• Search form

16.12.2017 | 20:58

Ansambl za drugu novu muziku - 40 godina ranije u SKC-u

Ansambl za drugu novu muziku - 40 godina ranije u SKC-u

Ansambl za drugu novu muziku nastupiće 25. decembra u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, gde je održao i prvi koncert pre 40 godina, kada je izveo minimalističke kompozicije Miloša Raičkovića. Tom prilikom izvedeno je i Raičkovićevo delo Permutacije za tri klavira, u 18 ruku.

Raičkovićeva dela i kompozicije Miše Savića na programu su i  koncerta “40 godina ranije” u Velikoj sali SKC-a, koji će ujedno biti i promocija novog Savićevog autorskog CD-a Vremenska Linija/Timeline (vertical jazz), na kojem je zastupljen i Ansambl za drugu novu muziku.

Uz snimak izvođenja Raičkovićevih Permutacija V (1978) na Muzičkom bijenalu u Zagrebu 1979. godine, program koncerta u SKC-u obuhvata i Raičkovićeva delo Waiting for C-A-G-E (2012) u izvođenju Nade Kolundžije (klavir i klavir-igračka), te Water Tones (Vodeni tonovi, ili Permutacije III, 1977), u izvođenju Ansambla za drugu novu muziku, zatim snimak Savićeve ABC Music (1980) koji je na novom CD-u Vremenska linija/Timeline, kao i prvo izvođenje Savićevog dela Ojlerov akordŠepardovi tonovi (2017).

Ansambl za drugu novu muziku nastupiće u sastavu: Anđelka Đorđević, Branka Parlić, Mila Lacković, Dragoljub Ilić, Nada Kolundžija, Lidija Stanković, Miroslav Savić i Miloš Raičković, uz nove članove - Sonju Lončar, Andriju Pavlovića, Miloša Branisavljevića, Jovanu Đorđević, Katarinu Radovanović i Natašu Penezić.

Ansambl za drugu novu muziku nastupio je prvi put javno 7. decembra 1977. godine u SKC-u, a uz Raičkovićeva dela, ubrzo je počeo da izvodi i kompozicije drugih beogradskih kompozitora - Katarine Miljković, Miroslava Savića, Miodraga Lazarova, Milimira Draškovića, Vladimira Tošića, Marjana Šijaneca…

Uz podršku urednika Muzičkog programa SKC-a, Miroslava Savića, Ansambl je gostovao u više stranih gradova, a nastupao je i na Muzičkom bijenalu u Zagrebu 1979. godine. Izdao je LP sa kompozicijama Roberta Morana i Milimira Draškovića, a snimao je i za radio i TV.  

Među mnogobrojnim izvođačima na klavirima, klavijaturama i udaraljkama, bili su i: Nada Kolundžija, Miša Savić, Dragan Ilić, Slobodan Todorović, Branka Parlić, Lidija Stanković, Ksenija Zečević, Miodrag Lazarov, Vladimir Tošić, Milimir Drašković, Nebojša Brajović (Moris Vit), Pol Pinjon (Paul Pignon), Olgica Antić, Anđelka Marjanović, Aleksandar Damnjanović, Nevena Popović, Miloš Petrović, Istra Pečvari, Mila Lacković, Dragana Kosić, Marjan Šijanec, Rade Bulatović, Nenad Jelić, Tatjana Šurev, Miroslav Karlović, Veljko Nikolić, Tatjana Tasić, Borislav Pavićević, Margita Stefanović i Miloš Raičković.

Predstojeći jubilarni koncert spaja neke od tih muzicara sa izvođačima novijih generacija.

Kako je istakao tim povodom Raičković, Ansambl za drugu novu muziku posvećuje koncert novim generacijama, kao i sećanju na Olgicu Antić, Kseniju Zečević, Margitu Stefanović, Miloša Petrovića, Milimira Draškovića i Nevenu Popović.

Posle koncerta predviđeno je druženje sa Ansamblom za drugu novu muziku koji sledeći koncert planira za prve dane jula 2018.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r