Crtanje je promišljanje
Izložba radova jednog od najvećih svetskih dizajnera i ilustratora Miltona Glejzera (Glaser) biće otvorena 27. januara u izložbenom salonu Izidor Kršnjavi u Zagrebu, a predstavlja 180 radova iz njegove 50-godišnje karijere.
Reč je o radovima koji su prethodno objavljeni u Glejzerovoj monografiji “Drawing is Thinking” (Crtanje je promišljanje), kako je i naziv izložbe tog autora, najpoznatijeg po znaku "I Love NY".
Izložbu organizuje Glejzerov kolega Mirko Ilić, takođe poznati ilustrator i dizajner, koji već godinama živi i radi u Njujorku. Suorganizatori su Udruga bivših učenika Škole primenjene umetnosti i dizajna (UBU), Škola primenjene umetnosti i dizajna Zagreb (ŠPUD), čiji je Ilić bio učenik, te umetnička platforma Organizam i SOS Dizajn Festival iz Sarajeva.
Dylan, ILNY
U knjizi, kao i na izložbi “Crtanje je promišljanje”, Glejzer posebno odabira radove, te ih pažljivo uređuje kao niz crteža s različitim motivima. Direktna veza između crteža nije uvek na prvi pogled uočljiva, no pažljivom posmatraču neće promaći. Upravo ta činjenica ilustrira Glejzerovu posvećenost uverenju da crtanje nije samo način prezentovanja, već i razumevanja i doživljavanja sveta.
“Opaziti znači prepoznati nešto. Ali prepoznavanje ne znači uvek i opažanje. Monografijom 'Crtanje je promišljanje', Milton Glejzer nas poziva na razmišljanje o toj razlici”, navodi Džudit Turman (Judith Thurman) u uvodnom tekstu monografije “Milton Glaser: Drawing is thinking” (Overlook Press, 2008).
Povodom izložbe u Zagrebu, na čije otvaranje ne može da dođe zbog krhkog zdravlja, 85-godišnji Glejzer zahvalio je organizatorima i istakao da je uvek verovao da je crtanje najdirektniji način učenja gledanja, tj. posmatranja, te da je možda upravo sam proces tog učenja ujedno i najvažniji uspeh koji kao ljudski rod možemo ostvariti.
Portrait of Nina Simone, 2003, Bad Pope, 1994
U intervjuu povodom izložbe u Zagrebu, Glejzer je rekao za “Jutarnji list” da o tome šta je, a šta nije umetnost, sudi isključivo istorija.
“Pojedinac lako za sebe može tvrditi da je umetnik, ali ne postoji apsolutni kriterijum koji bi to presudio. Ipak, kao što sam rekao, najvažnija karakteristika umetnosti je kapacitet da razvije ‘pažnju’, koja je strategija za održavanje života. Moj savet je da radite svoj posao dobro i ostavite istoriji da odluči da li ste umetnik ili ne”, naveo je Glejzer.
Glejzerovi radovi variraju od legendarnog logotipa I <3 NY do kompletnih grafika i dekorativnih programa za restorane nekadašnjeg Svetskog trgovinskog centra u Njujorku.
Izložba “Crtanje je promišljanje” nije prvo predstavljanje Glejzera u Hrvatskoj – 2014. njegovi plakati bili su deo izložbe “Underground images” (Slike iz Podzemne: plakati Škole vizualnih umjetnosti iz podzemne željeznice, od 1947. do danas), u organizaciji UBU-a i Hrvatskog dizajnerskog društva.
Saradnja sa Glejzerom i Ilićem rezultirala je prošlog leta i novom umetničko-edukativnom saradnjom prestižne njujorške Škole vizuelnih umetnosti i zagrebačkog ŠPUD-a. Dvoje učenika ŠPUD-a - Hana Reberski i Ivan Stanišić imalo je priliku da učestvuje u letnjem programu njujorške Škole vizuelnih umetnosti. U društvu Ilića razgledali su grad, te posetili Glejzerov studio Art is Work (Umetnost je rad) i upoznali se s njegovim radom.
Applique, 2005, Figure with Hands on Head, 2002
Rođen 1929. godine, Glejzer je pohađao njujoršku srednju školu za muziku i umetnost, te Cooper Union umetničku školu, a zatim je, zahvaljujući Fulbrajt stipendiji, pohađao Akademiju likovnih umetnosti u Bolonji.
Jedan je od osnivača revolucionarnog Pushpin studija, otvorenog 1954. godine, te jedan od pokretača magazina “Njujork tajms” (1968), osnivač Milton Glaser Inc. (1974), te WBMG-a sa Volterom Bernardom (Walter).
Kao izuzetno plodan kreator postera i printova, izlagao je širom sveta, a samostalne izložbe imao je i u Centru Pompidu u Parizu i Muzeju modernih umetnosti u Njujorku.
Njegova dela deo su stalnih postavki brojnih muzeja.
Nagradu za životno delo primio je 2004. godine od Smithsonian Cooper – Hewitta National Design Museum, za izuzetno značajan i dugotrajan doprinos dizajnu. Predsednik SAD Barak Obama dodelio mu je 2009. godine Nacionalnu medalju za umetnost.
Prateći deo programa izložbe u Zagrebu obuhvata organizovana vođenja, posebno za učenike ŠPUD-a i studente, dok će zatvaranje izložbe upriličiti projekcija dokumentarnog filma o životu i delu Glejzera “To inform and delight” (2008) rediteljke Wendy Keys.
Poseban program najavljen je za Noć muzeja, 30. januara.
Izložba “Crtanje je promišljanje” gostovala je ranije u Ljubljani, Beogradu, Cetinju i Sarajevu, a biće otvorena do 6. februara u salonu Izidor Kršnjavi, u sklopu ŠPUD-a.
Izložbu će otvoriti Iva Babaja, predsednica ICO-D-a (Svetsko krovno udruženje za dizajn).
(SEEcult.org)