• Search form

08.11.2013 | 14:58

Balkanski banket u Berlinu

Balkanski banket u Berlinu

Čuveni rad beogradskog umetnika Dragoljuba Raše Todosijevića “Balkanski banket” - kuvani pasulj poslužen gostima za velikim stolom u formi svastike, imala je priliku da iskusi i odabrana publika u Berlinu - u Maksim Gorki Teatru, koji organizuje od 8. novembra i veliku internacionalnu izložbu umetnika koji istražuju pitanja istorije, sećanja i identiteta u današnjem društvu permanentnih kriza.

Todosijevićev “Balkanski banket”, deo ciklusa “Bog voli Srbe” (Gott liebt die Serben), izveden je 7. novembra u velelepnoj sali istorijskog zdanja Maksim Gorki Teatra. Pasulj, hleb i pivo imalo je priliku da proba pedesetak gostiju.

Na stolu u obliku svastike - dva dana uoči 75-godišnjice Kristalne noći i nacističkog pogroma Jevreja, ovoga puta se i zaigralo.

Seriju instalacija “Bog voli Srbe” Todosijević je započeo 90-ih, neposredno nakon pada Berlinskog zida i početka tragičnih događaja na prostoru bivše Jugoslavije - ratova i raspada države, kao i opšteg sistema vrednosti. Simbolom svastike,  Todosijević je započeo u to vreme raspravu o promenljivosti tumačenja simbola u zavisnosti od istorijskih okolnosti.

Rad “Balkanski banket” bio je, između ostalog, i deo njegove retrospektivne izložbe u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 2002.

Todosijević učestvuje sa još tridesetak umetnika i na Berlinskom jesenjem salonu, izložbi koju Maksim Gorki Teatar organizuje od 8. do 17. novembra u prostoru Palais am Festungsgraben, ispitujući pojam nacionalnog identiteta danas i u prošlosti i ukazujući na neke od najmračnijih poglavlja moderne istorije tokom kojih su “drugi” kolonijalizovani, proganjani ili čak istrebljavani.

Među učesnicima Berlinskog jesenjeg salona su i bugarski umetnik Lučezar Bojadžijev (Luchezar Boyadjiev), Fil Kolins (Phil Collins) iz Velike Britanije, sarajevska umetnica Danica Dakić, grupa son:DA iz Slovenije, Dan Peržovski (Perjovschi) iz Rumunije …

      Dan Perjovschi

Umetnici su pozvani da istraže prošlost i sadašnjost lokacije Maksim Gorki Teatra, uključujući prostore Neue Wache i Palais am Festungsgraben, u kojima je svojevremeno stvarana nemačka nacija. Novim i starijim radovima, umetnici istražuju posledice formiranja nemačkog nacionalnog identiteta, stvarajući poređenja i povezujući ih sa drugim nacijama.

      bankleer

Pojedini radovi odnose se na prošlost same zgrade i njenog okruženja, drugi se bave traumatičnim posledicama nacionalizma, današnjim primerima migracija i društvenog marginalizovanja određenih grupa. Pojedini radovi odnose se na ideološku retoriku i ikonografiju mehanizma isključenja “drugih”, a deo radova istražuje “slepe mrlje” u zvaničnim politikama sećanja ili preispituje ulogu ekonomskih i drugih interesa u stvaranju nacionalnih i nadnacionalnih struktura.

      Thomas Kilpper

Program Berlinskog jesenjeg salona, koji organizuje Shermin Langhoff (saradnici Çağla İlk, Erden Kosova i Antje Weitzel), obuhvata performanse, instalacije i video radove umetnika, od kojih većina živi i radi u Berlinu.

Među učesnicima izložbe su i Nevin Aladağ, bankleer, Kaya Behkalam, Silvina Der-Meguerditchian, Azin Feizabadi, Thomas Kilpper, Daniel Knorr, Hans-Werner Kroesinger, Delaine Le Bas, Damian Le Bas, Angela Melitopoulos, Hakan Savaş Mican, Otobong Nkanga, Ahmet Öğüt, Johannes Paul Raether, Judith Raum, Michael Ronen, Yael Ronen, Aykan Safoğlu, Erinç Seymen, Marc Sinan, Laila Soliman…

*Foto: Fb, Gorki

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r