• Search form

15.06.2013 | 01:14

Azijska umetnost u Štaglincu

Azijska umetnost u Štaglincu

Umetnička organizacija Moja zemlja Štaglinec organizuje 15. juna na imanju umetnice Vlaste Delimar u Štaglincu novo izdanje međunarodnog susreta umetnika “Antonio G. Lauer”, posvećeno ovoga puta umetnosti performansa Azije.

Azijski performans predstaviće u Štaglincu umetnici iz Tajlanda, Singapura, Japana i Tajvana, uz prateću izložbu u Muzeju grada Koprivnice.

U pratećem programu u Koprivnici biće prikazan i film “Plavi jahač” - u znak sećanja na Antonia G. Lauera (Tomislava Gotovca), čijim je imenom 2011. godine nazvan susret umetnika u Štaglincu, na kojem je i sam učestvovao od početka i to mesto je za njega imalo poseban značaj.

Prateći program obuhvata i performans “Šahtofonija za Ludbreške rodeD.B. Indoša i Tanje Vrvilo u Koprivnici.

Performanse u Štanglincu izvešće Chumpon Apisuk, Vasan Sitthiket i Vichukorn Tangpaiboon iz Tajlanda, Chuyia Chia i Lee Wen iz Singapura, Makoto Maruyama, Miyako Narita i Akiko Sato iz Japana i Tzu-chi Yeh i Watan Wuma iz Tajvana.

Moja zemlja Štaglinec” je imanje koje je Vlasta Delimar nasledila od oca, i namenila ga međunarodnim susretima umetnika, koji se tu održavaju od 2005. godine.

Umetnici su ponudili gradu Koprivnici i njenom stanovništvu mogućnost nove kreativnosti i invencije kroz govor umetnosti. Jedinstvenim konceptom “zemlja”, uspeli su da privuku mnoge domaće i strane umetnike kojima je bio izazov da učestvuju u susretima, druženjima i radu na imanju umetničke organizacije.

Imenujući zemlju koju je nasledila svojom, Vlasta Delimar joj je, kako je navela u katalogu iz 2009. godine Irena Bekić, dala konotaciju pripadanja i prihvatila identitet konstituisan kroz zemlju koja je bila očeva - koju je on kultivirao ulažući svoje znanje, brigu i osobenu filozofiju svojstvenu ljudima koji u pomaku od norme izgrađuju vlastiti svet. Uz to joj je pidala i konceptualni okvir i u izvesnom smislu je brendirala. Umetničinim činom imenovanja, zemlja je postala umetnički objekat, a u koncepciji ujetničkih susreta pruža okvir za promišljanje širokog raspona odnosa u svetlu sinegrije umetnosti i prirode.

Susreti u Štaglincu nastali su na preseku profesionalnih preokupacija, prijateljskih odnosa i lične povesti, pa otuda prističe i njihova struktura: nema čvrstog kustoskog koncepta, nema hijerarhije među učesnicima, nema zvezda uprkos referencama.

Među dosadašnjim učesnicima su , osim Vlaste Delimar i Gotovca, i Akiko Sato, Amela Frankl, Balint Szombathy, Boris Cvjetanović, Borjana Mrđa, Goran Trbuljak, Istvan Kovacs, Ladislav Galeta, Marijan Crtalić, Marko A. Kovačič, Milan Božić, Mladen Miljanović, Peter Fink, Philip Babot, Pino Ivančić, Vili Matula, Richard Wilson, Sakiko Yamaoka, Saša Živković, Sinead O’Donnell, Sven Medvešek, Vlasta Žanić...

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav