Asimetrična Evropa
Izložba “Asimetrična Evropa”, koja će biti otvorena 16. novembra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, bavi se pitanjima simetričnih i asimetričnih kulturalnih/društvenih identiteta u savremenoj Evropi, pre svega pitanjem ”šta je to sada” u evropskom identitetu na graničnim linijama Jugoistočne Evrope i nekadašnje Istočne Evrope u odnosu na druge potencijalne, stvarne i fikcionalne Evrope.
Izložba je deo složenog transnacionalnog projekta “Europe n”, čija je ideja da se raspravom o Evropi isprovocira naša percepcija, mišljenje i delovanje. U okviru tog projekta, prošle i ove godine priređeno je niz izložbi u MSU u Lajpcigu, pod nazivom “Scenarija o Evropi” (Scenarios of Europe).
Novosadska izložba je realizacija koncepta Miška Šuvakovića i u direktnoj je ili posrednoj vezi sa prethodnim izložbama priređenim u Lajpcigu u okviru “Scenarija o Evropi”.
Dragomir Ugren, Bez naziva, zidna instalacija, MSU Lajpcig
Na lajpciškim izložbama je radilo deset kustosa koji su istovremeno za svaku izložbu realizovali deset mikro izložbi. Do sada je realizovano 30 izložbi/scenarija kojima je kustoski tim sa 68 umetnika prezentovao 30 različitih načina mišljenja o Evropi. Interesovanje kustosa i umetnika za scenarije shvaćeno je u smislu hipotetičkih konstrukcija mogućih budućnosti zasnovanih na aktuelnom i prošlom znanju i uglavnom su usmerena na zamišljanja alternativa koja vode izvan statusa quo.
Drugi kustosi koji su realizovali ili će realizovati izložbe u svojim lokalnim sredinama (Minsk, Lođ, London, Oslo, Peking, San Sebastijan itd).
Jovan Čekić, Odmor, digitalni print, 2012
Šuvaković je za izložbu u MSUV predvideo prezentacije umetničkih radova na dve relacione razine: video projekcijom i izložbom.
Video projekcija referiše ka učesnicima projekta “Scenarija o Evropi” i zasnovana je na odnosu umetnika koje je izabrao kustos i umetnika koji su prezentovani u Lajpcigu u izboru drugih kustosa.
Reč je o radovima Džuna Janga (Jun Yang), Nike Radić, Kokena Erguna (Köken), Aleksandera Komarova, Anike Erikson (Annika Eriksson), Janeza Janše, Janeza Janše, Janeza Janše i grupa IRWIN i ABS.
Nika Radić, The End
Izložbu čine nove i stare produkcije 12 umetnika i grupa iz regiona koji su predstavljeni u Lajpcigu na izložbama “Scenarija o Evropi”: Zoran Todorović, Dejan Grba, Dragomir Ugren, IRWIN, Polona Tratnik, Nika Radić, Nataša Teofilović, Tadej Pogačar, Jovan Čekić, Zorica Čolić, Živko Grozdanić i grupa Provisional SALTA Ensemble.
Izložbom se reprezentuje ideja asimetrične Evrope u rasponu od geo-estetskog identiteta Jugoistočne Evrope preko istorijskog identiteta postjugoslovenske umetnosti do indeksiranja savremenog trenutka tu, svuda i sada, tj. bilo gde i bilo kada.
Dejan Grba, a[4]
Program izložbe “Asimetrična Evropa” obuhvata predavački performans Slavs and Tatars ”Chains We Can Believe In” 17. novembra, neobična priča o džamiji sufija u centru Njujorka, o Hlebnjikovu nazvanom ruski derviš, o antimodernom i o Denu Flevinu.
Takođe, 17. novembra biće održana konferencija “Curating Europe”, a među učesnicima su najavljeni: Barbara Štajner, Kit Hamonds (Kit Hammonds) Joana Sokolovska (Joanna Sokołowska), Nika Radić, Miran Mohar i Miško Šuvaković.
Program izložbe obuhvata i filmske projekcije (16, 17, 23, 27. i 30. novembra) radova umetnika kao što su Džun Jang, Nika Radić, Koken Ergun, Aleksander Komarov, Anika Erikson, IRWIN, ABS i Boris Bezić.
Živko Grozdanić, Gera muzej - model, Veliko Središte kod Vršca
Izložbu će otvoriti v.d. direktora MSUV Vladimir Mitrović, umetnička direktorka projekta “Europe n” Barbara Štajner (Steiner), direktor Gete-Instituta u Beogradu Matias Miler Vajferig (Matthias Müller–Wieferig) i kustos Šuvaković, u prisustvu nemačkog ambasadora u Srbiji Hainca Vilhelma (Heinz Wilhelm).
“Europa n” je transnacionalni projekat Inicijative za izvrsnost Gete instituta, a realizuje se u saradnji Gete instituta u Minhenu i regionalnih Gete instituta u centralnoj i istočnoj Evropi, jugoistočnoj Evropi, severozapadnoj Evropi i jugozapadnoj Evropi i istočnoj Evropi / centralnoj Aziji, odnosno Gete instituta u Beogradu, Briselu, Istanbulu, Varšavi, Londonu, Minsku, Vilnjusu, Oslu, Pekingu i Madridu, uz podršku partnera iz i izvan Evropske unije.
Boris Bezić, Janez Janša: projekt
Koordinatorka projekta “Europa n” je Sabina Henč (Sabine Hentzsch) iz Gete instituta u Londonu.
Spoljni partneri su: Muzej Ztuki, Lođ; Program “Curating Contemporary Art” Kraljevskog umetničkog koledža, London; Umetnički centar Heni-Onsstad, Hevikoden / Oslo.
Saradnici su: Centar za istraživanje savremene umetnosti / Univerzitet za evropske društvene studije, Vilnjus; magazin Novaja Europa, Minsk; galerija Ỳ, Minsk; SALT, Istanbul; Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad; Galerija Sent-Lukas, Brisel; Centar za savremenu umetnost Taipei, Tajpej; Kreativni prostor Vitamin, Peking / Guangzou; Muzej San Telmo i Kancelarija Evropske prestonice kulture 2012, San Sebastijan-Donostia-San Sebastian.
Izložba u MSUV biće otvorena do 2. decembra.
(SEEcult.org)