Biti ili ne biti autentičan
Predstava “Biti ili ne biti autentičan” Gordane Marić, glumice i profesorke Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, koja predstavlja generaciju 90-ih koja traga za paradoksom autentičnosti, biće premijerno izvedena 22. januara u Modernoj garaži, a namenjena je svima koji “žele da razumeju sebe kroz upletenost i rešenja porodičnog rasporeda i poretka u ljubavi u porodici”.
Predstava “Biti ili ne biti autentičan” Gordane Marić, glumice i profesorke Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, koja predstavlja generaciju 90-ih koja traga za paradoksom autentičnosti, biće premijerno izvedena 22. januara u Modernoj garaži, a namenjena je svima koji “žele da razumeju sebe kroz upletenost i rešenja porodičnog rasporeda i poretka u ljubavi u porodici”.
Prema navodima autorke tog projekta Gordane Marić, predstava ukazuje na “razvijanje od slobodnog deteta, koje spontano izražava osećanja i nagone - koji su autentični i odgovaruju njegovim željama ili reakcijama, do prilagođenog - u začarani krug prisilnih i neprilagodljivh uloga, koje vode u osećaj bespomoćnosti.
Sistem vrednosti koji mladi glumci kao generacija 90-ih, “kristalna generacija”, žele da uspostave u traganju za metodom i suštinom glumačkog zanata pun je ideala za koji se bore.
“Ne mire se sa postojećim. To su ljudi ideje. Ne žele da izigravaju zvezde i da svoj talenat potčine zahtevima publike i pozorišnom boflu”, navela je Gordana Marić, koja je dugogodišnja glumica Ateljea 212, a igrala je i na filmu i na televiziji.
Prema njenim rečima, generacija 90-ih, tragajući za paradoksom autentičnosti, postavlja pitanja kao što je: “Da li će tehnologija da uništi duh?”.
Oni u pozorištu traže formulu kako da na scenu iznesu tananost svog viđenja sveta. Tajna njihove unutrašnje lepote produžava se i ostvaruje tek u pozorišnoj predstavi “Biti ili ne biti autentičan”, koja u svojim najvećim trenucima, kroz “osećaj za istinu”, otkriva lelujavu, prozračnu, ali i potresnu lepotu kroz Čehovljeve dramske likove ili u asocijativnom pristupu likovima iz pozorišnih komada Aleksandra Popovića.
U predstavi igraju glumci Mila Manojlović, Pete Chaffey, Milica Janketić, Sara Joksimović, Nikola Ranđelović, Marko Mak Pantelić i Novak Simić, članovi Open Form Theater grupe, čiji je idejni tvorac Gordana Marić.
Gordana Marić autorka je i rediteljka i monodrame “Neuhvatljivi sistem glume”, kao i “Neuhvatljivi sistem glume 2”, predstava koje su na redovnom repertoaru Ateljea 212.
Članica je Michael Chekhov asocijacije i gostujući profesor na Brandeis University u Bostonu, Escuela Nacional Ricardo Palma u Limi, a sa svojim studentima je bila na susretima ITI UNESCO (Tampiko - Meksico, Sinaia - Rumunija, Test - Zagreb, Skomrahi Skoplje).
Magistrirala je na temu “Razvoj i primena Li Strazbergovog metoda u obučavanju glumaca”.
Pozorišna grupa Open Form Theater kreće se između formi, uspostavljajući ravnotežu. Kreće se u razlicitim pravcima koji su u vezi sa otvorenom formom, a prvi je ispitivanje neograničenosti raznolikosti i mogućnosti pozorišnog izraza unutar otvorene forme. Drugi se odnosi na upotrebu otvorene forme u službi političkih, socijalnih i filozofskih tema.
Open Form Theater grupu čine studenti druge godine glume
(u klasi prof. Gordane Marić) Marko Mak Pantelić, Milica Janketić, Nikola Ranđelović i Sara Joksimović, zatim Mila Manojlović (diplomirala u klasi prof. Marić i diplomskom predstavom Zlatni prsti, P. Ugrinova završila MA u Londonu, Central School of Speech and Drama - Advanced Theatre Directing), kao i Pete Chaffey (živeo i studirao u Londonu, gde je završio istoriju i sociologiju i igrao u mnogim predstavama. Danas živi u Beogradu, gde radi kao glumac i TV komentator).
Projekat “Biti ili ne biti autentičan” pomogli su Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Bratislav Petković, direktor pozorišta “Moderna
garaža”.
Prva repriza predstave zakazana je za 26. januar.
(SEEcult.org)