Bilo jednom u budućnosti
Izložba "Bilo jednom u budućnosti" (Once Upon A Future), čiji su kustosi Ana Džokić i Marc Neelen (STEALTH.unlimited) i Emil Jurcan (Pulska grupa), otvorena je u okviru bijenala Evento u Bordou, a postavlja pitanje kako bi izgledali gradovi kada bi kolektivni kapacitet građana ojačao i bio njihova glavna pokretačka snaga. Projekat “Bilo jednom u budućnosti” fikcija je o Bordu u 2030. godini, a inspirisana je građanskim inicijativama i realizovana u formi romana i izložbe, uz učešće grupe grafiti i strip umetnika.
Izložba "Bilo jednom u budućnosti" (Once Upon A Future), čiji su kustosi Ana Džokić i Marc Neelen (STEALTH.unlimited) i Emil Jurcan (Pulska grupa), otvorena je u okviru bijenala Evento u Bordou, a postavlja pitanje kako bi izgledali gradovi kada bi kolektivni kapacitet građana ojačao i bio njihova glavna pokretačka snaga.
Projekat “Bilo jednom u budućnosti” fikcija je o Bordu u 2030. godini, a inspirisana je građanskim inicijativama i realizovana u formi romana i izložbe, uz učešće grupe grafiti i strip umetnika.
Izložba predstavlja odgovor na moto “Umetnost za urbanu re-evoluciju” koji je postavio umetnički direktor bijenala Evento Mikelanđelo Pistoleto (Michelangelo Pistoletto).
Prema narativu, koji je napisao književnik i filozof Bruce Begout, Bordo bi želeo da 2030. godine dostigne milion stanovnika.
Priča prati putovanje 10.234 izbeglica sa Islanda, nakon katastrofalne finansijske krize i prirodne katastrofe koja je zadesila tu zemlju. Izbeglice pronalaze sklonište na luksuznom brodu “Svet” i plove okeanom u potrazi za novim domom. Vreme provedeno na moru prilika je i da razmisle o budućnosti i modelu društva koje žele da izgrade. Konačno dolaze do Bordoa, koji im pruža gostoprimstvo i kojem nedostaje upravo taj broj ljudi da bi postigao cilj da ima milion stanovnika. Islandske izbeglice otkrivaju i pridružuju se čitavom novom svetu inicijativa lokalnog stanovništva, grade kuće, poslovne prostore, energetsku infrastrukturu... a već 2031. godine uključuju se i u vladajuće gradsje strukture.
Pridošlice i domaćini zajedno rade na izgradnji novog i pravednijeg društva, ostvarujući utopiju samoupravljanja i održivog grada.
Ta društvena fikcija zasnovana je na susretima kustosa izložbe sa mnogobrojnim grupama građana, institucijama i profesionalcima iz Bordoa. Ceo proces predstavljen je i na muralu dužine 80 metara koji je izradila grupa grafiti umetnika.
Upotrebljavajući narativ i žanr stripa, izložba “Bilo jednom u budućnosti” izražava društvena, ekonomska, filozofska, politička i urbanistička mišljenja koja su van uobičajenog diskursa, a time postaje i dostupnija javnosti.
Među učesnicima izložbe su: François Ayroles, Adrien Demont, Havec, Camille Lavaud, David Prudhomme, Sandrine Revel, Guillaume Trouillard, Sainte-Machine + gosti: John Bobaxx, Dellastrada, Fanny Garcia, Kolona, Moam i Jack Usine.
Izložba je realizovana u saradnji sa arhitektonskim centrom arc en rêve (www.arcenreve.com), kao jedan od tri bazična programa bijenala Evento 2011.
Otvorena je do 18. decembra u javnom prostoru, odnosno na mestu velike klanice koja bi trebalo da postane jedno od novih velikih centara urbanističkog razvoja Bordoa.
Narativ izložbe moguće je pročitati OVDE
Sajt arhitektonsko-umetničke grupe STEALTH.unlimited, koju čine
holandski arhitekta Marc Neelen i Ana Džokić iz Beograda, je www.stealth.ultd.net, a bijenala Evento http://evento2011.com
(SEEcult.org)