• Search form

02.05.2010 | 17:19

Bradić o slobodi i problemima medija u Srbiji

Mediji u Srbiji trebalo bi sredinom ove godine da dobiju medijsku strategiju, najavio je ministar kulture Nebojša Bradić povodom Svetskog dana slobode medija, 3. maja, čestitajući taj praznik svim medijskim poslenicima, uz ocenu da su problemi medijske sfere delom ekonomske prirode, ali su delom i posledica vanekonomskih faktora, uključujući pojave senzacionalizma, povlađivanja najnižem ukusu, siromašenje jezika i “izostanak” kulture iz medijskih sadržaja.

Bradić o slobodi i problemima medija u Srbiji

Mediji u Srbiji trebalo bi sredinom ove godine da dobiju medijsku strategiju, najavio je ministar kulture Nebojša Bradić povodom Svetskog dana slobode medija, 3. maja, čestitajući taj praznik svim medijskim poslenicima, uz ocenu da su problemi medijske sfere delom ekonomske prirode, ali su delom i posledica vanekonomskih faktora, uključujući pojave senzacionalizma, povlađivanja najnižem ukusu, siromašenje jezika i “izostanak” kulture iz medijskih sadržaja.

Bradić je naveo u pisanoj izjavi da je protekla godina zbog ekonomske krize predstavljala veliki izazov i za medije i za Ministarstvo kulture, ali i putokaz u kom smeru valja ići da bi, s jedne strane, bio obezbeđen slobodan protok informacija, stavova i ideja, a sa druge - konstantno podizanje nivoa kvaliteta rada i profesionalne kompetencije.

Bradić je podsetio i da je Ministarstvo kulture, pošavši od uloge i značaja medija, kao i od stava da zaposleni u njima moraju imati potpunu slobodu u radu i uslove koji će im omogućiti istinito, pravovremeno i profesionalno izveštavanje, iniciralo mere pomoći u uslovima ekonomske krize, pre svega kroz finansijsku podršku kvalitetnim projektima.

Istovremeno, Bradić je ocenio i da su problemi sa kojima se suočava medijska scena u Srbiji delom posledica i faktora koji nisu u vezi sa ekonomskom krizom, a dugoročno gledano - mnogo više ugrožavaju i medijsku scenu i samu medijsku profesiju.

Prema njegovim rečima, izostanak odgovornosti prema javnoj reči i potreba za podizanjem nivoa profesionalnog standarda - samo su neki od problema koji ostavljaju dalekosežne posledice na sve aktere medijske scene, ali i na samo društvo.

Posezanje za senzacionalističkim novinarstvom, povlađivanje najnižem ukusu, siromašenje jezika i “izostanak” kulture iz medijskih sadržaja - ukazuju se ne samo kao atak na čitoce, gledaoce i slušaoce, već i kao uzurpiranje i zloupotreba i same slobode govora, sa nemerljivim negativnim posledicama, naveo je Bradić u pisanoj izjavi.

Ministarstvo kulture će upravo zato i ubuduće, kako kroz zakonsku regulativu u oblasti medija, tako i kroz jasno i precizno definisane mere podrške i podsticaja programima i projektima čija je osnovna odrednica kvalitet - sistematski raditi na osvajanju, usvajanju i negovanju visokih profesionalnih standarda, poručio je Bradić.

Uređenju medijske sfere, kako je naveo, doprineće i medijska strategija koja će biti završena i predstavljena javnosti sredinom ove godine.

Reč je o projektu izrade studije medija koji je već odobrila i finansira Delegacija Evropske komisije.

Studija će, između ostalog, sadržati i uporednu analizu domaćeg i evropskog medijskog zakonodavstva, kao i institucija koje su zadužene za sprovođenje medijskih politika, a biće urađena i analiza medijskog tržišta u Srbiji, koja će sadržati i procenu efekata privatizacije medija.

Navodeći da predstoje brojni i ozbiljni zadaci pred svima, prevashodno u nivou potpunog usvajanja strategije i njene primene u praksi, Bradić je naveo i da je ovogodišnji izveštaj o medijskim slobodama organizacije "Freedom House" - prema kojem je Srbija ne samo popravila rejting u odnosu na prošlu godinu, već je i ispred svih država bivše Jugoslavije, osim Slovenije - potvrda da se Srbija kreće u dobrom smeru.

“Taj dobar smer je posebno važan iz ugla interesa budućnosti, koja je već tu, među nama, oličena u novim generacijama, na čiji život i razvoj već i sada mediji utiču na pozitivan ili negativan način. O tome valja misliti i u danu Danu slobode medija i slobode govora, ali i u svim narednim danima; o činjenici da vreme koje nam pripada danas nije samo naše, već je prevashodno onih koji za nama dolaze”, poručio je Bradić, čestitajući medijima praznik slobode “sa željom da svoj posao obavljaju sa što više radosti, a što manje briga”.

Ministarstvo kulture će im u tome, kako je poručio, “koliko je god više moguće, biti i partner i oslonac”.

Svetski dan slobode medija, 3. maj, i ove godine obeležava se širom sveta podsećanjem na ubijene novinare, zahtevima za rasvetljavanje ubistava i kažnjavanje odgovornih, kao i za oslobađanje zatvorenih novinara i sajber disidenata.

Udruženja novinara u Srbiji odvojeno obeležavaju Svetski dan slobode medija.

Udruženje novinara Srbije (UNS) i Sindikat novinara Srbije (SNS) tradicionalno, već devetu godinu, organizuju akciju "5 minuta gromoglasne tišine" u Pionirskom parku, od 11.55 do 12 sati kod Spomenika čitaocu novina. Tom prilikom biće pročitan Proglas, uručena nagrada Zora za slobodu medija i održana izložba karikatura.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) organizuje 4. maja u Medija centru konferenciju za novinare na temu “Pritisci na lokalne medije”.

Predstavnici NUNS-a i lokalnih glasila govoriće o različitim vrstama pritisaka i pokušaja da se ograniče novinarske i medijske slobode, a medju učesnicima su najavljeni predsednik NUNS-a Đorđe Vlajić, glavni i odgovorni urednik lista “Vranjske” i potpredsednik NUNS-a Vukašin Obradović, glavni i odgovorni urednik lista “Mađar so” Čaba Presburger, menadžer novopazarske TV Šerić Marukić i glavni i odgovorni urednik “Čačanskih novina” Stojan Marković.

Svetski dan slobode medija ustanovljen je 3. maja 1991. godine, kada je na konferenciji UN u namibijskom gradu Vindhoku usvojena Deklaracija o slobodi medija koja je cenzuru proglasila grubim kršenjem ljudkih prava, a slobodu medija naglasila je kao suštinski preduslov za postojanje demokratije i kao jedan od osnovnih ciljeva čovečanstva.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r