Boje se ne boje
Mladi umetnici iz Svratišta za decu koja žive i/ili rade na ulici predastaviće se 15. septembra u Kulturnom centru Rex izložbom “Boje se ne boje”, koja je rezultat dvogodišnjih kreativnih radionica. Kreativne radionice u Svratištu traju od početka 2010. godine, u organizaciji Centra za integraciju mladih i uz podršku Save the Children Norway, a kroz njih je do sada prošlo 85 dece (uzrasta od 7 do 18 godina).
Mladi umetnici iz Svratišta za decu koja žive i/ili rade na ulici predastaviće se 15. septembra u Kulturnom centru Rex izložbom “Boje se ne boje”, koja je rezultat dvogodišnjih kreativnih radionica.
Kreativne radionice u Svratištu traju od početka 2010. godine, u organizaciji Centra za integraciju mladih i uz podršku Save the Children Norway, a kroz njih je do sada prošlo 85 dece (uzrasta od 7 do 18 godina).
Mina Aleksić, akademska slikarka koja realizuje radionice, bavi se organizacijom i koordinacijom umetničkih radionica koje se oslanjaju na metode art terapije sa ciljem pružanja psihosocijalne podrške subordinarnim kategorijama stanovništva, a predsednica je umetničkog udruženja Prostor i studira art terapiju u Rimu.
Tokom prve godine programa, radionice su bile posvećene upoznavanju sa različitim likovnim tehnikama i pristupima umetničkom stvaralaštvu. Cilj većeg dela radionica tokom 2010. godine bio je rad na samopouzdanju, podsticanju osećaja lične vrednosti, pripadnosti grupi vršnjaka i Svratištu.
Radilo se i na slobodnoj ekspresiji, podsticanju individualnog izraza i stila kod učesnika, ali i radu u grupi, saradnji, poštovanju različitosti, toleranciji, ali i relevantnim temama kao što je trgovina ljudima. Tako su se deca tokom 2010. kroz kreativan rad upoznala sa geografijom planete zemlje, a kao rezultat nastala je skulptura zemaljske kugle napravljena od novina i lišća.
Održano je i nekoliko radionica posvećenih upoznavanju sa raznim zemljama na kojima su deca dobila informacije o rizicima ilegalnih migracija. Takođe, putem kreativnog rada stekla su realniju sliku o raznim zemljama i putovanjima u inostranstvo.
Serija radionica bila je posvećena upoznavanju anatomije ljudskog tela; deca su stekla znanja o zdravlju, ljudskom telu, rizicima i prevenciji, a bilo je govora i o bolestima zavisnosti.
Što se tiče tehnika, tokom 2010. deca su crtala flomasterima, bojicama, upoznala su i tehnike pastela, tempere, a posebno su uživala na radionicama na kojima je rađeno u tehnici kolaža.
Ova godina bila je posvećena temama koje su direktnije povezane sa antitrafiking programom SCN-a. Neke od tema koje su obrađene bile su: nasilje, dan u životu deteta, safety box, šta je to rizik, zdravo/nezdravo, "real life story", socijalna mreža, moje okruženje, moja porodica, body mapping, I am...
Radionice su bile posvećene i kreativnim idejama vezanim za budućnost dece, njihovo dalje školovanje, razmišljanje o budućem pozivu, ali i radionice koje su se bavile porodicom, okruženjem, pitanjem poverenja, kao i njihovom budućnošću i odabirom budućeg zanimanja, ostavile su veoma pozitivan utisak na njih o čemu svedoče njihove izjave.
Prema navodima organziatora, izložbom “Boje se ne boje” deca imaju priliku da vide rezultat svog rada u jednom drugačijem kontekstu i okruženju, da shvate vrednost svog truda, nauče da cene uložen rad i svoje kreativne sposobnosti i prikažu svet iz svojih cipela.
Izložba će biti otvorena do 20. septembra.
(SEEcult.org)