Anisur Rahman u Krokodilovoj Kući za pisce
Pisac Anisur Rahman iz Bangladeša, koji je nakon pretnji smrću zbog sekularističkih stavova zatražio politički azil u Švedskoj pre pet godina, gost je Krokodilove Kuće za pisce tokom jula, a učestvuje i na festivalu Kikinda short u Beogradu.
Anisur Rahman je pesnik, dramski pisac, romanopisac, esejista, novinar, književni kritičar i prevodilac. Član je Švedskog udruženja pisaca i počasni šlan Švedskog PEN centra. Programski je urednik Švedskog književnog centra u Upsali.
Često nastupa na konferencijama, seminarima i u medijima, gde govori o temama slobode govora, bengalskoj, švedskoj i nordijskoj poeziji, a često drži i radionice kreativnog pisanja.
Rahman će nastupati u okviru desetog festivala Kikinda short 4. jula u Parobrodu.
Debitovao je 2003. zbirkom pesama Empty Glass, a dobitnik je stipendije princa Vilhelma, koju dodeljuje Švedski PEN centar (2013).
Govori i piše na bengalskom, engleskom i švedskom, a trenutno živi u Upsali, gde je od 2009. do 2011. bio rezidencijalni pisac. Studirao je bengalski i engleski jezik, književnost, istoriju, film i studije drame na Univerzitetu u Daki i Univerzitetu u Stokholmu. Radi na književnim programima kreativnog pisanja u sklopu organizacije Studiefrämjandet. Sex årstider (Šest godišnjih doba) je Rahmanova prva zbirka pesama na švedskom.
Kao dramski pisac, pisao je za pozorišta u Bangladešu, Norveškoj i Švedskoj, kao i za Švedski radio i norveški radio NRK. Objavio je nekoliko knjiga proze i poezije u Bangladešu, Švedskoj, Norveškoj i SAD.
Na bengalski je preveo više klasičnih pisaca poput Franca Kafke, Henrika Ibzena i Tomasa Transtremera. Trenutno prevodi nekoliko nordijskih pesnika na bengalski. Prozu i poeziju objavljuje u različitim časopisima u Bangladešu, Finskoj, Norveškoj i Švedskoj (Uppsala Nya Tidning, The Weekly Holiday i The Finland Times).
Osnovao je i vodi nekoliko književnih festivala u Upsali, među kojima su the Mother Language International Poetry Festival i the Fristad festival.
U prilogu: tekst koji je napisao pred dolazak u Beograd
*Foto: Magnus Hjalmarson Neideman
(SEEcult.org)