• Search form

28.04.2014 | 22:34

Anti-knjiga

Anti-knjiga

Britanski sociolog Nikolas Toburn (Nicholas Thoburn) gostuje u Beogradu i Zagrebu povodom knjige “Anti-knjiga: Materijalni tekst i političko izdavaštvo” koju je objavio Kuda.org iz Novog Sada, a reč je o delu koje kritički ispituje svoju medijsku formu - samorefleksivni tekstualni rad, čija refleksivnost nije ograničena na diskurzivno polje.

"Anti-knjiga" ispituje, problematizuje i gura do krajnjih granica svoju punu materijalnost - fizička svojstva, tehnološku izvodljivost, institucionalne strukture, tekstualne procedure, grafičke aranžmane, osetilne kvalitete i ekonomske paradigme, kojih je istovremeno i proizvod i nosilac. Autor, shodno tome, figuru anti-knjige obrađuje kroz različite primere (Mémoires Gi Debora, Papirne čini Antonina Artoa, Crvena knjižica Mao Ce Tunga, U, itd.), forme (manifest, knjiga umetnika, minifest, knjiga-rizom, itd.) i kroz teorijska pomagala široke skale.

Beogradska promocija “Anti-knjige” organizovana je 28. aprila sa kolektivom Učitelj neznalica, a zagrebačka - 30. aprila u Booksi - u saradnji sa Kulturtregerom i Multimedijalnim institutom (mi2).

Toburn će u Booksi održati predavanje “O materijalnosti komunističkog izdavaštva”.

“Ovo nije knjiga protiv knjige…”, rečenica je kojom počinje “Anti-knjiga”. U tom delu se “Anti-knjiga” radije i posmatra kao politička figura, komunistička perspektiva medijskih formi teksta.

Prema navodima Kuda.org, jedno od pitanja koje se postavlja je i šta bi bila knjiga o političkoj figuri anti-knjige? Kontekstualizacija tog pitanja se razlaže problematizacijom delovanja malotiražnih izdavača danas, čije se prakse susreću sa širom problematikom mera štednji, krize izdavaštva, akademije i nezavisne produkcije, kao i publike/čitalaštva, posebno kada je u njihove prakse neminovno uključena samorefleksija samih prevodilačkih, uredničkih, izdavačkih i tekstualnih aspekata. Prema tome, gde bi bilo mesto političke intervencije specifičnih izdavačkih projekata kada je izdavaštvo i mišljenje knjige u pitanju, tj. koliki su potencijali za formiranje samorefleksivnog i kritičkog prostora takve produkcije?

“Zajedno sa autorom, pokušaćemo da artikulišemo autorski doprinos objavljivanju knjige, koje se delimično može okarakterisati kao naglašavanje i povratak na pomenuto mesto onog ‘protiv’ knjige, sa kog nastojimo zahvatiti punu materijalnost ove knjige koja, počev od svog naslova, izlaže problem anti-knjige. Taj doprinos ne vidimo drukčije nego kao niz otvorenih pitanja i dilema koje ćemo pokušati da podelimo sa prisutnima”, navodi Kuda.org povodom novog izdanja.

Toburn predaje na Univerzitetu u Mančesteru. Autor je i knjige “Deleuze, Marx and Politics” (Routledge, 2003).

"Anti-knjiga" je objavljena u okviru projekta “Proširena estetska edukacija: umetnički eksperiment i politička kultura u doba mreža” koji se realizuje u saradnji kuda.org sa Multimedijalnim institutom iz Zagreba, Kontrapunktom iz Skoplja, Berliner Gazette iz Berlina i Mute iz Londona, uz podršku programa Kultura 2007-2013 EU, Evropske kulturne fondacije, Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vojvodine, Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji, Zavoda za kulturu Vojvodine i Gradske uprave za kulturu Novog Sada.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r