Beograd 2020 vodi po rejtingu
Kandidatura Beograda za evropsku prestonicu kulture 2020. godine vodi po rejtingu na listi Evropskog komeserijata za kulturu i obrazovanje. U organizaciji Evropskog komeserijata za kulturu i obrazovanje, u Briselu je početkom marta ove godine održana konferencija “Evropske prestonice kulture posle 2019. godine” u čijem radu je aktivno učestvovala i delegacija projekta “Beograd 2020”. Tom prilikom prezentovani su rezultati konsultacija prema kojima je Srbija, projektom “Beograd 2020”, prva po rejtingu.
Kandidatura Beograda za evropsku prestonicu kulture 2020. godine vodi po rejtingu na listi Evropskog komeserijata za kulturu i obrazovanje.
U organizaciji Evropskog komeserijata za kulturu i obrazovanje, u Briselu je početkom marta ove godine održana konferencija “Evropske prestonice kulture posle 2019. godine” u čijem radu je aktivno učestvovala i delegacija projekta “Beograd 2020”.
Tom prilikom prezentovani su rezultati konsultacija prema kojima je Srbija, projektom “Beograd 2020”, prva po rejtingu.
Taj dokument, objavljen na sajtu Evropskog komeserijata za kulturu i obrazovanje, potvrđuje veliko interesovanje koje vlada u Srbiji za titulu evropske prestonice kulture i rešenost da Beograd to zvanično bude 2020. godine, saopštio je Organizacioni odbor.
Dokument Evropske komisije u kojem su učestvovale 34 zemlje direktno utiče na formiranje nove odluke Evrope koja će definisati pravila projekta i buduće titulare evropske prestonice kulture posle 2019.
Projekat “Beograd 2020” dobio je do sada podršku Banjaluke, Krfa, Ljubljane, Peruđe, Podgorice, Sarajeva i Viljnusa.
Delegacija projekta “Beograd 2020” nedavno je boravila u Parizu, gde se sastala sa zamenikom pariskog gradonačelnika Kristofom Žirarom, kulturnim radnikom i društvenim aktivistom, koji je istakao da prati aktivnosti Beograda i složio se da Beograd u kulturnom smislu zauzima veoma značajno mesto u ovom delu Evrope, te da projektom kandidature stiče strategiju dugoročnog razvoja.
Na sastanku je, kako je saopšteno, istaknuta vrednost i značaj saradnje, bogatstvo kulturne tradicije, aktuelne vrednosti i umetnički potencijal Beograda kao značajnog regionalnog centra i partnera.
Sastankom u Parizu nastavljena je procedura koja za cilj ima dobijanje podrške grada Pariza projektu “Beograd 2020”.
Žirar je, inače, bio izvršni direktor kompanije Iv Sen Loran, pokretač je čuvene manifestacije “Bele noći”, autor nekoliko knjiga, nosilac tri viteška ordena Francuske za zasluge, za umetnost i književnost i Legije časti.
Delegacija Organizacionog odbora projekta “Beograd 2020” razgovarala je u junu i sa Doris Pak, predsednicom Saveta za kulturu i obrazovanje Evropskog parlamenta.
Predsednik Organizacionog odbora Aleksandar Peković, zamenik gradskog sekretara za kulturu, predstavio je osnove projekta i upoznao Doris Pak sa strategijom kulturnog razvoja Beograda i značajem tog projekta za smernice daljeg razvoja Srbije kao dela Evrope i budućeg člana EU.
Doris Pak je pozdravila tu inicijativu i dala punu podršku ambiciji Beograda da postane evropska prestonica kulture 2020. godine, a posebno je naglasila da je veoma zadovoljna postignutim dosadašnjim rezultatima projekta i veoma srećna što je Beograd jednoglasno stao iza te ideje.
“Biti prestonica kulture ne znači samo govoriti o kulturi, već je to šansa za grad da se razvije i procveta u svim segmentima - kroz ekonomiju, obrazovanje, kroz kulturne aktivnosti u koje će se uključiti svi građani. Ukoliko neko ima cilj sa planom kakvim ga vi imate za narednih deset godina, a uz podršku svih sektora grada, verujem da je vaš plan ostvarljiv”, istakla je Doris Pak.
Sajt projekta “Beograd 2020” je www.beograd2020.com
(SEEcult.org)