Bujni, sočni, kolažni filmovi i zapisi...
Vizuelni umetnik i filmski autor Miloš Tomić predstavlja u Dvorani Kulturnog centra Beograda izbor novih i starijih filmova u novom izdanju, kao i nekoliko video radova, koje je objedinio nzivom “Neuspeli dubl”.
Prema rečima autora, “Neuspeli dubl” su “bujni, sočni, kolažni filmovi koji bi eksperimentalnim metodama istraživali svet uspomena, prolaznosti, unutrašnji i starinski svet”.
“Beskonačno polje mogućnosti, možda opasno, tj. zavodljivo, ali neprocenjiv rudnik veći od vremena jednog života!, kako piše u mom filmskom dnevniku starom bar 20 godina”, naveo je Tomić povodom izložbe u Filmskoj galeriji Dvorane KCB-a, koju je moguće obići do 17. oktobra.
Poznat je po svojim eksperimentalnim filmovima i video radovima, muzičkim spotovima za neke od lokalnih bendova, kolažima i umetničkim akcijama, Tomić je rođen 1976. u Beogradu, gde je diplomirao filmsku režiju na Fakultetu dramskih umetnosti 2001. godine, u klasi profesora Miše Radivojevića. Magistrirao je 2006. na Filmskoj akademiji (FAMU) u Pragu, na Odseku multimedijalne animacije u klasi profesora Petra Skale. Na čuvenoj FAMU je i doktorirao 2013. godine tezom “Dragocenost odbačenih predmeta – đubreta, kao materijala za film, animaciju, fotografiju…”
Jedan je od osnivača legendarne grupe “Klipani u pudingu”, strastveni je kolekcionar i strpljivi kolažista, aktivan učesnik i propagator Low-Fi festivala koji se tokom 90-ih godina borio za slobodan, jeftin i nezavisan film, a već nekoliko godina je i profesor na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu, na Odseku za digitalnu umetnost i nove medije.
Izlagao je kao autor na brojnim izložbama širom regiona i Evrope, uključujući Bijenale u Veneciji 2013. godine, na kojem je predstavljao Srbiju sa Vladimirom Perićem, a učestvovao je projektom “Muzikalni dnevnici”, sačinjenim od kratkih filmova u kojima svakodnevne, često porodične, kuhinjske situacije postaju amaterske muzičke improvizacije.
Kroz rad sa studentima i mladima, obišao je svet držeći radionice o trik-animaciji i stvaralaštvu uopšte, učestvujući na festivalima od Francuske, Norveške, Italije ili Španije, preko Makedonije i Estonije do Kine, Argentine i Burme.
(SEEcult.org)