Bojkot 58. Sterijinog pozorja
Nagrađivana sarajevska pozorišna rediteljka Selma Spahić odlučila je da bojkotuje 58. Sterijino pozorje i zamolila za povlačenje predstave “Grebanje ili kako se ubila moja baka” iz takmičarskog programa tog festivala u Novom Sadu, u znak protesta zbog najave da će ga otvoriti filmski reditelj Emir Kusturica.
U pismu Direkciji Sterijinog pozorja i javnosti, Selma Spahić je navela da “Festival koji ukaže takvu čast Emiru Kusturici ideološki se jasno opređeljuje, pristaje na nacionalističku retoriku i daje joj legitimitet”.
“Na takvom festivalu ne želim da učestvujem. Moja je etička obaveza da kažem da lično neću doći na ovogodišnje Sterijino pozorje, te vas molim da me izuzmete iz takmičarskih kategorija”, navela je Selma Spahić, čija je predstava “Grebanje ili kako se ubila moja baka”, nastala prema tekstu Tanje Šljivar, uvrštena među devet naslova takmičarskog programa 58. Pozorja, a nastala je u koprodukciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica sa Bitef teatrom i Harterfakt fondom iz Beograda.
“Predstava ‘Grebanje ili kako se ubila moja baka’ sadrži niz citata iz udžbenika za osnovne i srednje škole širom Bosne i Hercegovine. Jedan od tih citata glasi da su narod i država najveća dostignuća ljudskoga duha, dok drugi, za nijansu direktniji, kaže da se čovjek spasava samo vjerom i da dobra đela nisu potrebna. Šteta je već učinjena. Od kraja rata na ovim prostorima do danas, generacije i generacije đece zadojene su nacionalizmom, ograničene mržnjom, isključivošću i nerazumijevanjem za različitost, svjesno i sistemski osiromašene duhom i nenaučene na empatiju prema Drugom. Svesno i sistemski se za njih ispisuju alternativne historije recentne prošlosti”, navela je Selma Spahić.
Prema njenim rečima, pre nego što je počela rad na predstavi, imala je utisak da je ta indoktrinacija perfidnija, da je sakrivena između redova, “međutim, ona je eksplicitna, toliko sveprisutna i dominantna da je vulgarna”.
“Kada deca krenu u školu, nauči ih se da pripadaju jednoj naciji, posebnijoj od svih ostalih (nacionalizam/fašizam), a ukoliko u to ne veruju, goreće u paklu (religijski strah). Rezultati su se pokazali savršeno efikasnim. Indoktrinacija nam se ruga u lice, i zna da u ovakvoj političkoj atmosferi ima neizmernu moć. Kao umetnice i umetnici, kao građanke i građani, imamo etičku dužnost da se svim sredstvima koja su nam na raspolaganju borimo protiv nacionalističke truleži i retorike. Na nama je da zauzmemo jasan stav i da vladajućim političkim strukturama damo do znanja da nećemo klimati glavom na pokušaje da se i umetnost iskoristi kao sredstvo ideološke propagande”, navela je Selma Spahić.
Rediteljka je dodala da veruje da je umetnost, a ne narod, a ne država, najveće dostignuće ljudskoga duha.
“Da bismo se njome bavili trebamo hodati ispravljene kičme, svesni posledica svojih odluka. Izborom Emira Kusturice za osobu koja će svečano otvoriti ovogodišnji festival jasno ste nam dali do znanja koji je vaš stav”, poručila je ona Direkciji Sterijinog pozorja koje će biti održano od 25. maja do 3. juna u Novom Sadu.
(SEEcult.org)