Čist račun - duga ljubav
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije ponovo je pozvalo Maticu srpsku da obavesti javnost o tome koliko je sredstava u 2015. godini dobila od republičkih organa, a koliko od vojvođanskih i novosadskih vlasti.
Čestitajući izlazak septembarskog broja Letopisa Matice srpske, Ministarstvo je pozvalo Maticu srpsku i njenog predsednika Dragana Stanića da “bez uvijanja” obaveste javnost o iznosu sredstava dobijenih po osnovu donacija i drugih vidova pomoći od kompanija i pojedinaca.
Ministarstvo je navelo u saopštenju i da želi Matici srpskoj “uspešnu promociju književnog časopisa od izuzetnog značaja za srpsku kulturu”, te da smatra da je Matica “jedinstvena kulturna, naučna i obrazovna ustanova” koju “visoko vrednuje i za čije redovne aktivnosti i projekte izdvaja značajna sredstva, ali od nje očekuje i da postupa u skladu sa načelom transparentnosti institucije koju finansiraju poreski obveznici”.
“Ministarstvo kulture i informisanja u Matici srpskoj vidi nezaobilaznog partnera u radu na očuvanju i promociji domaće kulture i kulturnog nasleđa i podseća zaboravne i neobaveštene da partnerski odnos uvek podrazumeva i poštovanje principa ‘čist račun, duga lјubav’”, navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo kulture je krajem juna saopštilo da je u 2015. godini podržalo rad Matice srpske sa ukupno 2,2 miliona evra i da je zaprepašćeno činjenicom da Upravni odbor te ustanove to smatra “kardinalnom greškom”.
Za redovne aktivnosti Matice srpske obezbeđeno je 35 miliona dinara, za Biblioteku Matice srpske 157,3 miliona dinara, Galeriju Matice srpske 73,9 miliona dinara, dok je, na osnovu konkursa, Matici srpskoj odobreno blizu 2,4 miliona dinara, uklјučujući sredstva za sufinansiranje Letopisa Matice srpske, navelo je Ministarstvo kulture, dodajući da je, s obzirom na ta sredstva i broj projekata koji su podržani na konkursima, očigledno da “visoko vrednuje ovu uglednu naučnu i kulturnu instituciju”.
Zarad istinitog informisanja javnosti i transparentnosti u radu, Ministarstvo kulture tada je pozvalo Maticu srpsku da objavi koliko je dobila sredstava i od ostalih republičkih, pokrajinskih i organa lokalne samouprave, kao i po osnovu donacija i drugih vidova pomoći od kompanija i pojedinaca.
Ukoliko su sredstva Ministarstva kulture i informisanja i drugih institucija i organizacija ipak nedovolјna Matici srpskoj, onda je prvenstveno na njenom UO da ozbilјno sagleda finansijske okolnosti pod kojima funkcioniše ta ustanova, posebno pošto Maticu srpsku ‘’nije osnovala država’, kako rado ističu njeni čelni lјudi”, navelo je Ministarstvo kulture i dodalo da u tom slučaju, na testu mogu biti isklјučivo kompetencije, znanje i odgovornost rukovodstva same Matice srpske.
Matica srpska saopštila je tim povodom da Ministarstvo kulture nije objasnilo razloge zbog kojih je umanjilo sredstva za njenu redovnu delatnost sa 46 miliona u 2014. na 35 miliona u 2015. godini, a ministra Ivana Tasovca optužila je da pokušava da započne proces njenog urušavanja..
“Šta se desilo sa 11 miliona dinara? Zna li Ministarstvo da Matica po Zakonu o uštedama iz 2014. godine vraća još tri miliona dinara Ministarstvu finansija, pa bi ukupni finansijski minus iznosio čitavih 14 miliona? Zašto se pribeglo takvim oštrim merama zbog kojih bi i jedan Letopis Matice srpske trebalo da se svede na dva-tri broja godišnje? Zbog čega je došlo do takvog smanjenja i da li postoji ikakva odluka Ministarstva o tom smanjenju? Na čemu bi se ta odluka mogla utemelјiti? I zar ne bi bio red da se najstarijoj srpskoj kulturnoj ustanovi jasno, u pisanoj formi, predstave razlozi zbog kojih je ona tako oštro kažnjena?”, navela je tada Matica srpska u odgovoru na saopštenje Ministarstva, napominjući da Ministarstvo nije uzelo u obzir da su Biblioteka i Galerija posebna pravna lica, od kojih svako ima svoje posebne oblike delatnosti i posebne račune, posebne programe rada i posebne odnose sa nadležnim ministarstvima.
(SEEcult.org)