• Search form

27.06.2009 | 13:09

Art finale 2009. AU Beograd

Tradicionalno, 14. “Art finale” studenata i profesora Akademije umetnosti u Beogradu održano je 25. juna u bašti i drugim prostorima tog prvog akreditovanog umetničkog fakultata u Srbiji, uz dodelu nagrada najuspešnijim studentima i multimedijalni umetnički program.

U središtu tog godišnjeg festivala svih deset studijskih programa AU bilo je proglašenje deset najboljih studenata i uručenje nagrade koja se sastoji od skulpture, rad varajara Borivoja Lukića, i diplome.

Art finale 2009. AU Beograd

Tradicionalno, 14. “Art finale” studenata i profesora Akademije umetnosti u Beogradu održano je 25. juna u bašti i drugim prostorima tog prvog akreditovanog umetničkog fakultata u Srbiji, uz dodelu nagrada najuspešnijim studentima i multimedijalni umetnički program.

U središtu tog godišnjeg festivala svih deset studijskih programa AU bilo je proglašenje deset najboljih studenata i uručenje nagrade koja se sastoji od skulpture, rad varajara Borivoja Lukića, i diplome.

Studentima je pružena prilika na kraju školske godine da ispite polažu ne samo pred profesorima, nego i pred publikom - izlaganjem svojih radova oku javnosti, na već ustaljenom Vidovdanskom susretu.

Dobitnici ovogodišnje, peti put dodeljene “Vidovdanske nagrade” postali su “najstudenti“ školske 2008/2009. godine u svakom od studijskih programa AU ponaosob: Nemanja Abazović (Advertajzing i dizajn), Petar Della Pietra (Dizajn zvuka i muzička produkcija), Dragana Udovičić (Filmska i TV kamera), Aleksandar Lazarević (Filmska i TV montaža), Tamara Drakulić (Filmska režija), Andrija Rančić (Fotografija), Filip Vijoglavin (TV režija), Joana Ivana Knežević (Gluma) i Nataša Milojević (Produkcija u umetnostima i medijima) - svi studenti treće godine, kao i studentkinja druge godine Dunja Kusturica (Dramaturgija).

Za veliki doprinos odluci Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Srbije da 22. septembra 2008. dodeli Akademiji umetnosti, kao privatnom fakultetu u oblasti društvenih i humanističkih nauka - nauke o umetnosti, kulturološke nauke i komunikologije, akreditaciju za obavljanje naučno-istraživačkih delatnosti, dodeljena su i priznanja (plakete i diplome) najzaslužnijima u tom uspešno obavljenom postupku: prof. dr Svetlani Bezdanov Gostimir, mr Aleksandri Jovanić, Ljiljani Kovačić, Katarini Radinović i Svetlani Đoković, generalnom menadžeru AU.

Program 14. “Art finala” počeo je studentskom himnom “Gaudeamus igitur”, u izvođenju Hora “Belkanto”, čiji je dirigent Nada Vuković Denčić, a uveličan je otkrivanjem poklon skulpture “Odabranima” - rad vajara Jove Petijevića.

Pod istim naslovom objavljen je i “Informator”, koji su dizajnirali Jana Vuković, Maja Gajić, Antonela Palunko i Jakša Vlahović, kao i video spot na muziku i tekst Nenada Ćeranića, uz aranžmane Željka Joksimovića i prof. Nade Vuković Denčić.

Multimedijalna prezentacija zaokružena je izložbom u Galeriji AU, na kojoj su predstavljeni najbolji radovi studenata slikarstva, fotografije, filmske i televizijske kamere, advertajzinga i dizajna, dok su se istovremeno u Studiju kamere odvijale projekcije najznačajnijih ostvarenja studenata filmske i TV režije, montaže i kamere.

Vrsna dramska umetnica i pedagog Mirjana Karanović, redovni profesor i od pre nekoliko meseci dekan AU Beograd, istakla je u uvodu “Informatora” da se studenti na AU biraju prema talentu, unutarnjoj kreativnoj vatri, želji i sposobnosti da se do kraja posvete svojim strastima i svojoj umetnosti. Nema predrasuda, niti nepisanih pravila “kako izgledaju glumci i glumice”, “ko može da se bavi režijom”, “kog su pola snimatelji” i drugo, zato što je na AU važna kreativna mašta i spremnost studenata da uče i menjaju se na bolje, isakla je Mirjana Karanović.

Kao primer je navela da je u svoju klasu glume primila jednu samo “fizički nelepu” studentkinju, posle čak 11 bezuspešnih pokušaja na raznim fakultetima i akademijama da se upiše, oduševljena načinom na koji je ta vredna, maštovita, komunikativna i energična studentkinja rekla svoj monolog na prijemnom ispitu, postavši potom motor cele generacije.

“Ona je samo jedan od mnogih primera sa naše škole”, istakla je Mirjana Karanović.

Akademija umetnosti u Beogradu nudi četvorogodišnje osnovne akademske studije (ESPB 240) u oblastima dramskih i audiovizuelnih umetnosti, muzičke, likovnih i primenjenih umetnosti i dizajna sa 10 programa; zatim jednogodišnje diplomske - master studije (ESPB 60) u oblastima dramskih i audiovizuelnih i primenjenih umetnosti i dizajna, kao i trogodišnje doktorske umetničke studije (ESPB 180) u oblasti dramskih i audiovizuelnih umetnosti, sa programima Industrija zabave i sna i Kreiranje imidža i odnosi s javnošću.

Stalni ili gostujući profesori i saradnici AU Beograd su vrhunska umetnička i pedagoška imena, a počasnim profesorima proglašeni su do sada sineasti Andrej Končalovski, Karen Georgijevič Šahnazarov, Nikita Mihalkov i Nikolaj Petrovič Burljajev (Rusija), profesor fotografije Brigite Bauer (Francuska), profesori Jim Ivery i Miša Nedeljković (SAD), dr Paulo Minuto (Italija) i reditelj Stanislav Smerdijev (Bugarska).

Voditelji osnovnih studijskih programa su Marko Suvajdžić, Dušan Petrović, Radoslav Vladić, Gordana Zafranović, Milutin Petrović, Milan Aleksić, Dragan Elčić, Mirjana Karanović, Ivan Bekjarev, Predrag Ejdus i Nebojša Dugalić, Dejana Prnjat, Siniša Kovačević.

AU je članica brojnih međunarodnih strukovnih organizacija, a ovenčana je mnogim vrednim nagrada u zemlji i svetu.

Osnivač Akademije umetnosti u Beogradu 1995. godine (kao i Fonda “Milan Đoković”, 2005), predsednik Saveta i direktor je Dušan Đoković, nosilac počasnog doktorata Univerziteta “Banatul” u Rumuniji i dobitnik brojnih priznanja, među kojima i “Vukove nagrade” Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za izuzetan doprinos razvoju kulture u Srbiji i na svesrpskom kulturnom prostoru.

Sajt AU je www.akademijaumetnosti.edu.rs

Dimitrije Stefanović

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r