Centralna proslava DEB u Sremskim Karlovcima
Centralna manifestacija Dana evropske baštine u Srbiji biće održana 10. septembra u Sremskim Karlovcima, na temu “Riznica nasleđa Evrope - integrativna zaštita kulturnog i prirodnog nasleđa”, a taj dan će obeležiti i žitelji još 13 gradova i opština (Beograd, Novi Sad, Zrenjanin, Kikinda, Kruševac, Niš, Bač, Čačak, Kragujevac, Smederevo, Prokuplje, Leskovac i Kraljevo).
Domaćini centralne manifestacije su ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković i predsednik opštine Sremski Karlovci Milenko Filipović.
Ovogodišnjom temom lokalne zajednicu u sopstvenim riznicama kulturne i prirodne baštine prepoznaju potencijal za uspostavljanje kulturnih predela kao turističkih destinacija u širem evropskom kontekstu.
Sremski Karlovci odabrani su za pozornicu centralne proslave Dana evropske baštine jer svojim prirodnim okruženjem i kulturnim nasleđem poseduju urbanističke, arhitektonsko-stilske i kulturno-istorijske vrednosti, u kojima se ogleda kulturni, prosvetni i duhovni život XVIII, XIX i XX veka, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Na početku novog milenijuma, Sremski Karlovci predstavljaju, kako je istaknuto, dobar primer brige, zaštite, promocije i korišćenja pokretnog i nepokretnog kulturnog nasleđa, nematerijalne i prirodne baštine, kao turističke destinacije i mesta edukacije mladih.
Program započinje obilaskom manastira Krušedol i izložbe “Iz manastirske riznice”, a obuhvatiće i obilazak Kapele mira, mesta potpisivanja Karlovačkog mira 1699. godine, kao i radove na obnovljenoj Sabornoj crkvi svetog Nikole, koja obeležava 250 godina postojanja.
Sremski Karlovci će predstaviti i svoju Zavičajnu zbirku koja kroz muzejske eksponate govori o životu tog mesta, kao i deo nematerijalnog nasleđa koju baštini Muzej meda i vina. Istovremeno, biće ukazano i na projekte zaštite prirodnog nasleđa u Starom mlinu.
Poseban deo manifestacije biće posvećen mladima kroz realizaciju projekta “Čuvari baštine: ‘Pronađi skriveno blago’”.
Dani evropske baštine su zajednički program Saveta Evrope i Evropske komisije.
Svake godine u septembru, Dani evropske baštine se obeležavaju u 50 evropskih država programima čiji je cilj da se širokoj javnosti u svim evropskim državama približi i učini dostupnim kulturno nasleđe i da se istakne jedinstvo raznolikosti zajedničkog evropskog nasleđa kao jednog od najkarakterističnijih činilaca evropskog identiteta.
Programi u okviru te manifestacije ističu lokalna znanja, veštine i tradiciju, arhitekturu i umetnost, ali širi cilj je da se građani, uprkos razlikama u kulturi i jeziku upoznaju i razumeju.
Organizatori ovogodišnjih Dana evropske baštine su Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva, Opština Sremski Karlovci, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture, Galerija Matice srpske i Evropa Nostra.
Prošle godine centralna manifestacija Dana evropske baštine u Srbiji održana je u Zaječaru, na temu “Kulturna baština i održivi razvoj”, a posebno je istakla materijalno i nematerijalno nasleđe Istočne Srbije. Program je održan u okviru Rajačkih pimnica, jedinstvenog arhitektonskog kompleksa vinskih podruma, Narodnog muzeja u Zaječaru, te arheološkog lokaliteta Feliks Romuliana, upisanog na UNESKO-vu listu svetske baštine.
(SEEcult.org)