Berlin District u DOB-u
Dom omladine Beograda posvetio je Berlinu ovogodišnje izdanje projekta “Grad gost”, povodom 20 godina od pada Berlinskog zida, a 10. i 11. novembra predstaviće subkulturnu scenu Berlina od 90-ih do danas kroz filmove, nastupe DJ-eva, debate i izložbe, uz gostovanje legendarnog kluba Tresor.
Dom omladine Beograda posvetio je Berlinu ovogodišnje izdanje projekta “Grad gost”, povodom 20 godina od pada Berlinskog zida, a 10. i 11. novembra predstaviće subkulturnu scenu Berlina od 90-ih do danas kroz filmove, nastupe DJ-eva, debate i izložbe, uz gostovanje legendarnog kluba Tresor.
Gostovanje legendarnog berlinskog kluba Tresor, u prisustvu njegovog osnivača Dimitrija Hegemanna, obuhvata 10. novembra projekciju dokumentarnog filma “Sub Berlin” Tilmanna Künzela o fenomenu tog kluba kroz kombinovanje klupskih snimaka, muzike i intervjua sa DJ-evima i fanovima. Film govori o ranim godinama Tresora, u originalnom prostoru u trezoru banke ispod prodavnice Wertheim na Lajpciger placu.
Projekciju filma pratiće i debata na temu “Novi multikulturalni razvoj Berlina posle Zida”, u kojoj će učestvovati Hegemann, Anna Mechelhoff (Piranha Kultur) i Dragan Ambrozić (programski urednik DOB-a), dok će od 23 sata nastupiti DJ-evi Tresora Suzi Wong i Pacou i VJ Tofa.
Berlinski Trezor je legendarni andergraund klub koji je počeo da funkcioniše samo nekoliko meseci posle pada Zida. Ubrzo nakon otvaranja postao je ključno mesto okupljanja u Berlinu. Promovišući hard tehno, industrial i esid zvuk u podrumu, a laganiji haus zvuk u prizemlju, Trezor je postao jedinstvena pojava i u Nemačkoj i Evropi. Osim kluba, klub Trezor je pokrenuo i sopstvenu etiketu za koju su izdavali umetnici kao što su Jeff Mills, Juan Atkins, Robert Hood, Stewart Walker, Joey Beltram, Pacou, Blake Baxter, Cristian Vogel...
Poseban naglasak filma stavljen je na osnivača kluba i izdavačke kuće Dimitrija Hegemana i njegov uspeh u dovođenju kultnih detroitskih umetnika poput Underground Resistance i Blake Baxtera na stari kontinent, pomažući stvaranje onoga što se često naziva “osa Detroit-Berlin”.
Svedočanstva su dale i mnoge poznate ličnosti govoreči o značaju koji je za njih imao Trezor. Intervjuisani su Dimitri Hegemann, Underground Resistance, Daniel Miller, Sven Väth i DJ Rush kao i klupska publika.
Film se završava zatvaranjem Tresora 2005. godine, a završni kadrovi filma prikazuju poslednju održanu žurku, uz taktove kultne pesme benda Underworld, “Born sleepy”. Odjavna špica filma prikazuje rušenje kluba, sa prepoznatljivim detaljima Trezora vidljivim u ruševinama (Tilmann Künzel).
Program “Berlin Districta” 11. novembra obuhvata dokumentarni film “Poslednji koji dozna” Marka Baudera i koncert i instalaciju “Slike mirne revolucije” (Paul Lemp i Jochen Arbeit - ex Einstürzende Neubauten) sa Nemanjom Aćimovićem uz video Marka Baudera.
Film "Poslednji koji dozna" je priča o političkim zatvorenicima u DDR-u i njihovim porodicama, kao i posledicama koje je to zatočeništvo ostavilo na njih.
Turistički vodič, pisac, sveštenik i njegova žena su likovi koje Bauder spaja u toj priči. Upravo oni su ti koji su zbog toga što su govorili šta misle platili cenu, kao i njihove porodice.
Instalacija/koncert “Slike mirne revolucije” spaja tri umetnika na jednom mestu, a okuplja ih samo jedna asocijacija - sećanje na Zid i na dan pre nego što je on pao. Na jednom mestu spajaju se čuveni pozorišni kompozitor Paul Lemp, jedan od članova legendarne grupe Einstürzende Neubauten i dokumentarista Mark Bauder.
Improvizujući na inserte filmova dokumentariste Marka Baudera, ali i snimaka iz lične kolekcije, načinjenih samo dan pre nego što je Berlinski zid pao, nastaju moćne i intigrantne "Slike mirne revolucije“.
Program “Berlin District” deo je manifestacije “Dani Nemačke” (Guten tag, Srbijo), koju Gete institut organizuje povodom obeležavanja 20-godišnjice pada Berlinskog zida.
Povod za predstavljanje kulturne scene Berlina je, osim jubileja pada Berlinskog zida, i konstantna želja za povezivanjem Beograda sa tim izuzetno važnim gradom, pa je program “Berlin District” i uvod u dvogodišnju razmenu sa nemačkom prestonicom tokom 2010. i 2011. godine.
Prilikom koncipiranja programa “Berlin District” rukovodeća ideja je bila dokumentaristički pristup pojavama koje su se odigrale bilo u političkom bilo u kulturnom, odnosno, subkulturnom miljeu.
Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)