Buđenje zajedništva u pokidanom svetu
Svetski dan pozorišta za decu i mlade, 20. mart, obeležava se u okolnostima pokidanog i podeljenog sveta, ali odlazak dece u pozorište, kako pokazuju istraživanja, može da doprinese ispravljanju te nepravde koju odrasli nanose o svojoj deci, i sebi samima – poručila je predsednica ASSITEJ International Ivet Hardi.
“Sa svih strana nas okružuju vođe i strategije koji streme tome da ljude okrenu jedne protiv drugih, po osnovu rase, jezika, kulture, ekonomskog statusa, roda, seksualne orijentacije, privrženosti nekoj ideji, pripadanja ili nepripadanja... Gotovo svaki aspekt naše ljudskosti neko je iskoristio kako bi uneo još veću podelu i izgradio još više zidove sumnje i mržnje. Kao rezultat toga, izgleda da smo okrenuli leđa Ubuntuu, afričkoj mudrosti koja kaže: ‘Ja jesam zato što ti jesi’ i ‘Čovek je čovek kroz svoje odnose s drugim ljudima’”, poručila je Ivet Hardi povodom Svetskog dana pozorišta za decu, čiji je slogan „Povedite dete u pozorište, danas!“
Da bi se ta strašna nepravda ispravila, Ivet Hardi podseća da deca moraju da budu u prilici da uživaju u trenucima u zajednici, koji ih podsećaju na ono šta nam je zajedničko i gde mogu da cene višestruke realnosti onoga što biti ljudsko biće znači.
“Trebaju im prostori u kojima će istraživati nove načine mišljenja kojima se preispituju narativi koji unose podelu, u kojima će osećati empatiju s onima koji su najmanje nalik na njih same. Potrebna su im konkretna iskustva zajedništva, da ih podsete na radost i lepotu koju ovaj svet može da ponudi”, poručila je Ivet Hardi, navodeći da ASSITEJ veruje da pozorište pruža mnogobrojna vrata u osećanje veće povezanosti s drugima i, što je vrlo važno, nama samima.
Ivet Hardi
Prema nedavno objavljenim rezultatima petogodišnje studije dobrobitima pozorišta za decu i mlade, koju je objavilo pozorište New Victory iz Njujorka, izloženost pozorištu deci daje veću nadu za budućnost. Ti rezultati upoređeni su s rezultatima kontrolne grupe dece koja nisu bila izložena pozorišnim predstavama i radionicama, a imaju doživljaj manjih mogućnosti vezanih za učenje i poslovne prilike u budućnosti.
“Zašto je nada toliko važna? Nada stvara pozitivnu energiju koja se onda prevodi u samouverenost, snagu volje, otpornost i na kraju konkretne akcije koje za cilj imaju menjanje sopstvenog života i života drugih. Svako dete mora da ima nadu.
Hajde onda da se danas posvetimo tome da još danas povedemo neko dete ili mladu osobu u pozorište i da prikupimo podršku neophodnu da obezbedi da svako dete ima pristup umetnosti i pozorištu, bez obzira na svoje lične ili društvene okolnosti. A mi kojima je to zanimanje, posvetimo se tome da stvaramo kvalitetna iskustva koja će promeniti način na koji mlada generacija doživljava svet – kako u ime sadašnjosti, tako i budućnosti”, poručila je Ivet Hardi.
Povodom Svetskog dana pozorišta za decu, tradicionalnu poslanicu upućuje i ASSITEJ Srbije, a ovogodišnja autorka poslanice, koreografkinja i kulturna radnica Dalija Aćin Telander, koja živi i radi u Stokholmu, istakla je da je, posvetivši svoj rad u oblasti izvođačkih umetnosti istraživanju i kreiranju za one baš najmlađe - bebe od 0-18 meseci, naučila da uobičajene pozorišne konvencije nisu u skladu za prirodom beba i njihovim potrebama.
Dalija Aćin Telander
“Bez inhibicije, još uvek van dohvata društvenih normativa i ograničenja, bez obzira gde se na svetu nalaze i odakle potiču, svuda iste, bebe uživaju neke od najlepših i najvažnijih aspekata ljudske prirode – impulsivnost, neumorno istraživanje i radoznalost, entuzijazam i omađijanost nesvakidašnjim. Shvatila sam da moram početi iz početka, presipitujuci formate, pomerajući granice, te kreirajući uslove fundamentalne za njihovu prirodu – prirodu deteta. Šire polje umetnosti uveliko doživljava velike promene, sakralizovani umentnik je prošlost. Umetnost može i mora da pruži alternativu, a ne da reprodukuje restriktivne društvene modele. Preispitivanje umetnosti za decu mora biti sagledano kroz prizmu čudesne prirode deteta. Umetnost mora biti u sluhu za prirodom deteta, umetnik mora iz početka da uči, od deteta I sa detetom, kako bi deca i odrasli postali partneri u saznavanju, maštanju, sticanju iskustava I stvaranju neke bolje bućnosti”, poručila je Dalija Aćin Telander, pozivajući roditelje da iskuse pozorište i umetnost zajedno sa svojim detetom.
“Povedite dete u pozoriste, potom dozvolite da dete povede vas, i nas, u nova iskustva”, poručila je Dalija Aćin Telander, čiji je rad za najmlađu publiku usmeren ka istraživanju koreografskih praksi koje se fokusiraju na pojačanu neposrednost i stimulaciju publike, u cilju multimodalnog i afektivnog iskustva.
Povodom Dana pozorišta za decu, tradicionalno se pripremaju širom sveta posebni programi, uz čitanje poruke ASSITEJ-a.
Između ostalog, Kotorski festival pozorišta za decu proslavlja praznik predstavom “Lagarije - čas o surogatu” u Velikoj sali Kulturnog centra u Kotoru.
*ASSITEJ video povodom Svetskog dana pozorišta za decu i mlade objavljen je u produkciji ASSITEJ Koreje, a prevod (na engleski ili francuski) moguće je podesiti na “CC”
(SEEcult.org)