• Search form

08.06.2023 | 22:14

Celodnevni 15. KROKODIL, Šlink glavna zvezda

Celodnevni 15. KROKODIL, Šlink glavna zvezda

Književni festival KROKODIL biće održan od 15. do 18. juna ispred Muzeja Jugoslavije u proširenom formatu, a pod sloganom “Prostori slobode” objediniće čitanja, razgovore i predstavljanja savremenih regionalnih i međunarodnih spisateljica i pisaca, među kojima su Bernhard Šlink, Viktor Ivančić, Tanja Šljivar, Bora Ćosić, Zoran Predin, Radina Vučetić, Robert Peršić, Boris Buden, Mirjana Drljević i drugi.

Nemački pisac Bernhard Šlink glavna je zvezda 15. KROKODILA, na kojem će 17. juna čitati odlomke iz romana “Olga”.  

Prema navodima organizatora, sa Šlinkom su bili u komunikaciji već sedam godina, a za razliku od drugih pisaca njegovog kalibra, sa kojima se najčešće vremenom stvori intimniji i prijateljski odnos, sa njim to nije bio slučaj. “Ipak, iz korespodencije sa njim koja je uvek izrazito profesionalna, egzaktna i jasna videli smo jasni želju da ove godine dođe u Beograd. Samostalno je još u januaru kupio avionsku kartu i čini se da se izrazito raduje susretu sa beogradskom publikom”, rekla je Milena Berić 8. juna na konferenciji za novinare. Vladimir Arsenijević istakao je ulogu prevoditeljke Spomenke Krajčević, koja je uradila sve prevode Šlinkovih romana, zbirki priča i koja mu je dala glas kod lokalne publike. “To je ta organska veza između pisca i prevodioca koju bismo voleli ove godine prevoilačkim programima da dvostruko podcrtamo”, dodao je Arsenijević.

Program 15. KROKODIL-a u celosti će biti realizovan ispred Muzeja Jugoslavije u četiri programske zone raspoređene u muzejskom parku: u pop zoni, debatnoj zoni i dečijoj/gejming zoni, te na čuvenoj bini u samoj fontani okruženoj amfiteatrom. Prvi put će festivalski program trajati ceo dan, odnosno već od 11 sati, i to simultano na nekoliko bina. Najavljen je i prostor za hranu (food court), uz druge sadržaje koji će učiniti prijatnim celodnevni boravak u prirodi.

Festival je ove godine fokusiran na literarne stvaraoce, pa tako predstavlja četvoro autora/autorki po večeri sa intermecima u kojima će biti predstavljene teme kojima se Udruženje Krokodil bavi, a vezane su za aktuelne društveno-političke teme. Mima Simić, Galeb Nikačević i Daško Milinović i ovog puta vodiće večernji program, koji će biti isprepletan muzičkim nastupima Zorana Predina, LP Dua i Sare Renar.

Večernji program počinje 15. juna u 20 sati svečanim otvaranjem, odnosno scenskim čitanjem dramskog teksta “Urotnici” Vladimira Arsenijevića i Igora Štiksa, koji je nastao kao melanž sastavljen od eseja sakupljenih u Krokodilovoj ediciji Zajednička čitaonica, odnosno u nastavku bavljenja idejom zajedničkog jezika i književnosti. Tekst će čitati glumci Ateljea 212: Svetozar Cvetković, Katarina Žutić, Dejan Dedić i Marko Grabež, u režiji Borisa Lješevića.

Prevodilački program odvijaće se tokom tri festivalska dana u Pop zoni od 10 do 13 časova. Prvog dana biće održana prevodilačka radionica s holandskog Prevođenje roda, kao i sa ukrajinskog, tokom koje će učesnici raditi na prevodu jednog eseja Andrija Ljubke, gosta 15. KROKODIL-a. Za 17. jun najavljena su dva panela, od kojih će se prvi nadovezati na tematiku jedne od radionica i baviti problemima koji se prilikom prevođenja javljaju usled razlika u markiranosti roda u različitim jezicima, dok će se tokom drugog razgovarati o značaju prevodilačkih rezidencija. Poslednji festivalski dan rezervisan je za prevodilačku radionicu za germaniste, kao i za otvorenu sesiju prevođenja poezije tokom koje će se jedna pesma prevoditi sa srpskog na druge evropske jezike i diskutovati o različitim prevodilačkim rešenjima koje različiti jezici nameću, ali i istraživati moguća rešenja u okviru istog jezika. Potom će uslediti i javno čitanje prevoda na kojima je rađeno, najavila je jedna od koordinatorki programa Stefana Pekez.

Polazeći od činjenice da su na istorijski mnoge važne društvene promene globalno ukazivali kroz svoj rad upravo kulturni stvaraoci, tako je i festival KROKODIL od svog nastanka imao tu ulogu: uspešno povezivao brojne pisce, umetnike, kulturne radnike i kreativne stvaraoce iz regiona, a kulturna saradnja u regionu inicirala je važne i pozitivne promene u širenju solidarnosti i negovanju dobrosusedskih odnosa.

U dinamičnom formatu svoja mišljenja i stavove o tim pitanjima, te o različitim inicijativama pokrenutih od EU i/ili regionalnih političara, izneće u okviru panel diskusije “Open Balkans/Closed Balkans” 18. juna od 14.30 sati šefica operacija za Zapadni Balkan Jasna Jelisić iz Brisela, predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, predsednica Kontrapunkta iz Skoplja Iskra Gešoska, glavna i odgovorna urednica Prizma medije iz Prizrena Adelina Hasani, direktorka Centra za istraživanje, dokumentaciju i publikaciju iz Prištine Nora Ahmetaj i spisateljica za decu i docentkinja na katedri za sociologiju Arel Univerziteta u Istanbulu Seran Demiral.

Razgovori u okviru popodnevnih progama Pop zone, kako je najavila koordinatorka Tamara Marković, na prijemčiv način pokrenuće važna društvena pitanja.

Razgovor Free the Streets/Free the People, koji će okupiti umetnike, pravnike i aktivne građane, najavljen za 16. jun u 14.30 časova, deo je istoimene inicijative koju je Udruženje Krokodil pokrenulo 2022. godine, postavljajući pitanja čije su ulice, da li je javni prostor zaista i zajednički, kako reagujemo na sveprisutnu vizuelnu agresiju, koju cenu plaćaju aktivisti, zašto je sve manje hrabrosti među građankama i građanima i koji su dometi ulične umetnosti kao alata u povezivanju zajednice. U razgovoru će učestvovati: vizuelna umetnica Jana Danilović, advokat Miloš Janković, nekadašnji zamenik i vršilac funkcije zaštitnika građana, pravni savetnik Milan Filipović iz Yucoma, te etnološkinja i antropološkinja Dijana Simić.

Za 18. jun u 14.30 sati najavljen je program “Probuđene”, koji podrazumeva savremene interpretacije bajki kroz dramatizaciju, čitanje priča i razgovor, koji će se kretati između književnosti, razvojne psihologije i ličnih iskustava učesnica. Čitaće glumice Jelena Stupljanin i Nada Šargin, a zatim će o temi uloge bajki u odrastanju govoriti književnica Jasminka Petrović, književnica i urednica Ana Đokić i psihološkinja i psihoterapeutkinja Đurđa Timotijević, uz moderaciju Ive Parađanin, novinarke i osnivačice podkasta Tampon zona.

Dečji program predviđen je od 10 sati do pauze za ručak (14.30), dok je popodne rezervisano za gejming programe, najavile su Maja Vuković Biserko i Sara Mandić.

Za 16. jun najavljene su dve kreativne radionice koje uključuju čitanje, kreativno pisanje i gledanje segmenata animiranog filma “Mavka: Šumska pesma”, te oslikavanje kolača i izradu animiranog filma u tehnici plastelinske animacije, dok će 17. juna biti realizovana kreativna slikarska radionica nakon koje će se radovi dece spojiti u dva kolaža u temama Drvo života i Van Gogovi Suncokreti. Radionice vode likovne i pozorišne pedagoškinje iz Ukrajine i Rusije sa dugogodišnjim radnim iskustvom. Prevod na zajednički jezik je obezbeđen kao i radioničarke iz Srbije koje će timski raditi sa decom iz porodica izbeglih i/ili raseljenih iz Ukrajine, Rusije  i dr.

Nedeljni prepodnevni program okupiće sve edukatorke koje su vodile prethodne radionice, kao i veliki broj dece u kreativnoj radionici izrade stensila, njihovog nanošenja i oslikavanje zajedničkog rada - velikog platna koje će nositi naslov Better Together. Nakon završetka radionice biće otvorena izložba svih radova, nakon nastupa dečjeg hora Svi uglas! koji će nastupiti na glavnoj bini u fontani u 13 sati.

Gejming program počinjaće sva tri dana stručnim radionicama na temu stvaranja narativa za video igre. Radionice za srednjoškolce odabrane putem konkursa Napiši priču za svoju igru, Udruženja KROKODIL i Nordeus Fondacije, vodiće gejming stručnjaci Aleksej Krpan, Mladen Levnaić i Miloš Rusimović, najavila je koordinatorka tog programa Sara Mandić.

Gejming zona obuhvata i dva panela – o filozofiji i politici video igara i efektima nove tehnologije na globalnu populaciju 17. juna od 16 sati, te o uticaju gejminga na društvo u celini i potencijalu igara da oblikuje stavove i ponašanje igrača 18. juna od 16 časova.

Najavljeni su eksperti iz sfere gejminga, digitalne medijske kulture, filozofije, antropologije i etnologije i umetnosti, poput Alfija Bauna, Borisa Budena, Ljiljane Gavrilović, Igora Simića i mnogih drugih.

Ulaznice su potrebne za večernje programe, dok je ulaz na ostale sadržaje besplatan.

Ulaznice su u prodaji putem Gigs Tix mreže i na new.gigstix.com, kao i u Krokodilovom centru za književnost. Cena jednodnevne ulaznice do 15. juna iznosi 850 dinara, dok je cena trodnevne 2.400 dinara. Ulaznica će na licu mesta koštati 950 dinara. Za studente i penzionere važi popust, pa je cena jednodnevne ulaznice 600 dinara.

Festival su pomogli: Nacionalna zadužbina za demokratiju, Evropska zadužbina za demokratiju, Evropska delegacija u Srbiji, ambasade Holandije, Nemačke, ERSTE Stiftung, Save the Children, Terre Solidaire, Heinrih Boll Stiftung, UN Women, EU kroz podršku projektu READ i Kreativna Evropa.

Festival KROKODIL (Književno regionalno okupljanje koje otklanja dosadu i letargiju) na jedinstven način predstavlja lokalnu, regionalnu i  međunarodnu književnost bez generacijskih, poetičkih, rodnih ili bilo kakvih drugih isključivosti. Modernim i dinamičnim pristupom u predstavljanju pisaca, koje čini čitanje uz korišćenje savremenih video i audio medija, muzičko-scenski performansi, kao i širokim izborom koji uključuje poeziju, prozu i dramski tekst, KROKODIL je od osnivanja 2009. godine postao jedan od najposećenijih književnih događaja u regionu. Dosad je održano 13 letnjih festivala i više od 15 gostujućih izdanja tog festivala u devet evropskih zemalja, uz učešće gotovo 400 pisaca iz Srbije, regiona i Evrope.

Sajt Krokodila je krokodil.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav