• Search form

15.02.2015 | 11:06

Bogatstvo duha Aboridžina

Bogatstvo duha Aboridžina

Izložba radova australijskih starosedelaca “Bogatstvo duha” biće otvorena 17. februara u Gradskom muzeju Sombor, a pružiće uvid u kolekciju štampanih radova grupe aboridžinskih umetnika iz zapadnih delova prostrane australijske pustinje.

Reč je o pustinjskim umetnicima iz male zajednice TjunguPalya koju mahom čine autori iz Južne Australije.

Prema izboru autorke izložbe Kristin Nikols sa Univerziteta Flinders u Adelejdu, na izložbi su zastupljeni: Niankulia Votson, Ankalija Kurtis, Maringka Bejker, Beril Džimi, Lens Pek, Dejvid Miler, Džindžer Vikiliri i pokojni Vingu Tingima i Džimi Bejker, koji spadaju u najeminentnije predstavnike aboridžinske umetnosti.

Prikazani radovi na jedinstven način približavaju ogromno kulturno nasleđe tog naroda, sa posebnim osvrtom na identitet jednog plemena, saopštio je somborski muzej koji organizuje tu izložbu povodom obeležavanja Dana grada Sombora.

Narod Pitjantjara Yankunjatjatjara živi u zapadnom delu prostrane pustinje u čak tri države australijskog kontinenta: Severno-južnoj Australiji, istočnom delu Zapadne Australije i u južnom regionu Severne Australije. Uprkos svemu, to pleme je uspelo da sačuva prvobitni vizuelni izraz, odnosno kulturu, kroz predanja izraženu u likovnoj formi sa ciljem da njihov “san”, tj. religijska suština bića, ostane sačuvana za generacije koje dolaze.

Radove na izložbi karakteriše snaga kompozicije, sloboda i jedinstvena upotreba boja. U srcu njihove umetničke produkcije jeste sanjarenje koje se može razumeti samo kao religijski način shvatanja života. Za tradicionalne Aboridžine razlika između sakralnog i profanog gotovo da ne postoji, baš kao što nema ni razlike između sna i jave. Sva njihova “sanjarenja”, odnosno religijska uverenja okrenuta su ka slavljenju zemlje, i to pustinje pre svega, u kojoj su se rodili, odrasli i koje su kao deca prepešačili.

Radovi koje će videti somborska publika do pre samo deset godina ili su vidljivi samo malom i odabranom krugu Aboridžina. Tek je nedavno taj narod predstavio široj javnosti svoje “snove” izražene kroz likovnu umetnost. Priča koja posredstvom foto-printova dočarava fascinantnu prirodu Australije, boje, energiju i neiscrpnu maštu Aboridžina, pomaže publici da saznamo više o identitetu jednog od najstarijih naroda na svetu kroz prizmu pravde i jednakosti koju danas vrednuju svi Australijanci.

Autorka izložbe Kristin Nikols je pisac, kustos i docent na australijskim studijama na Univerzitetu Flinders u Adelejdu (Južna Australija). Objavila je 12 knjiga u zemlji i inostranstvu, a u izdavaštvu je poznata kao autorka koja već nekoliko decenija piše i govori o umetničkoj praksi urođenika Australije. Objavljeno je više od 200 njenih članaka o keramici i srodnim umetnostima, kao i povezanim poljima vizuelnih umetnosti i zanata starosedelaca Australije.

Tokom 80-ih godina XX veka Kristin Nikols je živela i radila u Lajamanu, zabačenom naselju Aboridžina u Severnoj Teritoriji, radeći najpre kao lingvista, a zatim kao direktorka lokalne dvojezične Varlpiri škole u Lajamanu. Trenutno je glavna urednica cenjenog međunarodnog časopisa “Australian Art Education”, a radi i kao urednica za Australiju likovnih časopisa “Asian Art News” i “World Sculpture News” sa sedištem u Hong Kongu. Bila je kustos brojnih umetničkih izložbi u Australiji, Evropi i Aziji. Trenutno radi na nekoliko knjiga o umetnosti urođenika Australije za “Thames and Hudson”.

Organizatori izložbe su Grad Sombor, ambasada Australije u Beogradu i Gradski muzej Sombor, a otvoriće je prvi sekretar i konzul Australije u Srbiji Melinda Rio, uz pozdravne reči gradonačelnika Sombora Saše Todorovića i direktora Gradskog muzeja Branimira Mašulovića.

Izložba "Bogatstvo duha" (Treasures of the Spirit) biće otvorena u Gradskom muzeju Sombor do 27. februara.

N. Pavlović / SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r