Ćao, fotografijo!
Galerija Artget Kulturnog centra Beograda predstavlja tokom novembra radove studenata departmana za digitalne umetnosti na Fakultetu za medije i komunikacije (FMK), koji se bave granicama fotografskog medija.
Gde su te granice fotografije kao medija danas postavljene? Kako se menja naše poimanje medija koji je iz fizičkog oblika prešao u skup podataka, koji se deli, briše, afirmiše? Kako posmatramo medij koji je postao najjače oružje liberalnog kapitalizma? To su neka od pitanja na koja pokušava da odgovori izložba “Ćao, fotografijo!”, koja će biti otvorena 8. novembra, a obuhvata radove 17 mladih umetnika koji se bave nestankom granica javnog i privatnog, rijalitija i stvarnosti, selfija i video nadzora, nostalgije i revizije istorije…
Danas fotografiju, kako je navedeno u najavi izložbe, doživaljavamo kao najdemokratičniju disciplinu ljudskog stvaralaštva, dostupnu svima u svakom trenutku, ali smo svesni i da je to oružje propagande, reklamne industrije i širenja “lažnih” vesti. Fotografiju više ne posmatramo, danas kroz nju gledamo. Današnja produkcija nam dokazuje da se fotografija više ne može tumačiti pojmovima kao što su original i kopija i primorava nas da tražimo nove poglede na fotografiju i njene teme upravo od onih koji su rođeni nakon digitalne revolucije.
Izložba obuhvata radove Katarine Marković, Nikoline Škundrić, Sandra Kulačina, Jelene Pejović, Petra Mićića, Olge Milisavljević, Viktorije Jovanović, Milice Novaković, Milene Milutinović, Tanje Drobnjak, Milice Lukić, Jane Ljubičić, Nine Praščević, Angeline Kačunković, Kristine Tice, Sofije Ivanović i Ane Đapić, čiji je mentor bio docent mr Dragan Pavlović.
Milica Lukić, Dekonstrukcija
Kustos izložbe je Ivan Manojlović, umetnički direktor Galerije Artget u 2018. godini.
Izložba će biti otvorena do 6. decembra.
*Naslovna fotografija: Tanja Drobnjak, Zapisi iz prošlosti
(SEEcult.org)