• Search form

01.09.2021 | 20:22

Bliskost i razlike

Bliskost i razlike

Galerija Remont, posle letnje pauze, započinje novu sezonu 2. septembra izložbom “Bliskost i razlike” Centra za fotografiju koja sadrži dve sukcesivne postavke i uključuje radove četvoro autora: Ljubomira Šimunića, Vesne Mićović, Tijane Pakić-Feterman i nepoznatog fotografa.

Izložba razmatra fotografska ostvarenja koja su nastala u okruženju lične porodice kao umetničkog polja delovanja i amaterske fotografije, a koncipirana je na pristupu uporedne analize ostvarenja iz domena savremene umetosti i istorijskog nasleđa. Ta analogija zauzima značajno mesto u istraživanju osobenosti domaćeg fotografskog nasleđa i njegove morfologije.
 
Prvi deo izložbe “Bliskost i razlike”, koji će biti otvoren do 15. septembra, uključuje radove Ljubomira Šimunića (Family Album), Vesne Mićović (FAMILIJA) i Tijane Pakić-Feterman (Autoportret).

Ljubomir Šimunić, Family Album, 1980-1991.

Fotografije povezuju period od početka 80-ih godina do početka 2000-ih, prikazujući radove umetnika koji pripadaju dvema generacijama epohe koja je za nama. Osim toga što obuhvata taj kratki istorijski period, koji najavljuje značajne zaokrete u mediju fotografije, izložba ima za cilj da ukaže na različite estetske pristupe i stavove fotografa/umetnika koji u svojim radovima razmatraju privatno okruženje kroz direktan osvrt na najbližu porodicu.

Vesna Mićović, FAMILIJA, 2001.

Drugi deo izložbe, s podnaslovom “Nepoznati fotograf”, predstaviće od 17. septembra do 1. oktobra 30 crno-belih fotografija iz kolekcije Centra za fotografiju. Negativi (više od 1000 pojedinačnih snimaka formata 6x4,5 cm) sa kojih su izrađene fotografije pronađeni su u kontejneru u ulici Draže Pavlovića u Beogradu 2011.

Prema tehničkom dostignuću, preciznosti i estetskom učinku, ti snimci, kako je navedeno, nadmašuju domen amaterske fotografije iz kojeg proizilaze. Materijal datira iz perioda 30-ih godina XX veka i prostorno se vezuje za područje Kraljevine Jugoslavije. Na fotografijama su prikazni motivi iz života jedne porodice, ali je identitet autora još uvek nepoznat.

Nepoznati fotograf, 1935.

Izložba predstavlja saradnju Nezavisne umetničke asocijacije Remont i Centra za fotografiju kao vid kustosko-umetničkog mapiranja čiji je cilj osmišljavanje novih pristupa u prezentaciji i promociji fotografije u Srbiji.

Tokom trajanja izložbe biće organizovan govorni program u kojem će učestvovati: Vesna Mićović, Benjamin Beker, Stefana Savić, Alan Parker i Mia Ćuk.

Autor izložbe i koncepcije programa je Ivan Petrović, urednik Centra za fotografiju, udruženja koje od 2011. godine realizuje programe u vidu organizovanja prezentacija, razgovora i promocija fotografa i umetnika; organizovanja i kuriranja izložbi; izdavaštva; prikupljanja, sistematizovanja i čuvanja fotografskog materijala i njegove promocije.

Program su podržali Gete institut i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

*Naslovna fotografija: Tijana Pakić-Feterman, Autoportret, 2000-2001 (Pariz, 1977)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r