• Search form

09.09.2010 | 15:27

Baština i vizija Šumatovačke

Umetnička škola Šumatovačka, zaslužna za prve umetničke korake nekih od najznačajnijih umetnika u Beogradu, pripremila je raznovrstan i opširan program za 2010/11. godinu, a prvi put će predstaviti i deo svoje kolekcije u razvoju, koju za sada čine radovi dvadesetak umetnika različitih generacija.

Baština i vizija Šumatovačke

Umetnička škola Šumatovačka, zaslužna za prve umetničke korake nekih od najznačajnijih umetnika u Beogradu, pripremila je raznovrstan i opširan program za 2010/11. godinu, a prvi put će predstaviti i deo svoje kolekcije u razvoju, koju za sada čine radovi dvadesetak umetnika različitih generacija.

Centar za likovno obrazovanje Beograd, poznatiji kao Šumatovačka, predstaviće radove koje su donirali bivši učenici na izložbi koja će biti otvorena od 14. do 19. septembra u prostorijama Skupštine opštine Vračar, u okviru proslave Dana evropske baštine u Beogradu, najavljeno je 9. septembra na konferenciji za novinare.

Među umetnicima koji su zastupljeni u toj razvojnoj kolekciji su Kosta Bogdanović, Marija Dragojlović, Kosta Bunuševac, Uroš Đurić, Mihael Milunović, Gabriel Glid, Jovanka Stanojević, Snežana Arnautović, Dragoljub Raša Todosijević, Zoran Popović, Neša Paripović, Selena Vicković, Kemal Ramujkić, Dušan Otašević, Cile Marinković, Jovan Čekić, Asja i Marija Vasiljev i Jugoslav Vlahović.

Reč je o prvim doniranim radovima za kolekciju Šumatovačke, koji su okupljeni ljubaznošću autora - bivših učenika, rekla je urednica programa i istoričarka umetnosti Ksenija Marinković.

Gradska sekretarka za kulturu Ivana Avžner, pozdravljajući inicijativu Šumatovačke o izložbi bivših učenika, istakla je da je ta škola za proteklih šezdesetak godina iznedrila veliki broj umetnika, što predstavlja neprocenjivo umetničko blago.

Ističući da se bez očuvanja prošlosti ne može sagledati na pravi način ni sadašnjost, te da se pogotovo budućim generacijama ne smeju uskratiti saznanja o kulturnom nasleđu, Ivana Avžner izrazila je zadovoljstvo što i Šumatovačka učestvuje u programu Dana evropske baštine, jer je važna povezanost svih ustanova kultuere u proslavi i afirmisanju značaja očuvanja kulturnog nasleđa.

Šumatovačka prvi put učestvuje u proslavi Dana evropske baštine, panevropskoj manifestaciji koja se u Beogradu organizuje od 2002. godine, a ove godine osmišljena je na temu “Kulturno nasleđe - prošlost, sadašnjost i budućnost”.

I Tijana Blagojević iz opštine Vračar rekla da je Šumatovačka uvek bila rasadnik talenata i izrazila uverenje da će obnavljanjem rada ponovo zauzeti mesto koje joj pripada.

Direktorka Šumatovačke Vesna Bogunović predstavila je program planiran za 2010/11. godinu, osmišljen pod sloganom “Umetnost za svaki sto” i u duhu važnosti povećanja dostupnosti kulture i uključivanja što većeg broja ljudi u kulturne i umetničke aktivnosti.

Navodeći da je društvo bogato koliko je svesno svog kulturnog bogatstva i nasleđa, Vesna Bogunović istakla je da je otvorenost i dostupnost kulturnih sadržaja javnosti i građanima i jedno od načela kulturnog razvoja definisanog u novom Zakonu o kulturi.

Program Šumatovačke za 2010/11. godinu, sveobuhvatno i raznovrsno koncipiran, obuhvata savremenu profesionalnu edukaciju u oblasti slikanja (vodi Nikola Grulović), crtanja i grafike (Rajko Kovačević), vajanja (Miodrag Vargić), primenjene umetnosti (Jelena Stojanović), fotografije (Aleksandar Radoš), arhitekture (Romana Bošković), restauracije antikvarnih predmeta (Milan Kovačević), istorije umetnosti i teorije forme (Ksenija Marinković), kao i raznovrstan program radionica i srodnih projekata, namenjenih različitim generacijama polaznika, pa čak i deci od tri godine.

Ističući važnost prožimanja umetnosti, kao i umetnosti i obrazovanja i umetnosti i sporta, ona je najavila i da će Šumatovačka uspostaviti i saradnju sa drugim školama.

Kroz Šumatovačku je proteklih decenija steklo praktična i teoretska znanja i napravilo prve korake u svetu umetnosti više od 10.000 eminentnih slikara, vajara, grafičara i arhitekata.

Šumatovačka je prva i jedina ustanova kulture koja u sebi spaja obrazovanje i umetnost i kao takva je jedinstvena na ovim prostorima od samog osnivanja. Ta činjenica, kao i sama njena istorija, duga tradicija i plejada značajnih umetnika koji su na različite načine vezani za nju, čini je posebnom i potvrđuje njen status od značaja.

Osnovana 1948. godine kao Kurs za crtanje i vajanje (ili poznatije ULUS-ov kurs), Šumatovačka, odnosno Centar za likovno obrazovanje, bila je jedna od prvih ustanova od značaja za kulturu Beograda (Jugoslovensko dramsko pozorište je jedina ustanova od značaja za Beograd koja je osnovana pre nje).

Prvi upravnik je bio vajar Radivoj Subotički, zvani Lala, koji je bio i predavač, a prvu generaciju predavača činili su Đorđe Bosan, Dragoljub Kažić, Danica Antić, Milan Četić, Slobodan Petrović, Milan Vergović...

U Šumatovačkoj su prve korake u svetu umetnosti napravili, između ostalih, i Miodrag Rogić, Vida Jocić, Ljuba Popović, Lazar Vujaklija, Jugoslav Vlahović, Marina Abramović, Milovan DeStil Marković, Uroš Đurić, Dragoslav Krnajski, Velizar Krstić, Branko Miljuš, Petar i Marko Omčikus, Zoran Graovac, Rastko Ćirić , Dušan Otašević, Mileta Prodanović, Mrđan Bajić, Tanja Ostojić, Jovan Čekić, Slobodan Šijan...

Sajt Šumatovačke je www.sumatovacka.rs, a detalji o upisnom roku i programima nalaze se i u rubrici Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

*Foto: Tim Šumatovačke (autor Marija Konjikušić)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r