CirkoBalkana ponovo u Beogradu
Festival savremenog cirkusa “Cirkobalkana”, jedini takve vrste u regionu, biće održan osmi put od 9. do 14. novembra u Beogradu, stavljajući u centar pažnje veliku nepoznanicu (cirkuske) budućnosti, ali i budućnost samih umetnika, kao i njihovu borbu za bolje sutra. Zbog pandemije virusa korona, prepoznatljivi cirkuski šator neće biti pozornica, već je program organizovan u Centru za kulturnu dekontaminaciju, KC Magacin u Kraljevića Marka i u klubu Drugstor, ali uz izvesne izmene u odnosu na prvobitni plan, jer je nekoliko gostujućih predstava otkazano u poslednjem trenutku zbog razvoja epidemiološke situacije.
Festival “CirkoBalkana” i u osmom izdanju pripremio je raznovrstan i izazovan program pun autentičnog izraza i umetničkih inovacija koje savremenom cirkusu, kao transdisciplinarnoj umetničkoj formi, i daje ono što je novo i upečatljivo. Svaka predstava je upravo cirkuski eksperiment koji slobodom, veštinom i komunikativnošću sa publikom izaziva poštovanje, iznenađuje i čudi, pa i stvara nemir.
Cirkusfera na otvaranju Bitef Prologa, foto: Jelena Janković
U sklopu “Cirkobalkane”, biće održana i druga Noć cirkusa, koju udruženje Cirkusfera realizuje u saradnji sa evropskom mrežom za razvoj cirkuske i ulične umetnosti Cirkostrada i Circusnext platformom. Osim predstava, program “Cirkobalkane” donosi i priliku regionalnim umetnicima da uče i napreduju kroz edukativne radionice koje drže gosti predavači, a ovoga puta predviđene su tri koje se bave žongliranjem, vazdušnim akrobacijama i akrobatskim plesom.
Festival otvara 9. novembra u klubu Dragstor predstava “Nestabilan” francuske kompanije Les Hommes penchés. Umetnik Nikola Friso (Nicolas Fraiseau) u predstavi koristi tehniku akrobacija na kineskoj šipci na inovativan način, pretvarajući je u nestabilan objekat. Baveći se problemom krhkosti i nepredvidivosti umetnika i sveta oko njega, tema predstave je danas aktuelnija nego 2018. godine, kada je premijerno izvedena.
Uoči zvaničnog otvaranja, u Dorćol placu biće održan vatreni performans “Omaje” u produkciji novosadske grupe Ludifiko, u kojem umetnice veštinama plesa i manipulacije vatrenim rekvizitima oživljavaju biće iz srpske mitologije Omaja, stvarajući vizuelnu iluziju svojim telima i vatrenim mandalama. Njihov performans bio je planiran za treći festivalski dan, ali je pomeren.
Za 10. novembar u CZKD-u najavljene su bile dve prezentacije radova u nastajanju. Prva je trebalo da bude “Duga igra” u izvođenju trupe OLGA iz Španije, koja propituje pitanje identieta “milenijumske generacije” žongliranjem, vazdušnim akrobacijama na trapezu, plesom i muzikom koju sami kreiraju na sceni. Ta prezentacija je otkazana. Drugi rad u nastajanju je “Samo kosti” Amerikanke sa prebivalištem u Stokholmu Marine Čeri, koji je planiran prvobitno za 10. novembar, ali je odložen za dan kasnije. Marina Čeri svoj solo, koristeći kontorziju i akrobatski ples, opisuje kao mešavinu telesnih i mentalnih manipulacija.
U CZKD-u će 11. novembra biti predstavljena domaća produkcija koja broji dva performansa. Performans “Nula”, kojim je otvoren Bitef Prolog u septembru, nastao eksperimentisanjem predmetima, zvukom i pokretom, u koprodukciji sa Bitefom. Kretanjem između poznatog i neizvesnog, umetnici na sceni se igraju sa uobičajenim i cirkuskim objektima tražeći balans.
U Bitef teatru 12. novembra bila je planirana nesvakidašnja eksperimentalna žonglerska predstava “Jedan hitac” kompanije Protokol, koja gradi odnos sa prostorom u kojem se izvodi, dozvoljavajući da menja dinamiku igranja, pa je svako izvođenje jedinstveno. Ta francuska predstava je takođe otkazana, kao i “Pomirenje” duo kolektiva Martin na plaži koja je trebalo da bude na programu 13. novembra u Bitef teatru. “Pomirenje” je performans žonglera i fotografa zasnovan na putovanju koje su umetnici proživeli zajedno kroz Jugoistočnu Evropu.
Festival će 14. novembra u CZKD-u zatvoriti “Otvorena pozornica” - dinamični cirkuski maraton, kada će akteri lokalne cirkuske scene, uz pokojeg gosta, imati priliku da predstave autorske performanse u kratkoj formi. To je veče koje već godinama unazad nosi epitet najposećenijeg i najzabavnijeg programa, a ovoga puta, kako su najavili organizatori, pripremljen je “uvrnuti koncept uličnog semafora usmeren da vozače, čitaj gledaoce, istrese iz gaća”.
Festival savremenog cirkusa “Cirkobalkana” osnovale su 2013. godine zagrebačka trupa Cirkorama i beogradska Cirkusfera, u želji da se regionalnoj publici predstave novi trendovi te umetničke forme na međunarodnom planu, te da se kroz nastupe i edukaciju podrži rad domaćih umetnika, ali i da se stvori plodno tlo za razvoj kritičkog mišljenja javnosti o toj oblasti. Pored Beograda i Zagreba, kao sve značajnijih regionalnih i evropskih tačaka na mapi cirkuskih dešavanja, festival “Cirkobalkana” je tokom prethodnih sedam godina imao izdanja i u Puli, Ljubljani i u Novom Sadu, ugostivši više od 50 cirkuskih kolektiva, trupa i pojedinaca iz celog sveta.
Festival je do sada producirao i koproducirao šest regionalnih predstava i realizovao 30 radionica i masterklasova za profesionalno usavršavanje koje je pohađalo više od 400 polaznika.
Festivalski sajt je cirkobalkana.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)