• Search form

20.10.2015 | 10:53

Beogradski dani Mirka Kovača

Beogradski dani Mirka Kovača

Beogradski Dani Mirka Kovača, posvećeni jednom do najznačajnijih pisaca na prostoru bivše Jugoslavije, biće održani prvi put u Beogradu 23. i 24. oktobra u Parobrodu, nakon nedavne manifestacije u Rovinju koju organizuje udruženje nazvano Kovačevim imenom.

Prvi Beogradski dani Mirka Kovača dočaraće deo atmosfere rovinjske manifestacije, na kojoj je početkom oktobra prvi put uručena nagrada nazvana Kovačevim imenom.

Deo rovinjske atmosfere predstaviće Laslo Vegel, Filip David, Seid Serdarević, Igor Štiks, Božidar Koprivica, Novica Milić i drugi prijatelji i savremenici Mirka Kovača, najavio je Parobrod.

Program obuhvata književne tribine, dokumentarno televizijske priloge snimljene u TV Beograd produkciji i mali filmski maraton.

Za 23. oktobar u 19 sati najavljena je književna tribina o autobiografskim i biografskim elementima u književnim delima Kovača, a govoriće urednik Frakture iz Zaprešića Seid Serdarević, koji je i umetnički direktor Udruge Mirko Kovač, književnik Božidar Koprivica iz Beograda, književni kritičar i prevodilac Vlada Arsenić iz Zrenjanina, profesor Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu Novica Milić, te urednica u Parobrodu Katarina Lazić kao moderatorka.

Po završetku tribine biće prikazani dokumentarni video zapisi iz perioda života i rada Mirka Kovača u Beogradu, autorke Rade Radaković, urednice u redakciji za kulturu i umetnost RTS-a, u kojima Kovač govori 1980. godine o Andrićevoj nagradi za "Rane Luke Meštrevića", a deset godina kasnije o svojim izabranim delima u izdanju sarajevske Svjetlosti. Program će biti uokviren segmentom iz emisije o Borislavu Pekiću "Tamo gde loze plaču" iz 1994. godine, takođe Rade Radaković, u režiji Dragomira Zupanca.

Za 24. oktobar najavljen je mini filmski maraton u okviru kojeg će biti prikazani filmovi "Lisice" Krsta Papića (1969) i "Mali vojnici’’ Bate Čengića (1967).

U završnici prvih Beogradskih dana Mirka Kovača bice održana književna tribina na temu "Nacionalizmi danas kao književna činjenica", na kojoj učestvuju: književnici Laslo Vegel iz Novog Sada, Filip David iz Beograda. Igor Štiks iz Zagreba, novinar i esejista Teofil Pančić iz Beograda i  urednica u časopisu "Nova misao" iz Novog Sada Gordana Draganić Nonin, uz moderiranje Katarine Lazić.

Manifestacija je organizovana uoči 60. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, u saradnji sa Udruženjem Mirko Kovač, koje je ove godine drugi put organizovalo Dane Mirka Kovača u Rovinju.

Na drugom izdanju Dana Mirka Kovača u Rovinju okupili su se intelektualci iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, koji su, na osnovu intelektualne, književne i moralne zaostavštine Kovača, raspravljali o savremenim temama koje proističu iz njegovog rada.

Svečano je uručena novoustanovljena nagrada “Mirko Kovač”, koja je dodeljena u četiri kategorije: za najbolji roman, najbolju knjigu eseja, najbolju knjigu mladoga autora i najbolji scenario prema snimljenom filmu.

Nagradu “Mirko Kovač” za roman dobio je Oto Horvat za “Sabo je stao”, Svetlana Slapšak nagrađena je za knjigu eseja “Leteći pilav”, Dragan Markovina za knjigu mladog autora “Između crvenog i crnog”, a Vuk Ršumović za scenario filma “Ničije dete”, koji je i režirao.

Kovač je napustio Beograd početkom 90-ih zbog sukoba sa tadašnjim vlastima, ali i zbog pretnji nacionalista.

Preselivši se u Hrvatsku, postao je stalni saradnik splitskog nedeljnika “Feral Tribune”, nastavljajući da piše i protiv hrvatskog nacionalizma.

Kada je 2011. godine posetio Beograd, prvi put posle dve decenije, izjavio je u jednom intervjuu da je u Beogradu formirao liberalne poglede na svet i naučio da bude u otporu prema dogmaticima, prema svakom obliku totalitarizma. Taj instinkt da se odupre rulji ili bilo kakvim kolektivnim euforijama okrenuo se, kako je naveo, protiv onih koji su svojim uskogrudim nacionalizmom pobedili taj liberalni kosmopolitski Beograd. "Ja sam tada priznao poraz i otišao", rekao je Kovač, dobitnik nekih od najznačajnijih nagrada na prostoru bivše Jugoslavije i uglednih stranih priznanja, koji je bio i oštar kritičar totalitarizma i nacionalizama na Balkanu.

Kovač je preminuo u avgustu 2013. u Zagrebu u 75. godini, a sahranjen je u Rovinju.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r