• Search form

26.03.2009 | 17:16

BELDOCS od 7. do 13. aprila

Međunarodni festival dugometražnog dokumentarnog filma BELDOCS predstaviće od 7. do 13. aprila u Beogradu više od 40 naslova iz 35 zemalja, uključujući pobednike najznačajnijih svetskih festivala, a počeće domaćim filmom “Doviđenja, kako ste?” Borisa Mitića o propalim snovima u Srbiji i Oskarom nagrađenim ostvarenjem “Čovek na žici” američkog reditelja Džejmsa Marša (Jameas Marsh).

BELDOCS od 7. do 13. aprila

Međunarodni festival dugometražnog dokumentarnog filma BELDOCS predstaviće od 7. do 13. aprila u Beogradu više od 40 naslova iz 35 zemalja, uključujući pobednike najznačajnijih svetskih festivala, a počeće domaćim filmom “Doviđenja, kako ste?” Borisa Mitića o propalim snovima u Srbiji i Oskarom nagrađenim ostvarenjem “Čovek na žici” američkog reditelja Džejmsa Marša (Jameas Marsh).

Publika će imati priliku da vidi u Domu kulture Studentski grad i bioskopu “Balkan” 15 filmova u međunarodnoj takmičarskoj selekciji i 11 u regionalnom takmičarskom delu, najavili su danas organizatori na konferenciji za novinare, ističući da su dve dominantne teme kojima se vraćaju vodeći svetski dokumentaristi nametnule i tematske celine BELDOCS-a - “Stari i novi svet” i “Porodica i samoća”.

Od ukupno 43 filma, tri će imati svetske premijere, a pet će biti domaćih, najavio je direktor i selektor BELDCOS-a Mladen Vušurović, kome su u selekciji pomagali Slobodan Aranđelović, Gordana Smuđa i Igor Toholj.

Prema rečima Gordane Smuđe, izbor nije bio lak, jer je svetska produkcija dokumentaraca ogromna - oko 400 naslova godišnje.

Odabrani filmovi uglavnom se bave ličnim i porodičnim temama, samoćom ili tranzicijom i promenama društva, a prema rečima Toholja, rukovodili su se prilikom izbora pokušajem da zadovolje interesovanje publike, a s druge - da u kinematografskom smislu to budu višeslojna ostvarenja.

Među svetskim premijerama biće i domaći film “Priča o Janu Lenhartu” Marka Cvejića o mladom avangardnom muzičaru Vladimiru Lenhartu koji se, nakon putovanja po svetu, vraća u rodno selo Kovačica, u potrazi za umetničkim korenima svog dede Jana Lenharta, jednog od najpoznatijih pevača narodne muzike vojvođanskih Slovaka.

U regionalnoj konkurenciji biće prikazan i domaći film “Kavijar konekšn” Dragana Nikolića, koji je pobedio na nedavnom ZagrebDoxu, a govori o braći Pacovima koji žele da dostignu uspeh svog oca, najuspešnijeg lovca na morune prepune kavijara, suočavajući se pritom sa zabranom lova koju je sprovela Evropska unija.

Biće prikazan i nagrađivani film “21. sekund” Željka Mirkovića o Zoltanu Daniju, koji je stajao iza obaranja “nevidljivog” stelta F117 za vreme NATO bombardovanja, a danas je pekar, kao i debitantski film Ivana Mandića “Nestanak heroja” o promenama naziva ulica u Beogradu.

Regionalna konkurencija obuhvata i film “Gledaj na život kroz moje oči” Marije Džidževe o albanskom selu Srebreničani u Makedoniji, bugarski “Razvod na albanski način” Adele Peeva, grčki “Uskrsnuće” Aleksandera Papanikolaua i Emili Janoku, italijanski “Meduza, priča o ljudima sa dna” Freda Vala o italijanskoj podmornici iz Drugog svetskog rata, “Žak, Balkan i ja” Sergeja Kresa i “Kod kuće” Gjorčeta Stavreskog - portret tri radnika koji su napustili Jugoslaviju 70-ih u potrazi za poslom u Nemačkoj.

U međunarodnoj konkurenciji biće prikazani, između ostalog, “Crvena trka” (Gan Chao) o mukotrpnim treninzima dece u Kini draftovane za Olimpijadu, zatim “Zver u nama” (Yves Scagliola) o borbi životinjama, ali i robota u SAD, “Kosa Indije” (Raffaele Brunetti, Marco Leopardi) o kontrastima Indije između hodočašća i sveta zabave, kao i “Priče iz Jodoka” (Andrzej Fidyk) o koncentracionom logoru u Severnoj Koreji i kanadski film “Arturov rajh”, montipajtonovska priča bez dijaloga.

Prateći program BELDOCS-a obuhvata specijalne projekcije južnoameričkog filma, retrospektivu engleskog dokumentariste i autora Bi-Bi-Si-ja Luka Holanda (Veoma englesko selo: Ubiti, 2005; Više nego život, 2002; i Dobro jutro gospodine Hitler, 2008), predsednika žirija međunarodne konkurencije, kao i okrugle stolove, prezentacije i radionice poznatih svetskih režisera, producenata i škola, među kojima je i američka rediteljka, video umetnica i feministkinja Suzan Mogul, koja će održati radionicu “Oblačenje - Remake” na Fakultetu dramskih umetnosti.

Žiri kojim predsedava Holand proglasiće najbolji film u međunarodnoj konkurenciji i dodeliti nagradu u iznosu od 2.500 evra. Osim Holanda, u žiriju su i Adrian Blaser i Miroljub Stojanović, dok će Miodrag Milošević, Jurij Meden i Marija Perović, odlučiti o dobitniku nagrade Pobednik Beograda u regionalnoj selekciji (1.500 evra).

Holand će održati i radionicu na FDU, a razgovor sa njim posle projekcije filmova vodiće Boris Mitić, poznat po filmu “Pretty Dyana”, prikazanom na oko 80 festivala širom sveta, kao i po ostvarenju “UNMIK Titanik”.

Novi Mitićev film, koji je opisao kao satiričnu dokumentarnu bajku, biće prikazan i na zatvaranju BELDOCS-a u DKSG-u, kada će biti dodeljene i nagrade.

Mitićev film “Doviđenja, kako ste?” priča je o junaku našeg doba koji je spreman da umre za ono u šta veruje, ali ne veruje više ni u šta. Film sadrži izbor od 120 najefektnijih srpskih satiričnih aforizama i više od 400 “satiričnih dokumentarnih kadrova”, snimljenih tokom tri godine na 50.000 kilometara dugom putešestviju po sporednim putevima Srbije.

Za sada je potvrđeno učešće Mitićevog filma na festivalima u Edinburgu, Madridu, Minhenu i Visbadenu, a otkupile su ga već i mnoge televizije, uključujući TV Arte, koja će da prikazati u udarnom programu.

Navodeći da mu svaki dugometražni dokumentarni film predstavlja vrhunski umetnički doživljaj, Mitić je ocenio da u Srbiji još nema dovoljno festivala dokumentarnog filma, zbog čega koncepcija BELDOCS-a dobro upotpunjuje celinu.

Organizatori BELDOCS-a, koji će biti održan svega nekoliko dana nakon 56. Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma, rekli su da se BELDOCS “dodiruje sa nekoliko festivala”, ali se ne takmiči sa njima, već pokušava samo da obogati beogradsku scenu.

Prema rečima filmskog dokumentariste Vladimira Perovića, Festival “Sedam veličanstvenih” prikazuje samo najbolje evropske dokumentarne filmove, Festival kratkog metra “ne uspeva da se dovoljno odredi prema dugometražnom dokumentarnom filmu”, a “Slobodna zona” je pre svega festival angažovanog i igranog filma.

Direktor BELDCOS-a Vušurović dodao je da je taj festival ostao niskobudžetni (dva do 2,5 miliona dinara) i sedam puta manji od 56. Festivala kratkog metra, koji će biti održan od 30. marta do 3. aprila.

Biće predstavljena 11. aprila i Međunarodna škola filmske i TV režije EICTV (Escuela Internacional de Cine y TV), čiji je osnivač i dekan čuveni pisac i nobelovac Gabrijel Garsija Markes. U okviru prezentacije EICTV, biće prikazana četiri kratka filma, u prisustvu mladog reditelja i studenta diplomca Dijega Mondijake i profesora na EICTV, srpskog scenariste i reditelja Gorana Radovanovića.

Svi filmovi su titlovani, osim programa “Fokus na Južnu Ameriku” i Holandove retrospektive, koja obuhvata i film “Dobro jutro gospodine Hitler” sa snimcima sa Svetske izložbe u Minhenu 1939. godine, održane nesporedno uoči napada nacista na Poljsku.

Karte za projekcije u “Balkanu” koštaju 200 dinara za međunarodni takmičarski program i 150 za regionalni, a celodnevna ulaznica je 400 dinara (pet filmova). Ulaznice u DKSG-u su sto dinhara (dnevne 200), dok su specijalni programi besplatni.

Sajt BELDOCS-a je www.beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r