BrAArt - Sav taj veš
Delovi odeće koji služe za pokrivanje polnih organa inspiracija su izložbe “BrAArt - Sav taj veš”, koja je deo vizuelnog programa Beogradskog letnjeg festivala (BELEF), a predstavlja grupu umetnika iz Srbije, Crne Gore i Australije, koji otkrivaju u odnosu rublja i intimnih delova tela mnoge aspekte psihološkog, socijalnog, (trans)rodnog, (sub)kulturnog identiteta, kao i stavove tranzicionog društva prema polnosti.
Delovi odeće koji služe za pokrivanje polnih organa inspiracija su izložbe “BrAArt - Sav taj veš”, koja je deo vizuelnog programa Beogradskog letnjeg festivala (BELEF), a predstavlja grupu umetnika iz Srbije, Crne Gore i Australije, koji otkrivaju u odnosu rublja i intimnih delova tela mnoge aspekte psihološkog, socijalnog, (trans)rodnog, (sub)kulturnog identiteta, kao i stavove tranzicionog društva prema polnosti.
Reč je o projektu grupe selektorki-istoričarki i kritičarki umetnost pri ULUPUDS-u koje su, nakon uspešnog projekta “Cipela” iz 20007. godine, odlučile da istraže još provokativnije sadržaje.
Otvaranje izložbe ispred galerije Singidunum biće 16. jula u znaku performansa Predraga Caranovića sa šampanjcem i čašama, koji je omaž Mariji Antoaneti, a radove će biti moguće videti u izlozima i drugih galerija i kulturnih centara do Kalemegdana.
Objekti, table stripa, printovi, sačinjeni su od različitih materijala (keramike, tekstila, metala, silikona, pleksiglasa, gipsa, plastike, hartije, fotokolaža, bonbona, ready- made, sveže trave, filmske trake), poseduju umetnički kontinuitet sa vremenom nove figuracije, ekspresionizma, (neo) pop arta, koje je obeležio stvaralaštvo 80-ih, obuhvaćeno pojmom “novi talas” (new wave), kojem je i posvećen ovogodišnji BELEF.
Prema navodima kustoskinje izlozbe Mirjane Vajdić Bajić, video radovi umetnika dodaju projektu “BrAArt” izrazitu notu obnove duha perioda u kojem su, vrlo suptilno, čak nevidljivo, kroz veselu igru sa različitim medijima, umetnici izražavali otpor prema posttitoističkoj vlasti i njenom mitomanskom čuvanju “svetih” tekovina revolucije.
Umetnici su izabrani po principu pripadnosti izvornom, odnosno aktuelnom novom-novom talasu, tako da se mladi, koji čine više od polovine izlagača, susreću sa onima srednje generacije, čineći veliku i dinamičnu senzaciju, koja se proteže magistralno duž Knez Mihailove, a završava na Kalemegdanu - zelenom skulpturom Grade Rajkovića kod Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić”.
Učešće umetnica iz Crne Gore (Nada Kažić, Vana Prelević) i Australije (Allicia Hollen) sa delima nastalim po pozivu selektora, akcentuje poseban aspekt BrAArta - premijerno izlaganje svih radova.
U izboru kustoskinje projekta Mirjane Vajdić Bajić, na izložbi učestvuju Vana Prelević iz Crne Gore i Milana Paunović i Grada Rajković, dok je Vesna Lakićević Pavićević izabrala Nadeždu Aksentijević, Tamaru Jovanović i Mirka Ognjanovića, a australijska umetnica Allicia Hollen predstaviće se u izboru Zoje Bojić.
Dijana Milašinović Marić predstavlja Nataliju Dabić, u izboru Ivone Rajačić Barandovski ucestvuju JeEllena i Srđan Đile Marković, Olivera Parlić i Nenad Bračić, a u selekciji Marine Martić Ivan Zorkić.
Tanja Orbović predstavlja Marinu Marković, Milana Veinović Bojanu Knežević, Dragana Palavestra Predraga Caranovića, a Svetlana Jovičić Nadu Kažić iz Crne Gore i Branku Tintor, dok je Ljubica Jelisavac odabrala Valentinu Savić.
U izboru Olivere Vukotić, na izložbi učestvuje Katarina Lazić Vasiljević, a Maja Škaljac Stanošević odabrala je za učešće Jelenu Babić i Ivanu Vasić.
Izložba će biti otvorena do 8. avgusta u izlozima Biblioteke grada Beograda, Gete instituta, galerije Singidunum, Pozorišta “Boško Buha”, kao i u Beoizlogu KCB-a, gde je postavljena instalacija dva video rada (Psyhodelic Princess Boe Knežević i Anketa Tamare Jovanović), te u galeriji Turističke organizacije Beograda.
Grafički dizajn i pripremu plakata-kataloga za štampu uradio je Jugoslav Vlahović sa timom, a prevod sa srpskog na engleski potpisuju Snježana Mijatović i Lepa Alvadžić. Postavku izložbe osmislio je selektorski tim, a tehničku postavku Željko Srdić.
Sajt BELEF-a je www.belef.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)