• Search form

19.05.2017 | 14:07

Bez nagrade za najbolji muzej

Bez nagrade za najbolji muzej

Muzejsko društvo Srbije (MDS) dodelilo je nagradu “Mihailo Valtrović” za najbolju izložbu u 2016. godini Aleksandri Ninković Tašić i Dušici Bojić za projekat o Pupinu u Istorijskom muzeju Srbije, za životno delo nagrađen je istoričar i muzejski savetnik Dragan Drašković, direktor Narodnog muzeja u Kraljevu, dok nagrada muzejskoj ustanovi za izuzetne rezultate u stručnom radu postignute u 2016. godini nije dodeljena.

U okviru obeležavanja Dana muzeja, 18. maja, nagrade su dodelјene i dobitnicima Nacionalne organizacije IKOM Srbija, kao i učesnicima manifestacije "Muzeji Srbije 10 dana od 10 do 10".

Nagrada pojedincu ili autorskom timu dodeljena je Aleksandri Ninković Tašić i dr Dušici Bojić za interaktivnu izložbu “Pupin – od fizičke do duhovne realnosti” (2015-2016) u Istorijskom muzeju Srbije, uz obrazloženje da je pomerila granice u muzeologiji, ne samo u pogledu muzejske prezentacije, već i u pogledu značajnog uticaja izložbe na publiku, a posebno najmlađu, produbljivanje njihovih saznanja o nauci i daljom motivacijom za dodatnim istraživanjima.
Autorke su, kako je istaknuto, postavile “najviše standarde u prezentaciji kulturne baštine, ali i njenoj mnogo dubljoj dimenziji, dale su izuzetno veliki doprinos razvoju kulture u Srbiji i visoko su zaslužne dobitnice nagrade ‘Mihailo Valtrović’”.

Na izložbi koja je organizovana povodom 80 godina od smrti i sto godina od prvih patenata Pupina, život i delo tog velikog naučnika predstavljeni su na jednostavan i prijemčiv način, uz kombinaciju klasične muzejske postavke, dobrog izložbenog dizajna, različitih metoda i tehnika prezentacije, ali i primenu najsavremenijih dostignuća i informacionih tehnologija, kao i uz tehničku podršku stručnog tima, naveo je žiri.

“Autori su znalački spojili tradicionalnu muzeološku postavku sa multimedijalnim instalacijama, 3D tehnologijom, upotrebom holograma, kao i aplikacijom za mobilne telefone ‘Pupin’ uz koju je svaki segment izložbe postajao interaktivan, obogaćen audiovizuelnim sadržajima. Interaktivne AR (virtuelna realnost) naočare koriste se prvi put u muzejskoj izložbi. Prvi put je izložen Pupinov najveći umetnički legat (remek dela Paje Jovanovića, Uroša Predića, Konstantina Danila, Vlaha Bukovca i drugih), kao i njegova lična biblioteka“, istakao je žiri, dodajući da su izložbu posebno približila posetiocima autorska stručna vođenja, a tokom trajanja od više od godinu dana videlo ju je više od 100.000 posetilaca, i to ne samo videlo nego i doživelo, naučilo o Pupinu, bilo motivisano da dalje uči i istražuje, pročita dodatnu literaturu, bude ponosno na svog sunarodnika...

Nagrada u kategoriji muzeja/muzejske ustanove - za izuzetne rezultate u stručnom radu postignute tokom 2016. godine, nije dodeljena.

Nagrada za ukupan doprinos - životno delo dodeljena je Draganu Draškoviću, uz obrazloženje da je, zahvaljujući posvećenom i predanom dugogodišnjem uspešnom stručnom radu, organizacionim i iznad svega ljudskim kvalitetima, dao veliki doprinos u očuvanju muzejske struke i kulturnog nasleđa u Srbiji i Kraljevu i omogućio da Narodni muzej Kraljevo postane stožer, ponos i prepoznatljivi simbol kulture tog grada. 

Drašković je direktor Narodnog muzeja Kraljevo u rasponu od dve decenije – od 1995. do 2017. godine, sa kratkim pauzama. Među njegovim najznačajnijim poduhvatima je angažovanje na kompletnoj adaptaciji Školske zgrade iz 1873. godine, gde je današnji reprezentativni muzejski prostor. Autor je i koautor 22 izložbe i 30 stručnih radova. Rukovodio je prpremom i realizacijom stalne postavke Muzeja, koja od 2008. predstavlja ličnu kartu grada Kraljeva. Zahvaljujući njegovom angažovanju, Narodni muzej Kraljevo je uspeo da dobije legat Olivere Radojković Čolović, kao jedan od najvrednijih legata grada. Urednik je obimne izdavačke delatnosti Muzeja, autor brojnih monografija i kataloga izložbi (Kraljevo, od varoši do grada; Odrastanje u Kraljevu u 19. i 20. veku; Šumadijska divizija 1914-18. i mnogih drugih), član je redakcije više časopisa, autor scenarija dokumentarnog filma, ostvario je više domaćih i inostranih projekata.

Dobitnik je Oktobarske nagrade grada Kraljeva za doprinos u kulturi Kranjeva, a zaslužan je i za više priznanja tom muzeju – između ostalog, i za nagradu “Mihailo Valtrović” za muzej godine 2010, nagradu IKOM Srbija za projekat godine za izložbu “Odrastanje u Kraljevu  u 19. i 20. veku”, te za Orden svetog cara Konstantina SPC 2014. i Plaketu Vojske Srbije.

Nagrada “Mihailo Valtrović”, koja se dodeljuje muzejskim radnicima za životno delo, muzejima i muzejskim ustanovama za poseban doprinos unapređivanju i razvijanju muzejske delatnosti, kao i pojedincima ili autorskom timu za zapažene rezultate u stručnom radu tokom jedne kalendarske godine, dodeljuje se u spomen na Mihaila Valtrovića (1839-1915), arheologa, arhitekte i istoričara umetnosti, člana Srpske kraljevske akademije, profesora Velike škole, upravnika Narodnog muzeja i osnivača Srpskog arheološkog društva, prvog srpskog muzeologa koji je postavio temelje sistematskom sakupljanju spomenika kulture na teritoriji Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r