• Search form

04.07.2023 | 23:16

Beč Bijeljina - Bijeljinale

Beč Bijeljina - Bijeljinale

Izložba “Beč Bijeljina” u galeriji Centra za kulturu “Semberija” u Bijeljini predstavila je radove 30 bečkih i bijeljinskih umetnika, a inicirana je iz želje za povezivanjem jednog od najraskošnijih evropskih centara sa malom lokalnom scenom, koja se još nije profilisala.

Cilj izložbe, koju su inicirali likovni umetnik Pavle Golijanin i umetnik i dizajner Aleksandar Todorović, bio je dijalog i interakcija stranih sa domaćim umetnicima, saradnja autora sa lokalnim zanatlijama i rezidencija, koja je doprinela izradi pojedinih radova. Organizovanje izložbe savremene umetnosti, nekarakteristične za Bijeljinu, ujedno je i pokušaj da se postavi novo mesto na kulturnoj mapi.

Učesnici izložbe bili su: Amelie Bachfischer, Anna Zimmermann, Andreas Waldén, Daniel Ferstl, Daniel Stuhlpfarrer, Dajana Douglas, Dragana Lukić, Dominik Louda, Gašper Kunšič, Johanna Pichlbauer, Katharina Höglinger, Lena Sieder-Semlitsch, Linda Reif, Lisa Kainz, Lukas Thaler, Magdalena Kreinecker, Marie Melchiorsen, Max Freund, Mladen Mićić, Matija Kanjerić, Paul Pibernig, Paul Riedmüller, Paulina Semkowicz, Pavle Golijanin, Peter Jaunig, Petar Vidaković, Stefan Pani, Susanna Hofer, Svenja Plaas i Žarko Aleksić.

Dominik Louda, foto: Aleksandar Todorović

Izložba je objedinila širok spektar medija, uključujući slike, dizajnirane objekte, fotografiju, crteže i skulpture. Publika je imala priliku da vidi od 19. maja do 16. jula radove koji su do tada bili rezervisani samo za velike manifestacije ili ekskluzivne galerije, upozna se sa različitim inovativnim konceptualnim pristupima i poetikama autora.

Anna Zimmermann, foto: Svenja Plaas 

Osmoro umetnika imalo je priliku da nekoliko dana ranije stigne u Bijeljinu i na licu mesta izradi svoja umetnička dela. Sa podrškom radionice za sito štampu, keramičke peći i dovoljno radnog prostora, umetnici poput Pauline Semkovič, Danijela Štuhlpfarera, Svenie Plas i Gabrijela Rolanda, pronašli su inspiraciju u lokalnom okruženju. Njihova prisutnost dodala je dinamici izložbe. Lokalna kovačnica izradila je objekte za Anu Cimerman na osnovu njenih crteža, čiji je proces nadgledala, te skulpturu Gašpera Kunšiča koja je dugo planirana, kako zbog dozvola tako zbog tehničkih osobenosti, koja je postavljena na šetalištu ispred galerije. To je, inače, prva javna Kunšičeva skulptura.

Gašper Kunšič, foto: Pavle Golijanin

Prema navodima kustosa, živ je bio i dijalog sa lokalnim zanatlijama i radionicama, pogotovo kada bi se moralo iskomunicirati sa umetnicima koji nisu bili fizički prisutni.

Danijel Ferstl je svoj projekat poverio vještom lokalnom krojaču, ne dajući mu preterano detaljne instrukcije, što je rezultiralo neočekivanim i intrigantnim rezultatom. Lukas Taler angažovao majstora za kalupe da precizno izradi njegove skulpture prema instrukcijama. Johana Pihlbauer, dizajnerka, inspirisana tanjiračom, poljoprivrednim semberskim alatom za gril, kreirala je tri redimejd objekta – tanjirače.

Johanna Pichlbauer, foto: Aleksandar Todorović

Gledajući širu sliku, izložba predstavlja spoj umetničkih namera i dostupnih resursa, kulturne razmene i saradničkih napora, rezultirajući intrigantnim i raznolikim prikazom savremene umetnosti i ostavljajući trag za nove potencijalne saradnje i mostove između Beča i Bijeljine.

S obzirom na to da su mnogi umetnici doputovali na ovaj događaj, imali su priliku da se upoznaju sa kulturom, tradicijom, gostoprimstvom i zabavom. Ova razmena je podstakla bliže veze i bila neprocenjiva za sve uključene, unapređujući ukupno iskustvo i umetničku zajednicu.

Daniel Ferstl, foto: Aleksandar Todorović

Otvaranje Bijeljinala, foto: Vladislav Tadić

Prema navodima organizatora, postoji namera da se nastavi sa ovim projektom sa širim fokusom na Evropu u celini, a ne samo na Beč. To znači da bi buduće izložbe mogle nositi nazive poput “Pariz Bijeljina” ili “Berlin Bijeljina”. Odabir gradova pretežno je utemeljen na ličnim mrežama i interesovanjima inicijatora izložbe.

Dugoročni cilj je da Bijeljina postane prepoznatljiva i alternativna destinacija na kojoj će moći da se vide novi umetnički izrazi. Takođe, izložba je dobila i dodatni naziv “Bijeljinale”, šaljivo aludirajući na bijenala širom sveta.

*Naslovna fotografija: Aleksandar Todorović

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav