• Search form

12.01.2017 | 23:49

Časopis Jugoslovenske kinoteke

Časopis Jugoslovenske kinoteke

Jugoslovenska kinoteka pokrenula je filmski mesečnik “Kinoteka” koji sadrži najavu događaja u svim njenim bioskopskim salama, ali i mnogo više od toga, kako je istakao direktor Jugoslav Pantelić na promociji 12. januara, u prisustvu velikog broja filmskih i kulturnih poslenika, saradnika, novinara i filmofila.

Časopis “Kinoteka” je, prema rečima Pantelića, sadržinski i vizuelno samo evolutivni napredak u odnosu na dosadašnje izdanje mesečnog programa.

“Časopis jeste najava dešavanja u Jugoslovenskoj kinoteci, ali i mnogo više od toga. Ne bih izdvajao bilo koji tekst, ne bih želeo da neki zapostavim, jer svi su dobri. Apsolutno stojimo iza ovoga i sa velikim zadovoljstvom, nadam se i uz vašu pomoć, idemo dalje u realizaciju drugog, dvadestog... dve hiljaditog broja, a onda će doći neki novi ljudi koji će uraditi nešto novo, modernije i prijemčivije za buduće generacije. Sve se menja, ali ono što zauvek ostaje isto - to je kvalitetan film i naša ljubav prema sedmoj umetnosti”, istakao je Pantelić.

Navodeći da rad na novom časopisu nije bio lak posao, Pantelić je zahvalio svima koji su u njega uložili vreme, trud, znanje, talenat…

“Lepo je na jednom mestu videti ljude koji pišu filmske kritike, koji izveštavaju o filmskim događanjima, kao i one koji se bave glumom, režijom i ostalim lepim poslovima koji su uobličeni u onome što jeste imeprativ života svih nas ovde, a to je sedma umetnost”, izjavio je Pantelić.

Za naslovnu stranu prvog broja časopisa “Kinoteka” odabran je portret Svetislava Ivana Petrovića, “zaboravljenog filmskog princa” iz međuratnog perioda kome je povećena 2017. godina u Kinoteci, a već 13. januara, na dan njegovog rođenja, kreće i retrospektiva filmova u kojima je igrao.

“Oni koji, ne svojom greškom, nisu uspeli do sada da steknu utisak o stvaralaštvu ovog popularnog evropskog glumca imaju sada priliku da ga otkriju”, dodao je Pantelić, najavljujuči i nove cikluse, retrospektive, festivale i druge programe koje Kinoteka priprema.

Uređivački kolegijum časopisa čine, uz Pantelića, i upravnik Muzeja Kinoteke Marjan Vujović i upravnik Arhiva Aleksandar Saša Erdeljanović.

Prvi broj ima 96 strana A4 formata, sa tekstovima, programima za obe zgrade Kinoteke, crno-belim i fotografijama u boji, a dizajn potpisuje Vuk Popadić.

Pažnju prema baštini srpske kinematografije pokazuje na dve početne strane časopisa velika crno-bela fotografija Bekima Fehmiua i Olivere Katarine, iz fototeke Jugoslovenske kinoteke, koja podseća da se 2017. navršava 50 godina od premijere “Skupljača perjaAleksandra Saše Petrovića. Nasleđu je posvećena i rubrika “Kritika iz prošlosti” u kojoj je štampan tekst Mulutina Čolića o filmu “Ritam zločinaZorana Tadića, objavljen 1981. u “Politici”.

S druge strane, “Kinoteka” se bavi i aktuelnim trenutkom sedme umetnosti nudeći čitaocima ekskluzivni intervju koji je sa francuskim rediteljem Fransoa Ozonom vodila Sandra Perović.

Prateći programe u salama Kinoteke, tu su i tekstovi o Robertu Altmanu, Piteru Džeksonu, komičarima Stenu Lorelu i Oliveru Hardiju (Stanlio i Olio), intervju sa Goranom Markovićem, povodom izbora filmova drugih autora koje predstavlja...

Raznovrsnosti sadržaja doprinose i teorijski tekstovi – o tretiranju Kube Fidela Kastra u kubanskoj i drugim kinematografijama autora Dimitrija Vojnova, o međusobnim uticajima panka i filma iz pera Dejana D. Markovića, dok o Džonu Kasavetesu i džezu iz ličnog ugla piše Slobodan Aranđelović.

Časopis “Kinoteka” štampan je u tiražu od 2.000 primeraka, a cena je 200 dinara.

Zabava u čast prvog broja časopisa protekla je u opuštenoj atmosferi, uz muziku, u interesantnom prostoru na trećem spratu zdanja Jugoslovenske kinoteke, koji do sada nije često bio u upotrebi, a za koji su mnogi prisutni ocenili da bi bio odlično mesto za klub.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r