Bez prevoda - 15. JPF u Užicu
Jugoslovenski pozorišni festival “Bez prevoda” u Užicu predstavlja u takmičarskom programu 15. izdanja, od 8. do 15. novembra, teatre iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, čije predstave posmatraju današnje “doba tužno smešnih događaja” lucidnošću, kritičkim promišljanjem i humorom. Festival otvara u Narodnom pozorištu Užice Beogradsko dramsko pozorište predstavom “Falsifikator” Gorana Markovića, uz izložbu fotografija 14. JPF-a “Bez prevoda”, autora Radovana Baje Vujovića, DJ program i koncert džez kvinteta Marka Đorđevića.
Jugoslovenski pozorišni festival “Bez prevoda” u Užicu predstavlja u takmičarskom programu 15. izdanja, od 8. do 15. novembra, teatre iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, čije predstave posmatraju današnje “doba tužno smešnih događaja” lucidnošću, kritičkim promišljanjem i humorom.
Festival otvara u Narodnom pozorištu Užice Beogradsko dramsko pozorište predstavom “Falsifikator” Gorana Markovića, uz izložbu fotografija 14. JPF-a “Bez prevoda”, autora Radovana Baje Vujovića, DJ program i koncert džez kvinteta Marka Đorđevića.
Glavni program obuhvata i predstavu užičkog Narodnog pozorišta “Majstor i Margarita” Mihaila Bulgakova, u režiji Aleksandra Lukača, Crngorskog narodnog pozorišta iz Podgorice “Don Žuan” koju je, prema Molijeru režirala Ana Vukotić, te “Čekaonicu” beogradskog Ateljea 212 koju je, prema komadu Klausa Pola režirao Boris Liješević.
U glavnom programu je i “Buđenje proleća” Franka Vedekinda, u režiji Olivera Frljića i izvođenju Zagrebačkog kazališta mladih, te “Sarajevska pozorišna tragedija” Predraga Kojovića u izvođenju Narodnog pozorišta Sarajevo i režiji Gorčina Stojanovića, kao i “Metamorfoze” Jugoslovenskog dramskog pozorišta koje je, prema Ovidijevim legendama, režirao Aleksandar Popovski.
Narodno pozorište Sombor izvešće 15. novembra, u čast nagrađenih, predstavu “Kate Kapuralica” Vlaha Stulija, u režiji Jagoša Markovića.
Prema navodima koselektora Bojana Munjina, pozorište i danas, kao pre dve hiljade godina, deli sudbinu svog vremena, a ono je danas “doba tužno smešnih događaja”, u kojem smo, nakon mnogih nedaća, dovoljno iskusni da bismo bili iznenađeni i dovoljno oprezni da bismo se nadali.
“Nakon prevrata, ratova i tranzicije, nismo dosegli društvo blagostanja, a već smo pomalo umorni za nove ideale. Nismo izgubili strast za životom, ali danas, kada ožiljaka ima mnogo, teže nas je nagovoriti na još jednu avanturu. Tako i teatar, u vremena ova, nije izgubio eros za kreacijom i istraživanjem, ali je, nakon mnogih svojih poruka ljudima i neravnopravnih borbi, zadobio mudrost posmatranja”, naveo je u Munjin u programu 15. JPF-a.
Predstave kao što su “Čekaonica” i “Falsifikator”, uz odličnu glumačku igru, na crnohumoran i ironičan način komentarišu današnje vreme, nakon propasti snova o dobrom društvu i boljem životu. Predstava “Sarajevska
pozorišna tragedija”, preko priče o ratu, podseća nas na neka bolja vremena, koja smo tako neslavno proćerdali, a zagrebačko “Buđenje
proljeća” jasno govori da, po pitanju autoriteta institucija, ne gajimo nikakve iluzije. Ista stvar je kada se radi i o takozvanim međuljudskim odnosima, pa crnogorski “Don Žuan” jedino želi da demistifikuje sentimentalnost, danas već toliko banalizovane intimne sfere naših života.
Krupne teme, kao što je “Majstor i Margarita”, i ovaj put žele da pokažu da su nacionalni ideali ili opšte ljudske vrednosti danas nagrižene više nego ikad. Konačno, Ovidijeve “Metamorfoze” nas opominju da je po pitanju sreće, onoga za čim najviše tragamo, potrebno puno više napora od onoga koji za tu sreću danas ulažemo, naveo je Munjin koji će posle svake predstave, sa Nenadom Kovačevićem i Matkom Botićem, voditi razgovor sa učesnicima i holu Narodnog pozorišta Užice.
Prateći program obuhvata, između ostalog, koncerte i DJ večeri, kao i promociju knjige Radivoja Dinulovića “Arhitektura i pozorište XX
veka” (Clio, 2009), uz predavanje i izložbu “Scenski prostori Radivoja Dinulovića” čije su autorke Mia David i Tatjana Dadić Dinulović.
Sajt užičkog Narodnog pozorišta je www.teatar.rs, a festivalski program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)