• Search form

29.05.2019 | 23:52

Bauhaus - ponovni susret

Bauhaus - ponovni susret

Stogodišnjica osnivanja uticajnog pokreta Bauhaus povod je za jednu od retkih izložbi u Srbiji koja je posvećena tom jubileju, a reč je o projektu “Bauhaus – ponovni susret” kojim se umetnička kolaborativna grupa Dim Tim predstavlja od 31. maja u galeriji Centra za kulturu u Sopotu.

Ideološka platforma Bauhausa, prve savremeno koncipirane i organizovane škole koja povezuje umetnost i industriju u nameru da kroz vrstu kompleksne edukacije podstakne kreativnu energiju kako bi se funkcionalno uključila u procese industrijske proizvodnje, održala se do danas u svom primarnom značenju. Sa druge strane, međutim, i sasvim  očekivano, ova platforma je kroz višegodišnje trajanje evoluirala u komplikovanije sfere, shodno savremenoj umetnosti i društvu, razvijajući potpuno nove strukture koje se ne tiču samo odnosa umetnosti i proizvodnje, već podrazumevaju interdisciplinarnu i interaktivnu mrežu baziranu na novim znanjima i načinima komunikacije, podseća istoričar umetnosti Slavko Timotijević u tekstu za katalog grupe Dimi Tim povodom izložbe “Bauhaus Revisited / Bauhaus - ponovni susret”.

Navodeći da je i aktuelni pojam kreativne industrije možda generirao svoj smisao iz potrebe unapređivanja i čvršćeg povezivanja individualnih umetničkih laboratorija i sistema sposobnih da realizuju i umnožavaju, Timotijević ukazuje da umetnici danas reaguju na tu reformsku platformu kao na fundament sintezijskih procesa uzimajući u obzir njena generička svojstva i, shodno duhu savremenog društva, razvijaju sasvim nove aspekte i tek tangencijalno referiraju na inicijalna značenja i konstelacije.

Dim Tim, Bauhaus Revisited, akril na platnu, 100 x 200 cm, 2018. 

Povodom stogodišnjice nastanka Bauhausa, grupa Dim Tim, koju čine Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić, razvija projekat koji ne proističe direktno iz ideološke postavke Bauhausa, ali je ne isključuje - ne proizvodi praktične predmete, već pre svega referira na procese i umnožena generička svojstva ideologija reformisane škole, svakako prisutne u aktuelnom polju savremenosti. Činjenica da su utilitarna svojstva Bauhausa prvo i u najvećoj meri eksploatisana i razrađivana, a možda i potrošena, samo ukazuje da su na širokoj vizionarskoj platformi ostali mnogi, manje eksploatisani, a vitalni aspekti čiji spiritualni kapaciteti, iako manje praktični, podstiču nove konstelacije sa kojima su umetnici u dosluhu i koje razrađuju, naveo je Timotijević.

Dim Tim, Bauhaus Revisited, asemblaž na platnu, 150 x 300 cm, 2018.

Prema Timotijeviću, nije slučajno što Dim Tim u nekoliko prethodnih nastupa uspostavlja diskurzivnu vezu sa ideologijama Bauhausa ne samo da bi ukazao na njihovu vitalnost, već i stoga što se u programskoj strukturi ove grupe nalaze ideje i senzibiliteti koji komuniciraju kako sa spiritualnim potencijalima Bauhausa tako i sa međuratnim istorijskim avangardama koje stavljaju u kontekst savremenih praksi otkrivajući nova područja diskurzivnosti.

Dim Tim, The future is now! akrilik na platnu, 100 x 100 cm, 2019.

Programska struktura grupe Dim Tim bazirana je prevashodno na odnosu umetnika/grupe prema manifestacijama društvenih tokova, posebno onih koji se tiču, utiču, podstiču ili ometaju veoma osetljivu mrežu unutar koje se odvija kultura. To možda znači, kako dodaje Timotijević, da je napor Bauhausa da objedini različite društvene prakse, pre svega kreativne i produkcione, bio utopijski. No, Dim Tim smatra da je svaka umetnička aktivnost, ako nije direktno primenljiva, utopijska i, iako utopijska, ona je nedvosmisleno učinkovita kao ona vrsta fundamentalne aktivnosti koja definiše individualnog čoveka i ljudsku vrstu. Stoga se istraživanje ove grupe usmerava na analizu novih odnosa u društvu podstaknutih novim tehnologijama, društvenim mrežama, paralelnim i trećim svetovima koji nastaju preklapanjem užurbane stvarnosti i virtuelne realnosti.

“Njihova je namera, stoga, da uspostavljaju funkcionalne korelacije između laboratorijskih karakteristika sopstvenog dela i javnosti. Međutim, njima nije dovoljno da svoje produkte projektuju u tradicionalne izlagačke prostore (iako je jasno da su se i tradicionalni izlagački prostori, ako ne fizički transformisali onda sigurno programski profilisali u odnosu no tokove savremene umetnosti), već istražuju i pronalaze otuđene habitate, sfere zanemarenosti i napuštene javne prostore u koje apliciraju svoje delo i time ih transformišu”, naveo je Timotijević, dodajući da su dela na izložbi “Bauhaus – ponovni susret” upravo to - sinteza stavova, dijalog sa Bauhausom, definisanje prostora, predlozi za transformaciju, aktivizam, utopistička predstava te kontrapunkt mejnstrimu. Specifičnost postavke je prisustvo originalnih artefakata Bauhausa od kojih će Brojerova stolica Vasili biti u funkciji dijaloga sa aktuelnim delima grupe, kao uostalom i druga arte fakta i časopisi pozajmljeni od Muzeja Macura.

Dim Tim, Bauhaus Revisited, prostorna instalacija

Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić rade zajedno na različitim umetničkim projektima od 2011. godine, a od 2012. kao umetnička kolaborativna grupa Dim Tim.

Samostalne izložbe imali su u Galeriji Zvono u Beogradu (Ka utopiji, 2018, Crypto, 2014), Galeriji Banski dvor-Kamena kuća u Banjaluci (Eho, 2017), Galeriji 96 u Prijedoru (X, 2016), Galeriji savremene umetnosti Smederevo (Klon, 2016), Galeriji Marko K. Gregović u Petrovcu (Post War Raw, 2015), Galeirji Altstadt u Gmund in Karnten u Austriji (Zeitgeist, 2015), Prodajnoj galeriji Beograd (Post War, 2015), ISSU Perpetuum Mobile galeriji - Treći Beograd (Kloniranje slike, 2014), Novoj galeriji u Beogradu (Metamorfoze ili Alibi za retoriku utopijske arhitekture, 2013) i Ateljeu Dado na Cetinju (200, 2013).

Izlagali su na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu, a poslednjih godina posebno su aktivni u izradi murala u javnom prostoru u Srbiji, ali i u Austriji, Švajcarskoj, BiH, Vijetnamu… Takođe, realizovali su više site specific projekata u Beču i Herceg Novom, kao i niz skulptura u javnom prostoru i performansa. Učestvovali su i u više rezidencijalnih programa za umetnike u Švajcarskoj, Vijetnamu, Austriji i Francuskoj, te studijski boravili u Beču, Veneciji, Bazelu, Cirihu i Ženevi.

Dobitnici su internacionalne nagrade Paola de Manincor za najbolji mural 2016. godine i bili u užem izboru za projekat Wiener Städtische “Oblačenje Ringturma” (2017). Pobednici su konkursa Le Monde diplomatique 2017.

Izložba u Galeriji Centra za kulturu Sopot biće otvorena do 14. juna, a podržali su je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Gradska Opština Sopot.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav