Balkan nagrađen u Njujorku
Balkan tiposistem, koji objedinjuje latinično i ćirilično pismo, a rad je hrvatskih dizajnera Marije Juze iz Zagreba i Nikole Đureka iz Zaboka, nagrađen je u Njujorku za izvrsnost u dizajnu tipografije.
Odabran među 1.300 radova iz 33 zemlje, Balkan tiposistem nagrađen je sertifikatom izvrsnosti u dizajnu tipografije na nedavno održanom konkursu Type Directors Cluba iz Njujorka, vodeće međunarodne organizacije koja podržava izvrsnost u tipografiji. Takođe, prema izboru stručnog žirija, Balkan tiposistem uvršten je među šest najboljih radova.
Nagrađena tipografija nastala je kao rezultat istraživanja fenomena balkanske jezičke zajednice i zajedničkih svojstava južnoslovenskih jezika i pisama, saopštio je Neformalni savez Organizam (Sintoment+UBU+Babushke).
Prema rečima autora, glavna karakteristika na koju su se fokusirali je dvopismenost pojedinih slovenskih naroda koji koriste dva pisma - latinicu i ćirilicu, te njihova direktna transliteracija.
“Istorijski gledajući, oba su pisma na ovim prostorima bila nosioci kulturnih, nacionalnih, religioznih i političkih identiteta, te su njihove komunikacijske i simboličke funkcije često bile u raskoraku. S druge strane, bliski razvoj jezika rezultirao je zajedničkim svojstvima, te su kroz istoriju, a i danas, pojedini regionalni jezici na zapadnom Balkanu utoliko slični i svi ih razumeju kao da su dijalekti jednog jezika”, pojašnjavaju autori koncepciju novog tiposistema.
Osim što je Balkan tiposistem primarno font, on je i automatski prevodilac ili konverter hrvatske latinice u srpsku ćirilicu i srpske ćirilice u hrvatsku latinicu - sistem pomirenja različitih pisama i edukativni softver. U daljem razvoju moguće je u sistem uključiti i druga ćirilićna pisma (ruska, makedonska, bugarska ćirilica i sl.).
Balkan Sans i Balkan Sans Stencil se sastoje od četiri reza - tri reza sa različitim poravnanjima u kojem je latinica gornji, a ćirilica donji deo pisma, te jedan rez u kojem je ćirilica gornji, a latinica donji deo pisma.
Balkan tipografija iliti tiposistem, prema navodima autora, time je hibrid koji dekodira oba pisma, depolitizuje ih i demistifikuje u svrhu edukacije, tolerancije i najvažnije njihove prvobitne funkcije - komunikacije.
Marija Juza je dizajnerka vizuelnih komunikacija i suosnivačica dizajnerskog tima Babushke. Kao aktivni član sarađuje na raznim multimedijalnim i umetničkim projektima udruženja Sintoment i UBU, te Neformalnog saveza Organizam.
Nikola Đurek vodi vlastiti dizajn studio i prvu hrvatsku digitalnu slovolivnicu Typonine, a deluje na relaciji Hrvatska-Holandija. Takođe, predaje na Umetničkoj akademiji u Splitu i ATypI (međunarodno tipografsko udruženje), te sarađuje sa studiom Typotheque na dizajnu novih tipografija.
(SEEcult.org)