Budućnost Narodnog pozorišta
V.d. upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu Dejan Savić i njegov zamenik Aleksandar Stamatović sastali su se 20. juna prvi put sa novoizabranom predsednicom Upravnog odbora tog teatra Jelenom Kajgo, a na sastanku je, kako je saopšteno, postignuta saglasnost u nameri da se “učini sve da Narodno pozorište i u narednom periodu zadrži svoju vodeću ulogu u kulturnom životu” Srbije.
Izraženo je i uverenje da svi eventualni problemi treba da se rešavaju u najtešnjoj saradnji UO, uprave, sindikata i svih zaposlenih, saopštilo je Narodno pozorište, jedna od nacionalnih ustanova kulture koja je dobila nedavno novi UO odlukom Vlade Srbije.
Sastanak je protekao u “dužem srdačnom i prijatelјskom razgovoru”, u kojem je sagledana problematika kulture u ovom trenutku, navedeno je u saopštenju.
Savić i Stamatović upoznali su predsednicu UO sa uspesima te kuće u protekloj sezoni, planovima do kraja godine, kao i sa mogućim neuralgičnim tačkama u radu Narodnog pozorišta.
U novom UO Narodnog pozorišta, uz Jelenu Kajgo, dramaturga i bivšu direktorku Bitef teatra, imenovani su i glumica Danica Maksimović, dramaturg Milena Marković i rediteljke Ana Tomović i Anđelka Nikolić.
Ujedno su razrešeni dužnosti Radoslav Pavlović, koji je bio predsednik UO, kao i članovi Milka Forcan, Aleksandar Obradović, Jovo Milošević, Živorad Ajdačić, Nadežda Blam i Ljubodrag Begović.
Jelena Kajgo izjavila je “Večernjim novostima” da će prvi zadatak biti raspisivanje novog konkursa za upravnika.
Narodno pozorište je raspisivalo već tri puta konkurs za novog upravnika, ali nijedan nije sproveden do kraja, a poslednji je završen tako što je tadašnji predsednik UO Radoslav Lale Pavlović demonstrativno dao ostavku. Ministarstvo kulture, koje se nadalo da će Narodno pozorište biti primer drugim ustanovama kulture u procesu konkursnog izbora novog upravnika, pozvalo je bilo ceo UO da podnese ostavku, kao i v.d. upravnika Dejana Savića.
Savić je početkom marta bio u polemici sa Ministarstvom kulture i povodom finansijske situacije u Narodnom pozorištu i štrajka honorarnih baletskih umetnika. Narodno pozorište saopštilo je bilo da u prva dva meseca ove godine nije dobilo ni dinar od Ministarstva kulture za finansiranje repertoarskih i programskih aktivnosti, što je Ministarstvo demantovalo, navodeći da je preduzelo niz mera za rešavanje situacije u toj kući, uključući vanrednu reviziju poslovanja i inicijativu za razrešenje UO i v.d. upravnika, kao i imenovanje novih.
Povodom imenovanja novog UO, Savić je rekao “Novostima” da je zamisao Narodnog pozorišta bila da se “okrnjeni UO dopuni kako bi ljudi koji su u njemu predano radili u veoma teškim okolnostima mogli da završe započet posao”.
“Ministarstvo se, ipak, opredelilo za novi sastav UO. UO će morati da se upotpuni sa još dva člana, koje biraju reprezentativni sindikati kuće. Poštujemo odluku vlade i sarađivaćemo sa novim UO najbolje što možemo kako bismo svi doprineli dobrobiti Narodnog pozorišta”, dodao je Savić.
Predsednica novog UO Jelena Kajgo ocenila je da je imenovanje novih članova UO “veoma važan potez u pravcu potpune departizacije” ustanova kulture.
Prema njenim rečima, u saradnji sa upravom i direktorima Drame, Baleta i Opere biće sagledana organizaciona struktura kuće kako bi se videlo koji se aspekti rada mogu unaprediti u perspektivi. Takođe, najavila je i početak razgovora o kreiranju repertoara koji bi u sebi “obuhvatio sve ono što nacionalni teatar podrazumeva - jedan fini balans između negovanja tradicije, ali i pune podrške novim umetničkim tendencijama”.
(SEEcult.org)