Bistro ludilo Gintera Brusa
Predavanje o nekad ozloglašenom bečkom akcionisti, a danas jednom od najznačajnijih predstavnika body-arta Ginteru Brusu (Günter), koje će održati Roman Grabner, direktor BRUSEUM-a, muzeja posvećenog Brusovoj umetničkoj praksi, najavljeno je za 13. april u Muzeju savremene umetmosti u Zagrebu, u završnici izložbe “Telo i teritorija: umetnost i granice u Austriji danas”.
Predavanje “Ginter Brus. Bistro ludilo” nazvano je prema Brusovom performansu “Čisto ludilo” (Sheer Madness) iz 1968, a posvećeno je Brusovom umetničkom putu od enformelnog slikarstva, preko simboličkih akcija koje izvodi sredinom 1960-ih, analize tela krajem 60-ih, pa do poslednje radikalne body-art akcije “Test izdržljivosti” iz 1970.
Nakon razgovora s prijateljima iz kruga bečkog akcionizma, Hermanom Nitschom i Ottom Muehlom, koji su u to doba već izvodili akcije, Brus počinje akciju ANA (1964). U julu 1965. izvodi prvu akciju u javnom prostoru – kultnu Bečku šetnju. Obojen u belo, razdeljen crnom nazubljenom linijom koja se protezala duž čitavog tela, hodao je kao živa slika od trga Heldenplac prema trgu Stefensplac dok ga na pola puta nije zaustavila policija. Radeći isključivo sa telom i njegovim tekućinama, Brus tokom 1967. razvija koncept “analize tela”, temeljeći je na elementarnim egzistencijalnim iskustvima. U jednoj od “telesnih analiza”, koju je izveo na Bečkom univerzitetu pod nazivom “Umetnost i revolucija”, skandal je savršen. Umetnik je uhapšen i u tabloidima proglašen baukom i “najomraženijim Austrijancem'” Osuđen je na maksimalnu kaznu od šest meseci stroge robije, ali je uspeo da pobegne u Zapadni Berlin. Svoju poslednju i najradikalniju akciju “Test izdržljivosti” izveo je 1970. u minhenskom Aktionsraumu. Na vrhuncu radnje, ekstremiteti umetnika obrijane glave sapeti su omčama čije krajeve sam povlači, dok mu se krv iz rane na potiljku sliva niz telo. Crna linija iz Bečke šetnje postala je crveni krvavi trag.
Günter Brus, Bečka šetnja, 1965, foto: Ludwig Hoffenreich, BRUSEUM Neue Galerie Graz, UMJ
Roman Grabner, koji vodi BRUSEUM od 2012. godine, kustos je u Neue Galerie u Gracu. U središtu njegovog zanimanja je umetnost nakon 1945. godine, sa posebnim naglaskom na crtež, performans i umetničku praksu Brusa.
Günter Brus, Test izdržljivosti, 1970, foto: Klaus Eschen, BRUSEUM Neue Galerie Graz, UMJ
Predavanje “Ginter Brus. Bistro ludilo” deo je pratećeg programa izložbe “Telo i teritorija: umetnost i granice u Austriji danas” kustoskinja Ive Rade Janković i Jasne Jakšić, koja je otvorena u MSU do 16. aprila.
Tematska okosnica izložbe su dve dominantne tendencije koje su obeležile noviju austrijsku umetnost: radikalni performans i feminističko nasleđe koje daje glas ućutkanima – ženama, queer osobama, doseljenicima, izbeglicama i migrantima. Tridesetoro umetnika i umetničkih kolektiva u 70 dela pokazuju kako je ranjivost tela, koja se u austrijskoj umetnosti pojavila još na početku 20. veka, postala od kraja 60-ih godina glavni medij radikalnih oblika političkog otpora.
Telo i teritorija, postavka, foto: Ana Opalić
Na izložbi učestvuju: John Barker, Josef Bauer, Joachim Baur, Anna Brus, Günter Brus, Club Fortuna, Josef Dabernig, Katrina Daschner, Ines Doujak, VALIE EXPORT, Susanna Flock, Gelitin, Nilbar Güreş, Peter Gerwin Hoffmann, Anna Hoffner, Isabella Hollauf, Anna Jermolaewa, Birgit Jürgenssen, Marko Lulić, Richard Kriesche, Maria Lassnig, Luiza Margan, Dorit Margreiter, Friederike Pezold, F.J. Nestler Rebeau, Gerhard Rühm, Toni Schmale, Ingeborg Strobl, Peter Weibel i Erwin Wurm.
*Naslovna fotografija (detalj): Guenter Brus, Transfusion, 1965-1999, Collection G. Brus
(SEEcult.org)