Algebra - Život u brojevima
Izložba “Algebra - Život u brojevima”, koja će biti otvorena 25. juna u prostoru ITS-Z1 u Ritopeku, predstavlja radove više od 20 umetnika različitih generacija iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, kojima se rezimira upliv brojeva u sisteme vizuelne umetničke prakse. Reč je o pokušaju da se razumeju univerzalni zakoni brojeva koji u svakodnevnom životu, ali i na višoj razini određuju trenutne poretke i poetike.
Izložba “Algebra - Život u brojevima”, koja će biti otvorena 25. juna u prostoru ITS-Z1 u Ritopeku, predstavlja radove više od 20 umetnika različitih generacija iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, kojima se rezimira upliv brojeva u sisteme vizuelne umetničke prakse.
Reč je o pokušaju da se razumeju univerzalni zakoni brojeva koji u svakodnevnom životu, ali i na višoj razini određuju trenutne poretke i poetike.
Na izložbi učestvuju: Mirko Ognjanović, Miško Šuvaković, Maja Savić, Neša Paripović, Jovan Čekić, Zoran Popović, Marica Radojčić Prešić, Miša Savić, Gaga Caranović, Irena Lagator (Crna Gora, Cetinje), Aleksandar Dimitrijević, Zorica Čolić, Marko Stojanović, Borjana Mrđa (BiH, Banja Luka), Dragan Ilić, Ivan Iliev, Mića Stajčić, Nikola Marković, Peđa Miladinović, Vakuum pac i Sanja Kostić.
Prema navodima kustosa Vesne Lakićević, Miroslava Karića i Jelene Veljković, više nego primetno, brojevi vladaju životnim odnosima. Kroz nizove fiskalnih računa, statistika, slika na monitoru računara, parametara predmeta u prostoru, stvaraju se i definišu vizure našeg videokruga, i generišu mehanizmi delovanja svake individue. Ako ogolimo mehanizme realnosti uvidećemo da fukcionišemo kroz brojeve: JMBG, broj nijansi boje, koraka, vektorskih prostiranja, broja predmeta, muzičkih kompozicija koje se vremenski ograničavaju na taktove i različite vremenske intervale, godine provedenih u stvaranju...
Kroz temu algebarskih brojeva i filtriranje njihovih sadržaja, u polju vizuelne umetnosti, izložba obuhvata nekoliko idejnih celina unutar tri kustoska koncepta i tri generacije umetnika.
Težnja je, da se kroz individualna tumačenja i značenja brojeva u različitim poljima umetnosti (vizuelne i auditivne), različitim medijumima (muzičke kompozicije, slikarstvo, skulptura, fotografija, video rad, instalacija) prikaže savremena produkcija. Svaki od umetnika ponudiće svoju vizuru poretka prostora i vremena u kome stvara; kroz prizmu brojki, o aspektima i problemima savremenog života i umetnosti.
Izložba će biti otvorena do 30. juna.
U prostoru ITS-Z1 (International Test Site-Z1) za početak jula najavljena je i izložba Stelarka (Stelarc), svetski priznatog australijskog umetnika poreklom sa Kipra, čijim je radom ITS-Z1 i lansiran u maju 2007. godine.
ITS-Z1 je privatno vlasništvo srpsko-australijsko-američkog umetnika Dragana Ilića, odnosno nezavisni umetnički prostor/laboratorija, gde se umetnici i naučnici iz raznih delova sveta mogu sresti, diskutovati, eksperimentisati, stvarati i pre svega promovisati nove ideje najšireg raspona.
Cilj umetničkog prostora/laboratorije ITS-Z1 je unapređenje globalne kulturne razmene i suprotstavljanje komercijalizaciji umetničke scene kroz obezbeđivanje platforme umetnicima da eksperimentišu i testiraju svoje ideje bez bilo kakvog ograničenja koje nameću tržiste ili prolazni trendovi.
Sajt ITS-Z1je http://www.its-z1.org, a sam prostor i deo radova Dragana Ilića predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)