• Search form

04.05.2020 | 16:23

Apel Kooperative za pomoć civilnom sektoru u kulturi u regionu

Apel Kooperative za pomoć civilnom sektoru u kulturi u regionu

Regionalna platforma za kulturu Kooperativa pozvala je vlade svih zemalja u regionu, resorna ministarstva i lokalne vlasti, kao i Evropsku komisiju, razvojne agencije i fondacije, da preduzmu hitne mere pomoći civilnom sektoru u kulturi, teško ugroženom zbog pandemije korona virusa.

Kooperativa je apelovala na nadležne u regionu i Evropi da pokrenu mere prevazilaženja posledica pandemije virusa COVID-19 za organizacije civilnog sektora, umetnike/ce i radnike/ce u kulturi kroz postojeće i nove instrumente podrške, kao i da, u saradnji sa nacionalnim mrežama i organizacijama nezavisne kulturne scene, kreiraju mere za postizanje srednjoročnih i dugoročnih rešenja.

Posledice krize su zabrinjavajuće. Tokom trajanja vanrednog stanja ni minimum sigurnosti nije obezbeđen civilnom sektoru, slobodnim umetnicima i umetnicama, samozaposlednim ili nezaposlenim umetnicima i umetnicama i kulturnim radnicima i radnicama. Organizacije, aktivne više od decenije, na granici su egzistencije a njihov opstanak je pod velikim rizikom. Ovakva situacija može dovesti do potpunog gašenja određenog broja organizacija, a samim tim i urušavanja i onako fragilne scene. Ovo se odnosi i na veliki broj organizacija koje pripremaju projekte za konkurs Evropske komisije ‘Kulturna saradnja na Zapadnom Balkanu’, a koje možda neće opstati do iduće godine”, upozorila je 4. maja Kooperativa, koja obuhvata organizacije koje deluju na području nezavisne kulture i savremene umetnosti u Jugoistočnoj Evropi, odnosno u regionu bivše Jugoslavije.

Pored zatvaranja kulturnih institucija i prostora, otkazivanja stotine javnih programa, izložbi, performansa i festivala, kriza izazvana pandemijom korona virusa, kako je ukazala Kooperativa, otkrila je slabosti kulturnog sektora i ugrozila egzistenciju mnogih.

“Organizacije civilnog sektora u polju kulture, sa višedecenijskim iskustvom, igraju ključnu ulogu u izgradnji pluralističkog društva, otvaraju prostor za nove, društveno angažovane i kritičke umetničke prakse, kreiraju različite metodologije i modele učenja i proizvodnje znanja, podstiču međunarodnu kulturnu saradnju, promovišu slobodu govora, bore se za ljudska prava i razvijaju nove forme učešća i angažmana građana i publike. Bez obzira na dinamiku scena i dugogodišnji angažman aktera u polju kulture, javni budžeti za kulturu u većini zemalja su ispod nivoa sektorskih potreba i značajno ispod evropskog standarda. Pojedine vlade i lokalne administracije u regionu, krizu izazvanu aktuelnom situacijom, iskoristile su da otkažu, pa čak i ukinu, godišnje konkurse za finansiranje i sufinansiranje projekata i da suspenduju rad komisija. Neke zemlje predložile su skromne mere pomoći, ali vremenski okvir i domet ovakvih mera je veoma ograničen i ne može obezbediti opstanak velikom broju važnih aktera. U vremenu krize, izolacije, ograničene mobilnosti i fizičke distance, kultura igra važnu ulogu u ponovnoj izgradnji društva, povezivanju i zajedničkim inicijativama za bolju budućnost. Organizacije civilnog društva povezale su se u okviru lokalnih, nacionalnih, regionalnih i međunarodnih foruma kako bi razmenile iskustva, artikulisale svoju poziciju i definisale moguća alternativna solidarna rešenja za vremena pred nama. Ipak, kako bi sačuvali nasleđe građeno tokom predhodnih trideset godina rada i kako bi obezbedili budućnost civilnog sektora u polju kulture, neophodne su mere nadležnih institucija”, poručio je Upravni odbor Kooperative (Hristina Ivanoska, Milica Pekić, Ares Shporta, Dušan Dovč, Teodor Celakoski).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r