• Search form

22.11.2012 | 18:04

Bilans, planovi i apel

Bilans, planovi i apel

Narodno pozorište u Beogradu svečano je obeležilo 22. novembra 144. rođendan - dodelom nagrada i sumiranjem rezultata, a v.d. upravnika Dejan Savić najavio je “vrlo aktivnu i umetnički zahtevni godinu” i repertoar koji će ponuditi “za svakog po nešto” i posebno će biti usmeren na domaće stvaralaštvo.

“Narodno pozorište nije pozorište koje trpi ekstreme. Znači, želimo da imamo jedan tradicionalan repertoar, ali sa punom slobodom da se ide u nepoznato, da se ide u modernu, da se ide u eksperiment, zašto da ne?”, rekao je Savić, koji je nedavno došao na mesto smenjenog Božidara Đurovića.

Navodeći i da će Narodno pozorište nastojati da u prvi plan vrati edukativni i prosvetiteljski element, Savić je među prvim umetničkim zadacima naveo obeležavanje 17. vekova Milanskog edikta.

Napominjući da je Narodno pozorište kuća koja ostvaruje i sopstvene prihode, Savić je iskoristio prisustvo ministra kulture Bratislava Petkovića da apeluje i na njega i na vladu da preispitaju ideju prema kojoj indirektni budžetski korisnici imaju obavezu da vraćaju sredstva u budžet.

Prema rečima Savića, tako nešto će demotivisati ljude da se potrude da predstave budu pune.

“Naš prihod je publika, naš prihod su pune predstave. Želim da nam to bude motiv u narednom periodu. Dakle, da radimo i da zaradimo i na taj način obezbedimo sebi veliki broj sredstava u odnosu na druga pozorišta i druge institucije kulture”, rekao je Savić, koji je izrazio i zahvalnost ministru, njegovim saradnicima i ljudima koji su imali poverenja u njega i smatrali da može da preuzme vođenje Narodnog pozorišta.

Savić je zahavlio i svom prethodniku Božidaru Đuroviću koji se, kako je naveo, trudio da odgovorno i savesno vodi tu pozorišnu kuću.

Dan Narodnog pozorišta obeležen je svečanim programom “Pogled u budućnost", u okviru kojeg su dodeljena godišnja priznanja za umetničke i radne rezultate.

U ime dosadašnjeg Upravnog odbora, prisutnima se obratio i predsednik Slavko Carić koji je ocenio da je to telo u protekle četiri godine uradilo mnogo za dobrobit Narodnog pozorišta.

“Uspeli smo da konsolidujemo Narodno pozorište, pre svega, finansijski i mislim da ga ostavljamo u boljem stanju nego što smo ga našli”, rakeo je Carić.

Deo svečanosti protekao je u znaku glumaca, a poseban trijumf doživeo je Igor Đorđević - dobitnik nagrada “Raša Plaović” i “Petar Banićević”.

Đorđeviću je nagrada “Raša Plaović” za najbolje glumačko ostvarenje na beogradskim scenama između dva rođendana Narodnog pozorišta urucena za ulogu Stavrogina u predstavi "Zli dusi" Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, u dramatizaciji i režiji Tanje Mandić Rigonat i produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu.

Đorđević je laureat i nagrade “Petar Banićević” i nagrade žirija i publike na glumačkim svečanostima “Milivoje Živanović”.

Đorđević je rekao da mu je to priznanje velika čast i zahvalio svim kolegama u predstavi "Zli dusi", kao i publici.

Nagrada Narodnog pozorišta u Beogradu za najbolju predstavu dodeljena je predstavi "Henri Šesti" Vilijama Šekspira, u režiji Nikite Milivojevića, rađenoj u koprodukciji sa Fondom “Laza Kostić” i Glob teatrom iz Londna.

Nagradu Narodnog pozorišta za najbolja individualna premijerna umetnička ostvarenja u okviru repertoara u sezoni 2011/2012. dobili su: Dušanka Glid Stojanović (za uloge u predstavama "Zli dusi", "Važno je zvati se Ernest" i "Mizantrop"), Nebojša Kundačina ("Henri Šesti" i "Mizantrop"), Ivana Dimić ("Henri Šesti" i "Ženski orkestar"), Janko Sinadinović ("Karmen" i "Trubadur"), Jovan Veselinović ("Aleksandar") i Dejan Kolarov ("Aleksandar").

Povodom značajnih aktivnosti u životu i radu Narodnog pozorišta, UO je posebne plakete dodelio prvaku Drame Predragu Ejdusu i Sava centru.

Upravo penzionisani Ejdus izjavio je da je uzbuđen što priznanje prima na daskama na kojima je proveo gotovo pola veka.

“Igrao sam i na drugim scenama, ali sam neke od najznačajnijih uloga ostvario upravo ovde. Nadam se samo da me ova Plaketa ne šalje u podmladak PUPS-a (Partije ujedinjenih penzionera Srbije, jedne od članica vladajuće koalicije u Srbiji), nego da ću i dalje učestvovati u radu ove kuće na radost moju i publike i na polzu mlađih kolega”, rekao je Ejdus, koji je do marta 2009. bio na čelu Narodnog pozorišta, ali je podneo ostavku zbog nesuglasica sa tadašnjim Ministarstvom kulture u vezi sa idejom o reorganizaciji Narodnog pozorišta iznutra. Ejdusa je tada na čelu Narodnog pozorišta zamenio Božidar Đurović, koji je potom izabran za upravnika i na javnom konkursu, u skladu sa Zakonom o kulturi koji je nešto ranije usvojen.

Đurović je, međutim, razrešen nedavno dužnosti, a za v.d. upravnika imenovan je Savić, koji je takođe svojevremeno bio na čelu Narodnog pozorišta.

Uvod u proslavu Dana Narodnog pozorišta, prema scenariju Željka Hubača, započeo je istorijatom o toj kući i projekcijom dokumentarnog filma Petra Antonovića, uz prezentaciju najvažnijih dešavanja u prethodnoj sezoni u kojoj je izvedeno 13 premijera i dve premijerne obnove. Među njima su naslovi: "Život je san", "Mizantrop", "Henri Šesti", "Zli dusi", "Nesporazum", "Važno je zvati se Ernest", "Staklena menažerija", "Građanin plemić", Ženski orkestar", "Don Paskavale", "Don Karlos", "Karmen", "Sestra Anđelika", "Napoli" i "Petar Pan".

Predstave su učestvovale na domaćim i inostranim festivalima kao što su Kulturna olimpijada u Londonu, Glumačke svečanosti “Milivoje Živanović" u Požarevcu, Pozorišni maraton u Somboru, Bojčinsko kulturno leto u Surčinu, Pozorišni festival “Tvrđava teatar” u Smederevu, Grad teatar u Budvi, Vukov sabor u Tršiću, Festival “Teatar u jednom dejstvu" u Mladenovcu, Bijenale crnogorskog pozorišta u Podgorici i Festival “Vršačka pozorišna jesen” u Vršcu.

Narodno pozorište je u protekloj godini obeležilo i nekoliko jubileja: komedija Vilijema Šekspira “Vesele žene vindzorske” odigrana je 50. put, “Velika drama” Siniše Kovačevića proslavila je deset godina od premijere, “Hasanaginica” Ljubomira Simovića obeležila je stoto izvođenje, a komedija Miloša Nikolića “Kovači” proslavila je 150. izvođenje.

Solista Opere Hon Li dobio je nagradu “Oskar Danon”, a solistkinja Opere Snežana Savičić Sekulić nagradu “Muzika klasika” za ženskog izvođača godine.

Prvakinja Drame Ljiljana Blagojević laureat je nagrade za životno delo “Žanka Stokić”, nagrade “Sergej Bondarčuk” za izuzetan dorpinos svetskoj kinematografiji i nagrade “Zlatna antenna” za najpopularniju glumicu u sezoni 2011/2012 na drugom Festivalu domaćih igranih serija "Fedis".

Solisti Baleta Jovica Begojev i Jovan Veselinović dobitnicu su nagrade Fondacije “Milorad Mišković, a član Baleta Miloš Marijan nagrade “Radomir Vučić” i nagrade “Nataša Bošković” za najbolju interpretaciju klasičnog ili neoklasičnog stila u oblasti baletske umetnosti.

Prvakinja Drame Radmila Živković, dramaturg Ivana Dimić, kostimograf Marina Vukasović Medenica i prvak Baleta Konstantin Tešea, dobili su nagradu “Zlatni beočug” Kulturno-prosvetne zajednice Srbije. Kustoskinja Zorica Janković, glumica Vjera Mujović i prvakinja Opere Aleksandra Angelov, nagrađeni su Zlatnom značkom KPZ Srbije.

Prvakinja Baleta Ana Pavlović dobitnica je nagrade “Terpsihora” koju dodeljuje Udruženje baletskim umetnika Srbije, a članica Baleta Teodora Spasić osvojila je bronzanu medalju u finalu Svetskog takmičenja mladih baletskih umetnika od 18 do 28 godina u Istanbulu.

Prvakinja Drame Radmila Živković osvojila je i nagradu za najbolju glumicu na četvrtom Međunarodnom ambijentalnom pozorišnom festivalu Tvrđava teatar, na kojem je najboljim glumcem proglašen Igor Đorđević.

Prvak Drame Marko Nikolić osvojio je nagradu za životno delo “Pavle Vuisić" na Filnskim susretima u Nišu, prvakinja Drame Nataša Ninković laureat je nagrade za najbolje glumačko ostvarenje na 11. pozorišnim svečanostima “Žanki u čast”, a prvak Drame Predrag Ejdus dobitnik je specijalne nagrade na 20. Festivalu klasike “Vršačka pozorišna jesen”.

Narodno pozorište nastavilo je i da neguje saradnju sa domaćim i inostranim teatrima i umetnicima, a otvorena su i vrata mladim pozorištnicima kroz projekat “Mlada balkanska drama”.

U sva tri umetnička ansambla su tokom cele sezone gostovali brojni umetnici iz zemlje i inostranstva.

U okviru obeležavanja Dana Narodnog pozorišta, inače, otvorena je i izložba “Miroslav Čangalović - pevač i glumac” autorke Zorice Janković.

Dan Narodnog pozorišta ustanovljen je 22. novembra 1968. godine prilikom obeležavanja stogodišnjice tog nacionalnog teatra. Tog datuma, po novom kalendaru (1868) održana je prva predstava Narodnog pozorišta - “Đurađ BrankovićKarolja Obernjaka, a izvedena je u gostionici “Kod engleske kraljice”.

Prva predstava u novoj zgradi “Posmrtna slava kneza MihailaĐorđa Maletića izvedena je 30. oktobra 1869. godine.

Sajt Narodnog pozorišta je www.narodnopozoriste.rs

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav