Atlas Zemlje
Ekološki angažovani njujorški umetnik Ivan Stojaković, rođen u Beogradu, predstaviće se 9. avgusta samostalnom izložbom “Atlas Zemlje” u Galeriji Doma omladine, projektom koji iz vazdušne prespektive istražuje “pejzaž” naše planete koja se turbulentno menja kroz društveno politička kretanja, internet, klimatske promene i nesrazmerni rast štetnih industrija.
Vizuelno spajajući sliku i reljef sa dizajnom živih vertikalnih bašta, Stojakovićev “Atlas Zemlje” istražuje i prirodne procese, kao sto su poplave i rast vegetacije i njihovu prirodnu sposobnost da se prostorno odvijaju bez restrikcija političkih ili urbanih granica, navedeno je u najavi izložbe, koju organizuju ProArtOrg i DOB.
Radovi iz tog “atlasa” crpe vizuelne informacije iz satelitskih snimaka i geografskih mapa različitih delova sveta i remiksuju ih (transformišu) u predstave koje su delimično geografski tačne, a delimično izmišljene.
Pojedini radovi u potpunosti su izmišljene apstrakcije, koje se baziraju na pogledima na nepoznate regione iz vazdušne perspektive.
Voda ne zna granice, detalj
Kroz spoj geografije i vizuelne poezije, Stojaković se, kako je navedeno, obraća svetskoj i lokalnoj publici sa porukom da je utilitarni cilj poezije u ovom kontekstu obnova bazičnog odnosa sa planetom Zemljom.
Stojakovićev rad pokreće i pitanja “pejzaža koji se menjaju”, koji su kulturno konstituisani kroz skup istorijskog materijala i ljudskih intervencija. Takvi pejzaži u procesu promene govore o tome da su lokalni ekosistemi ili lokalno korišćenje zemlje u 21. veku pod velikim uticajem globalnih trendova i pokreta.
Izložba “Atlas Zemlje” biće otvorena u Galeriji DOB-a do 21. avgusta, a organizovana je uz podršku američke ambasade u Beogradu.
(SEEcult.org)