i stilski tako što su skoro svi snimljeni u crno-beloj tehnici, pa je pitanje stoga kako tako snažne i teške priče mogu biti svedene na beskonačne nijanse sive boje i da li to vizuelno ograničenje umanjuje dirljive i teške strane filmskih priča ili, naprotiv, ima funkciju da dodatno naglašava aspekte priče?

Selekcija obuhvata mnoštvo različitih autorskih glasova, tema i estetskih pristupa, među kojima je i nagrađivani rediteljski prvenac hrvatske filmske autorke Dane BudisavljevićDnevnik Diane Budisavljević”, dokumentarno-igrana priča o Zagrepčanki austrijskog porekla koja je spasila živote više od 10.000 srpske dece zatočene u nacističkim koncentracionim logorima tokom Drugog svetskog rata u Hrvatskoj.

“Obojena ptica” češkog reditelja Václava Marhoula zasnovana je na istoimenom čuvenom romanu Jerzyja Kosińskog. Film opisuje Drugi svetski rat iz perspektive jednog dečaka. Atmosferični noir film “Sluge režima” slovačkog reditelja Ivana Ostrochovskog predstavlja epizodu iz života mladih verskih službenika, rastrzanih između katoličke crkve i vladajućeg komunističkog režima u Čehoslovačkoj 80-ih godina 20. veka. “Šta ćeš uraditi kada svet počne da gori?” dokumentarni je film italijanskog reditelja Roberta Minervinija o afroameričkoj zajednici na jugu SAD u leto 2017, kada je serija brutalnih, rasno motivisanih ubistava šokirala čitavu Ameriku.

Među odabranima u programu Suočavanje s prošlošću je i poslednji film kambodžanskog majstora Rithyja Panha “Ozračeni”, koji govori o ljudima koji su usled rata bili izloženi opasnom fizičkom i psihološkom zračenju, a uprkos tome su preživeli. Publici 26. SFF-a, kako su najavili organizatori, obratiće se Rithy Panh, koji će predstaviti svoj rad u moderiranom razgovoru putem Variety Streaming Room platforme.

Program Suočavanje s prošlošću od početka je imao jasan cilj da pokrene iskren dijalog o bliskoj prošlosti ovog regiona, kao preduslov za prevazilaženje problema proisteklih iz nedavnih ratova u bivšoj Jugoslaviji koji su bespovratno obeležila društva u regionu. U proteklih pet godina prikazane su mnoge izuzetno bolne, ali inspirativne priče iz svih krajeva sveta. Životi njihovih protagonista najčešće su radikalno promenjeni, te su publiku SFF-a često ostavljali bez reči, a još češće željnu više informacija. Posmatrane kroz prizmu trenutne pandemije, otkrivanje ličnih i nacionalnih trauma, kao i preispitivanje procesa pomirenja, mogu se činiti manje bitnim temama, ali dugoročn, one su od ključnog značaja za uspostavljanje zdravih i prosperitetnih demokratskih društava, istakla je Maša Marković.

Pored filmskog programa Suočavanje sa prošlošću, koji se realizuje uz podršku Fondacije Robert Bosch Stiftung, SFF je putem Sajma istinitih priča predstavljao proteklih godina brojne priče velikog potencijala koje su pretočene u filmove koji navode na razmišljanje, te su inspirisale brojne filmske autore. Ove godine Sajam istinitih priča neće biti moguć u uobičajenom formatu, ali će SFF predstaviti inspirativne razgovore sa umetnicima i autorima iz Bosne i Hercegovine koji su se bavili kulturom sećanja.

Iako planiran u fizičkom prostoru, uz posebne mere zaštite od širenja virusa korona, 26. SFF ipak će biti održan isključivo u onlajn formatu. Gledaoci iz Bosne i Hercegovine i regiona imaće priliku da na platformi ondemand.sff.ba gledaju programe 26. SFF-a, kao i prateće sadržaje, kao što su predavanja i razgovori sa autorima.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav