Antispomenici Balkana
Suočavanje sa negativnom prošlošću i razvoj odgovorne kulture sećanja tema je predavanja koje će prof. dr Milena Dragićević Šešić održati 10. novembra u EU Info centru u Beogradu, posebno ukazujući na umetničke projekte koji se bave tom problematikom.
Malo je naroda koji su, poput Nemaca, bili primorani da se suoče sa svojom negativnom prošlošću. Koliko je to važno vidi se po tome što se rasistički i neonacistički ispadi danas dešavaju češće na prostorima nekadašnje Istočne Nemačke nego u Zapadnoj, navela je Milena Dragićević Šešić u najavi predavanja “Negativna prošlost i kultura sećanja: antispomenici Balkana” (od Johena Gerca do Milice Tomić - izazovi politike sećanja).
Ukazujući da je razvoj odgovorne kulture sećanja zadatak o kojem nema društvene debate ni u jednoj zemlji Balkana, te da se ne znaju ni ministarstva koja su za to odgovorna, Milena Dragićević Šešić navešće tokom predavanja primere umetnika koji su uzeli na sebe zadatak da kritički razmotre pitanja negativne prošlosti: tabu teme poput građanskog rata u Grčkoj, zločina u balkanskim ratovima, Informbiroa nekad ili zločina počinjenih u ime nacije prilikom raspada zemlje.
Od Johena Gerca i njegovih kontraspomenika koji oživljavaju sećanje na nacističke zločine i nestale zajednice, do Saše Stojanovića, Ane Vilenice, Milice Tomić i grupa Spomenik i Četiri lica Omarske, umetnici se suočavaju kako sa kontroverznim temama o kojima je “uspostavljen društveni konsenzus”, tako i zločinima počinjenim u ime “naroda”, o kojima se izbegava javna reč.
Dr Milena Dragićević Šešić redovna je profesorka Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu i voditeljka UNESKO katedre za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu. Gostujući je profesor na brojnim svetskim univerzitetima, kao i na Evropskoj diplomi kulturnog menadžmenta. Autorka je 16 knjiga i 150 naučnih studija, prevedenih na 17 jezika. Kao ekspertkinja UNESKO-a, Saveta Evrope i Evropske kulturne fondacije, izvela je niz programa unapređenja kulturne politike i menadžmenta u više država Azije i Afrike.
Između ostalog, objavila je knjige: Umetnost i alternativa; Kultura-menadžment, animacija, marketing (sa B. Stojkovićem), Menadžment umetnosti u turbulentnim okolnostima (sa S. Dragojevićem), Neofolk kultura i Indijsko pozorište: od tradicije do aktivizma.
Za doprinos razvoju obrazovanja i kulture 2002. godine dobila je visoko priznanje francuskog Ministarstva za obrazovanje i istraživanja Orden akademskih palmi u rangu viteza.
Predavanje počinje u 18 časova, a prijavljivanje je na info@euinfo.rs, broj telefona 011 4045400 ili slanjem poruke na Fb strani EU Info centra.
(SEEcult.org)