• Search form

05.09.2013 | 15:36

Breda Beban u Osijeku

Breda Beban u Osijeku

Izložba “Avantura stvarnog” Brede Beban (1952-2012), jedne od najistaknutijih savremenih umetnica sa prostora bivše Jugoslavije, biće otvorena 7. septembra u Galeriji Kazamat u Osijeku, a obuhvata dva poslednja ciklusa te istaknute umetnice - fotografsku seriju “Arte vivo” i seriju filmova za galerijsko prikazivanje “My Funeral Song”.

Publika u Osijeku videće deo radova sa izvorne izložbe “Avantura stvarnogBrede Beban, čija je inicijatorka i kokustoskinja njena prijateljica iz detinjstva Dubravka Cherubini, a održana je u avgustu 2012. godine u Trstu, u organizaciji Trieste Contemporanea, uz kustosku saradnju Branka Frančeskija (Franceschi).

Izložbe Brede Beban, koja je prerano preminula u aprilu 2012. u Londonu, održane su u međuvremenu i u Ljubljani i Zagrebu, a planirane su u još nekoliko gradova u regionu.

Rad “My Funeral Song” (Moja pesma za sahranu), koji se sastoji od pet filmova za galerijsko prikazivanje (DVD, loop, 2010) Breda Beban, kao i raniju seriju filmova za galerijsko prikazivanje “Little Films To Cry To” (Mali filmovi za plakanje, 2003), zasniva na snazi muzike da nas ponese i dirne do suza.

       My Funeral Song

U formi petokanalne video projekcije, “My Funeral Song” prikazuje gledaocima pet umetničinih prijatelja dok slušaju jesme koje bi izabrali kao muziku na vlastitoj sahrani. Za vreme slušanja izabrane pesme svaki od učesnika zamoljen je da zamišlja svet koji napušta. Akteri u istoj meri plaču i smeše se. Direktan dokumentarni stil snimanja i montaže koji i u tom ciklusu obeležava autorski senzibilitet Brede Beban, uključuje publiku u složene emocije aktera. Uz zamišljanje uspomena koje su nadahnule aktere na njihov specifičan izbor, publici se spontano nameće razmišljanje koja bi pesma bila njihov lični izbor.

My Funeral Song”, kako su istakli autori izložbe, bavi se promišljanjem smrti, poslednjom “zabranjenom” temom naše civilizacije opterećene idejom dugog i zdravog života. O smrti se ne priča, ona se ignoriše i predstavlja potisnuti strah koji svi delimo.

Serija fotografija “Arte Vivo” (u boji, 54x75 cm), snimljenih u periodu od 2008. do 2011. godine na lokacijama u Buenos Airesu, Trstu, Tbilisiju, Londonu i Atini, nadahnuta je imaginacijom i sećanjima Brede Beban iz detinjstva, kao i ciklusom performansa “Vivo Dito” (Živi prst) koje je 1962. godine izvodio argentinski konceptualni umetnik Alberto Greko (Greco), vodeći se sloganom: “Živi (umetnikov) prst je avantura stvarnog”.

       Arte Vivo

Fotografije prikazuju parove koji se u zagrljaju ljube u različitim gradovima u svetu. Breda Beban tim fotografijama određuje univerzalnost gesta poljupca i emociju kao esencijalno ljudska obeležja.

U skladu s Grekovim programom, Breda Beban kao treći član kompozicije ukazuje na zaljubljeni par kao vrhunsko umetničko delo.

Serija “Arte Vivo” bila je predstavljena i na izložbama “Za napraviti” u Buenos Airesu (2008), “Učesništvo u gestu” (Kalfayan Galerija) u Atini (2011), “Avantura stvarnog” u Studiju Tommaseo u Trstu (2012), “Mjuzikl za osećaje” u Galeriji Photon u Ljubljani i “Avantura stvarnog” u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu (2013).

       Sa izložbe u MSU Zagreb

Umetnica, režiserka i producentkinja u oblasti kulture i umetnosti Breda Beban, rođena u Novom Sadu, odrastala je u Makedoniji i Hrvatskoj, gde je u Zagrebu 1976. diplomirala slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti.

Umetničku karijeru započela je ranih 80-ih kao slikarka i performerka. Međutim, ubrzo nakon što upoznaje Hrvoja Horvatića, najpre saradnika, a potom i partnera, posvetila se videu, filmu i fotografiji.

Raspadom Jugoslavije 1991. godine, njih dvoje zajedno odlaze iz Zagreba u egzil, putuju od mesta do mesta i nastanjuju se u Londonu, gde nastavljaju rad sve do 1997. godine, kada je Horvatić iznenada umro.

Breda Beban je na Univerzitetu Šefild Halam predavala medijsku umetnost, a između ostalog, od 2005. godine bila je i kustoskinja i voditeljka projekta “Imagine Art After”, koji je uspostavljao dijalog među umetnicima koji su, kao i ona, emigrirali u London, sa umetnicima koji su ostali u svojim zemljama. Prvo izdanje tog projekta predstavljeno je u Tejt Britan (2007-2008) u Londonu.

Breda Beban je poslednje izložbe održala u Kalfayan galeriji u Atini, Kamden umetničkom centru u Londonu, Bijenalu u Veneciji, Tejt Britan i u Muzeju moderne i savremene umetnosti u Rijeci.

Svetsku slavu zasnovala je na umetničkoj praksi koja se zasnivala na transmisiji savremenog shvatanja subjektivnosti i emocija koje bujaju na marginama velikih priča o koliziji geopolitike i ljubavi.

Nena se dela nalaze u zbirkama mnogih muzeja, među kojima su Tejt u Velikoj Britaniji, Weltkunst fondacija u Švajcarskoj, muzeji savremene umetnosti u Srbiji i Hrvatskoj, Speed Art muzej u SAD…

Izložba u Osijeku omogućena je zahvaljujući porodici Brede Beban i Kalfayan galerija (Atina/Solun), kao i saradnji s Dubravkom Cherubini.

Izložba će biti otvorena u Galeriji Kazamat do 22. septembra, a ulaz je besplatan.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r