Bolji dani za film u Hrvatskoj
Izmenama i dopunama Zakona o audiovizuelnim delatnostima, usvojenim u hrvatskom Saboru, osigurani su finansijski podsticaji za proizvodnju audiovizualnih dela kao kulturnih proizvoda, a podstiče se i razvoj međunarodne filmske saradnje i internacionalnih koprodukcija, te rast zapošljavanja.
Izmenama i dopunama Zakona o audiovizuelnim delatnostima, usvojenim u hrvatskom Saboru, osigurani su finansijski podsticaji za proizvodnju audiovizualnih dela kao kulturnih proizvoda, a podstiče se i razvoj međunarodne filmske saradnje i internacionalnih koprodukcija, te rast zapošljavanja.
Prema navodima Hrvatskog audiovizuelnog centra (HAVC), koji je izmene i dopune tog zakona postavio kao ciljeve i u Nacionalnom programu promicanja audiovizualnog stvaralaštva 2010-2014, odlukom Sabora da usvoji predloženi zakon osigrani su dugoročni pozitivni učinci u filmskoj oblasti u Hrvatskoj, saopštio je HAVC.
Takođe, izmenjenim zakonom osiguravaju se zakoniti finansijski prilivi namenjeni finansiranju Nacionalnog programa audiovizualnog stvaralaštva, te se rešavaju tehnička pitanja u vezi sa radom HAVC-a.
Novi zakon, između ostalog, uvodi finansijske mere podtsicaja u obliku povrata dela novčanih sredstava utrošenih u Hrvatskoj za proizvodnju audiovizualnih dela kao kulturnih proizvoda.
To je, prema navodima HAVC-a, značajno i zbog snimanja stranih filmova u Hrvatskoj za šta su na Festivalu u Kanu u maju ove godine, kada su te mere predstavljene, izrazile interesovanje brojne internacionalne filmske kompanije.
Uvođenje podsticajnih finansijskih mera podržala je i Hrvatska udruga producenata, čiji su članovi i bili angažovani u radnoj grupi pri Ministarstvu kulture oko izmena i dopuna Zakona.
Izmenjeni zakon osigurava i zakonite finansijske prilive HAVC-u.
Sredstva za sprovođenje Nacionalnog programa osiguravaju se iz državnog budžeta, te u različitim, zakonom propisanim procentima od Hrvatske radio-televizije i ostalih televizijskih kuća, te od audiovizualnih medijskih kuća, kablovskih operatera, bioskopskih prikazivača... Zakonski je do sada bilo propisano sklapanje ugovora sa obveznicima, što je u praksi stvaralo poteškoće zbog različitih tumačenja definicija.
„Konačno sarađujemo s korporacijama na sistemu naplate potraživanja i to u korist nacionalne kinematografije“, izjavio je direktor HAVC-a Hrvoje Hribar.
Izmenama i dopunama Zakona (proširenjem određenih definicija, definisanjem pojmova kao što je „sukob interesa“ kod umetničkih savetnika i dr.) rešiće se i niz drugih komplikacija koje su do sada otežavale rad i funkcionisanje HAVC-a.
„Hrvatska je svojim filmskim i televizijskim repertoarom gotovo u potpunosti izgubila suverenitet nad sferom imaginarnog. Naša zemlja se u jednom trenutku zatekla na putu da postane potpuna kolonija u kulturalnom smislu. Novi zakon omogućuje razvoj audiovizualne industrije i otvara joj javni prostor. Hrvatska je filmična, filmstvena i začudna zemlja, a Hrvati su postali glumstveni, otvoreni i sve maštovitiji ljudi. Ovaj zakon, a sad ne želim razglabati tehničke finese i juridičke mehanizme – za svoj cilj ima da omogući da se kao sredina izrazimo, da stvaramo i da komuniciramo putem filmske priče – među sobom i sa svetom - na način bitno drugačiji no do sad“, istakao je Hribar.
Hribar je izrazio uverenje i da će novi zakon pomoći da se popravi nacionalna televizijska i bioskopska stvarnost, kao i prihodi audiovizuelne industrije.
„Također, osjećam da se rađa jedna nova, snažnija hrvatska kinematografija, koja će ovim rešenjima dobiti modernu i efikasnu podršku“, dodao je Hribar, zahvaljujući svim „marljivim i strastvenim saradnicima, stručnjacima, političarima, državnoj administraciji, efikasnom ministru kulture i državnoj tajnici“, zatim službenicima ministarstava kuture i finansija, kao i članovima Sabora.
Zakon o izmenama i dopunama Zakona o audiovizualnim delatnostima dobio je 15. jula u Saboru podršku 111 poslanika, a samo jedan je bio uzdržan.
Sajt HAVC-a je www.havc.hr
*U PRILOGU: Nacionalni program promicanja audiovizualnog stvaralaštva 2010-2014 (sažetak)
(SEEcult.org)