• Search form

11.11.2021 | 14:04

Apel Kooperative Sloveniji da ne smanjuje budžet za civilni sektor u kulturi

Apel Kooperative Sloveniji da ne smanjuje budžet za civilni sektor u kulturi

Regionalna platforma za kulturu Kooperativa pozvala je slovenački parlament, vladu i ministra kulture Vaska Simonitija da odustanu od planiranog smanjenja budžeta za civilni sektor u oblasti kulture i umetnosti, upozoravajući da bi to imalo posledice po čitav region.

U otvorenom pismu ministru Simonitiju, parlamentu i Vladi Slovenije, Kooperativa je izrazila 11. novembra duboku zabrinutost zbog predloženih izmena budžeta za 2022. i 2023. godinu, koje su na dnevnom redu parlamenta na predlog vlade, a kako je ocenila, dovešće do destabilizacije civilnog sektora u oblasti umetnosti i kulture u Sloveniji sa teškim posledicama po ceo region Jugoistočne Evrope.

Kao regionalna mreža oko 40 nevladinih organizacija aktivnih u oblasti nezavisne kulture i savremene umetnosti u svim zemljama nastalnim na prostoru bivše zajedničke države, Kooperativa je pozvala nadležne u Sloveniji da budžetska sredstva za programe i projekte u oblasti izvođačke, vizuelne, muzičke i novomedijske umetnosti, kao i amaterskog kulturnog stvaralaštva i izdavaštva povećaju do prvobitno planiranog nivoa. Slovenija bi se time, kako je naglašeno, čvrsto etablirala kao regionalni lider u oblasti kulture, potvrđujući razumevanje o važnosti i ulozi, kao i o potrebama civilnog sektora u umetnosti i kulturi.

Skupština Kooperative u Skoplju, oktobar 2021.

Navodeći da je slovenačko Ministarstvo kulture pokazivalo svest da civilni sektor ima fundamentalnu ulogu u razvoju društva i sistema kulture, Kooperativa je naglasila da je njegov značaj suštinski i u kontinuiranoj zaštiti kulturnog nasleđa i njegove globalne kulturne i umetničke relevantnosti, kao i u izgradnji identiteta, procesa demokratizacije, te društvene i regionalne kohezije i procesa saradnje. Civilni sektor u kulturi, kako je istaknuto, predstavlja izraz potreba građana, ima ključnu ulogu u razvoju publike i važan je generator umetničkog stvaralaštva. Takođe, učestvuje u zaštiti tradicionalnih formi umetnosti i kulture, ali i u svestranom razvoju umetničkog stvaralaštva.

“Država sa svojim javnim institucijama kulture značajno zavisi od produkcije umetničkih radova i drugih kulturnih dela civilnog sektora i publike koju on razvija. Građani takođe zavise od kulturne produkcije civilnog sektora koji može brzo da odgovori na njihove potrebe. On je ne samo u osnovi ekonomskog razvoja u oblasti kulture, već je zaslužan i za stvaranje novih radnih mesta i poslova za značajan broj umetnika i drugih profesionalaca u kulturi. Civilne organizacije u oblasti umetnosti i kulture značajan su nosilac i evropskih i međunarodnih fondova u Sloveniji i njihov kapacitet da nastave i prošire svoje prihode direktno zavisi od mogućnosti da dobije sufinansirajuća sredstva u Sloveniji”, poručila je Kooperativa u pismu, koje su potpisale i njene članice.

U tom svetlu, kako je konstatovano, teško je razumeti razloge za smanjenje budžetskih sredstava za civilni sektor u kulturi dok Slovenija istovremeno izdvaja ogromna sredstva za razvoj sektora kulture generalno. Takva odluka značajno bi pogoršala i inače prekarne uslove rada umetnika i radnika u kulturi, dovodeći mnoge u njih u rizik da izgube posao, napuste region ili odustanu od rada u umetnosti i kulturi.

Kooperativa je skrenula pažnju i na posledice odluke o smanjenju finansiranja civilnog sektora u kulturi u Sloveniji na procese kohezije i saradnje u oblasti kulture i umetnosti u čitavom regionu Jugoistočne Evrope.

“Slovenačke organizacije imaju već duže vreme vodeću ulogu u kulturnoj i umetničkoj saradnji, razmeni i programima izgradnje kapaciteta u kulturi u regionu. Njihovo izvanredno iskustvo i stručnost u obezbeđivanju sredstava iz međunarodnih fondova, kao i njihov međunarodni ugled i pozicija, značajno su pomogli razvoju sektora kulture i u drugim zemljama Jugoistočne Evrope”, naglasila je Kooperativa i istakla da su se organizacije u Sloveniji potvrđuju oduvek kao veoma potrebni i stabilni partneri. Stoga bi, kako je upozorila, smanjenje budžetskih sredstava za civilni sektor u kulturi u Sloveniji moglo da ugrozi i aktuelne, kao i buduće zajedničke regionalne programe u kulturi, što preti da dovede do višedecenijskog unazađivanja procesa kohezije i kulturnog razvoja u regionu.

Kooperativa stoga snažno poziva nadležne da “razmotre ulogu i odgovornost Slovenije kao lidera u regionu” i učine napor da osiguraju finansijska sredstva za kontinuirani razvoj civilnog sektora u umetnosti i kulturi u Sloveniji, a time i u čitavom regionu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r