Boris Giltburg premijerno na Kolarcu
Izraelski pijanista Boris Giltburg, jedan od “najsveobuhvatnijih” u svetu po repertoaru koji izvodi, nastupiće 8. februara u Kolarčevoj zadužbini, u nastavku koncertne sezone Steinway & Sons.
Giltburg će na premijernom nastupu na Kolarcu izvesti dela Frederika Šopena (Ballade No. 1, No. 2, No. 3, No. 4), Sergeja Prokofjeva (iz svite Romeo i Julija, op. 75) i Morisa Ravela (Gaspard de la nuit).
Isti program izvešće i par dana ranije u Muzikgebouu u Amsterdamu, te u Vigmor holu u Londonu nekoliko dana kasnije.
Repertoar Giltburga, pored brojnih muzičkih dela za solo klavir, obuhvata i više od 50 klavirskih koncerata.
Rođen 1984. godine u Moskvi u muzičkoj porodici, Gildburg je sa nepunih pet godina počeo da svira klavir. Za pijanistički početak i sam kaže, kroz smeh, da je bio težak i da je jedva nagovorio majku da započnu učenje sviranja na klaviru. Uvek se na taj račun mogla čuti šala da već imaju dovoljno pijanista u porodici (baka i prabaka su takođe bile pijaniskinje i učiteljice klavira).
U ranoj mladosti preselio se u Tel Aviv, gde je diplomirao na Buchmann-Mehta School of Music, u klasi istaknutog profesora Arija Vardija.
Osvojio je prvu nagradu i nagradu publike 2013. godine na takmičenju kraljice Elizabete u Briselu. Naredne godine već održao je više od 80 koncerata u salama širom sveta.
Nastupao je sa vodećim orkestrima širom sveta, kao što su Londonska filharmonija, Izraelska filharmonija, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, NHK Simphoni, VDR Keln, Oslo filharmonija, Češka filharmonija, Orchester National Seattle de France i Baltimor i Baltimor i Sijetl. Nastupao je u svim prestižnim koncertnim salama od Karnegi hola, preko Koncertgebau u Amsterdamu, Sautbank centre, Muzikferajna u Beču, Vigmorholu u Londonu i Elbfilharmoniji u Hamburgu.
Osim što je jedan od vodećih internacionalnih koncertnih pijanista, Giltburg do sada ima i bezmalo 20 diskografskih ostvarenja za muzičku kuću Naxos. Od snimnjenih dela Baha, Šuberta, Šumana, Betovena, Bramsa, Lista, Šostakoviča, Musorskog, Rahmanjina, izdvajaju se nagrada za najbolji album Opus Klassik Award za Rahmanjinove koncerte i Etide Tableaux, nagrada Diapason d’Or (Zlatni dijapazon) za oba Šostakovičeva koncerta, ali i za Giltburgov aranžman Šostakovičevog gudačkog kvarteta br. 8 za solo klavir.
Giltburg je osvojio i Gramophone Award za Dvoržakov klavirski kvintet (muzička kuća Supraphon) sa Pavel Haas kvartetom, kao i nagradu Diapason d’Or za njihov snimak Bramsovog klavirskog kvinteta u f molu.
Giltburgovo ime ostaće zapamćeno i po audio i audio-vizuelnom izvođenju svih 32 Betovenovih sonata, što je retkost u diskografiji današnjice. Ovo diskografsko ostvarenje je objavljeno u boks-setu 2021. godine povodom obeležavanja 250-godišnjice Betovenovog rođenja.
Giltburg je nadaleko poznat kao vodeći tumač Rahmanjinove muzike.
Tokom 2023. godine, u čast 150. rođenja Rahmanjinova, Giltburg će završiti snimanje njegovih solo dela za klavir i izdati poslednji disk u svom hvaljenom ciklusu Rahmanjinovih koncerata.
“Njegova originalnost proizilazi iz konvergencije srca i uma, kojima služi besprekorna tehnika, motivisana dubokom i trajnom ljubavlju prema jednom od najvećih kompozitora 20. veka”, naveo je časopis
Gramophone za Giltburga, koji je i strastveni fotograf i bloger, a govori šest jezika.
Njegov blog “Klasična muzika za sve” namenjen je nespecijalističkoj publici.
“Klasična muzika je jedna od mojih najvećih strasti i želeo sam da ljudima koji je nisu toliko upućeni dam priliku ali i “alate” I “uputstva” da slušaju razna dela ušima klasičnog muzičara; moj plan je bio da napišem detaljne vodiče za slušanje, koji pokazuju što je moguće više aspekata dela, sa nadom da razumevanje unutrašnjeg funkcionisanja dela može da ga učini manje zastrašujućim i složenim, a samim tim i pristupačnijim. I velika nada je, naravno, da podelim ovaj izuzetan svet klasične muzike, koju jako volim (= Ja sam potpuno hardkor fan), sa što je moguće više drugih ljudi”, naveo je Giltburg.
*Foto: Sasha Gusov
(SEEcult.org)