Anri Sala gost MSUB-a, 13. oktobra Širin Nešat
Muzej savremene umetnosti u Beogradu započeo je novi program posvećen umetničkom filmu “Artist’s Film” gostovanjem umetnika Anrija Sale, a naredna gošća biće 13. oktobra umetnica Širin Nešat.
Salin rad “Take Over”, koji je moguće videti do 8. oktobra u MSUB-u, sastoji se od dva filma i bavi se centralnim temama u opusu tog berlinskog umetnika albanskog porekla, u okviru kojih istražuje odnose muzike i narativa, arhitekture i filma, prožimajući kvalitete različitih medija na kompleksne i intuitivne načine kako bi stvorio dela u kojima jedan medij preuzima kvalitete drugog.
Sala (1974, Tirana) govorio je u MSUB-u o svom stvaralačkom putu, specifičnim kreativnim procesima kroz koje je prolazio, a pružio je i pregled nekih najzanimljivih ostvarenja koje je do sada uradio tokom karijere, a predstavio ih je na mnogobrojnim samostalnim izložbama, kao i na velikim grupnim izložbama i bijenalima, uključujući 57. Venecijansko bijenale (2017), dOCUMENTA 13 (2012), 29. Bijenale u Sao Paulu (2010) i 4. Berlinsko bijenale (2006). Predstavljao je Francusku na 55. Venecijanskom bijenalu 2013. godine.
O radu “Take Over”, koji čine dva filma, rekao je da svaki od njih razrađuje odnos ljudskog bića - pijaniste, i instrumenta - samosvirajućeg klavira.
“Istovremeno se bavi odnosom dve poznate himne. U njemu se spajaju čovek i mašina, dve himne, i istorija. Pritom se ovo dešava nedaleko od drugog geografskog spajanja, dve reke u jednu, doslovno nekoliko metara odavde. Naravno, postoji i veza sa zgradom koja je obnovljena, ali predstavlja primer socijalističkog modernizma. Ovo nije rad specifično osmišljen za ovaj prostor, ali mi se dopada spoj između dve reke, dva himne i dve entiteta”, rekao je Sala, sa kojim je razgovor vodila direktorka MSUB-a i kustoskinja programa Artist’s Film Marijana Kolarić.
Kontekst i polaznu tačku rada “Take Over” čine dva poznata muzička dela, Marseljeza i Internacionala, povezana prepletenom političkom i kulturnom istorijom. Napisana 1792. godine, Marseljeza je bila usko povezana sa Francuskom revolucijom, ali se brzo proširila i na druge zemlje gde je postala simbol za zbacivanje represivnih režima. Stihovi Internacionale iz 1871. prvobitno su takođe bili usaglašeni sa melodijom Marseljeze, sve do 1888. godine kada je komponovana njena originalna muzika a pesma je potom postala himna socijalističkog pokreta. Obe himne pretrpele su velike promene u svojim političkim konotacijama: od revolucije, revitalizacije, socijalizma, otpora i patriotizma, do dodatnih asocijacija na kolonijalnu istoriju i ugnjetavanje u drugoj polovini dvadesetog veka (kao nacionalne himne Francuske i Sovjetskog Saveza, respektivno). Ipak, do današnjeg dana njihovo značenje ostaje u fluksu, jer se dve pesme nastavljaju prisvajati.
Film "Take Over" Anrija Sale gradi čujno bliske ritmičke odnose ove dve političke himne otkrivajući muzičko srodstvo kao trag njihovog promenljivog simboličkog značaja. Zvuk bukvalno određuje filmove, čiji je promenljivi fokus vezan za muzičke tonove i pokrete klavirskih dirki koje ih proizvode - čak i ako osnovni sistem ostaje neuhvatljiv.
Oba filma prvobitno su zamišljena da se prikazuju istovremeno sa njihovim odgovarajućim zvučnim zapisima koji se prepliću u tandemu. U MSUB-u će biti prikazivani jedan za drugim do 8. oktobra.
Program Artist’s Film, kako je rekla Marijana Kolarić, pokrenut je sa idejom da ponudi živopisan prikaz odabranih umetnika i njihovih dela koji su inspirisani filmom kao medijem i osećaju potrebu da ga tumače i odgovore na svoj način.
“Kroz ovaj program, pored prikazivanja filmova, u organizovanim razgovorima sa gostujućim umetnicima, domaća publika je u prilici da se upozna sa produkcijom i procesom stvaranja umetničkog filma, kao i sa posebnim aspiracijama svakog od gostujućih umetnika, kao što je to bila prilika u razgovoru sa Anri Salom”, rekla je Marijana Kolarić.
Naredna gošća u okviru programa MSUB-a biće 13. oktobra iranska umetnica Širin Nešat, koja živi i radi u Njujorku, a potom i Ali Čeri.
*Foto: Bojana Janjić
(SEEcult.org)