Aleksandra Heseker u FLUC-u
Kanadska umetnica Aleksandra Heseker (Alexandra Haeseker) predstaviće se 9. marta u galeriji Centra za grafiku u Beogradu izložbom “Ja sam u tvojoj krvi” kojom nastavlja istraživanje rodnog identiteta, odnosno problematizuje poziciju žene, njenih višestranih uloga i komunikacijskih moći i nemoći koje se u realnom svetu stalno umnožavaju.
Kanadska umetnica Aleksandra Heseker (Alexandra Haeseker) predstaviće se 9. marta u galeriji Centra za grafiku u Beogradu izložbom “Ja sam u tvojoj krvi” kojom nastavlja istraživanje rodnog identiteta, odnosno problematizuje poziciju žene, njenih višestranih uloga i komunikacijskih moći i nemoći koje se u realnom svetu stalno umnožavaju.
Na večita pitanja, o čoveku i njegovom identitetu, društvenim ograničenjima i rodnim razlikama, utemeljena u radu “Ja sam u tvojoj krvi”, umetnica iznosi svoja saznanja stečena antropološko-kulturološkim istraživanjima, navela je Ljiljana Tašić povodom izložbe, u okviru koje će Aleksandra Heseker održati 10. marta i predavanje “Od tradicije do tehnologije”.
Istražujući rodni identitet, Aleksandra Heseker kombinuje vizuelno-tekstualne narative kroz različite vidove instalacije, koju obično prilagodjava izložbenom prostoru, pa je tako i izložbu u Centru za grafiku iskladjena sa uslovima galerije.
Kao svedočanstvo o ženskoj individualnosti, višeslojni rad “Ja sam u tvojoj krvi” sačinjen je od mnoštva pojedinačnih ženskih figura, digitalno obrađenih i isečenih. Figure žena postavljene su tako da odvojene od podloge, u dva nivoa, stvarajući utisak preklapanja.
Predstave žena su istovremeno pojedinačne i opšte u svojim arhetipovima, gestovima i oštampanim tekstovima koji naglašavaju identitet: Ja sam u tvojoj krvi, Ja sam poznavala ljubav, Ja ne žalim ni za čim, Ja sam plesačica...
Prema navodima Ljiljane Tašić, snažan vizuelni naboj postignut je dinamikom medjuprostora oba sloja figura i njihovim reflektujućim senkama.
Kolektivnom snagom figure žena preuzimaju celokupnu izložbenu površinu, a njhova kombinovana energija postaje moćno prisustvo označavajući žensko MI, navela je Ljiljana Tašić, dodajući da je odnos prema ženi za koji se Aleksandra Heseker zauzima saosećajan , dubok i kompleksan.
Umetnički projekat “Ja sam u tvojoj krvi” prezentovan je delom 2008. godine u Umetničkom muzeju u Šangaju.
Izložbu u galeriji Centra za grafiku otvoriće ambasador Kanade u Srbiji Džon Morison (John Morison), a umetnica će dan kasnije govoriti o evoluciji u sopstvenom radu - od litografije do digitalne štampe, kao i o radu svoje tri koleginice, veoma priznate grafičarke u Kanadi.
Njihov rad se temelji na tradicionalnim grafičkim tehnikama, ali je prilagođen novim načinima stvaranja slike, uz primenu savremenih tehnologija.
Rodjena 1945. godine u Bredi u Holandiji, porodica Aleksandre Heseker preselila se 50-ih u Kanadu, gde je ona i studirala na Univerzitetu u Kalgariju, a potom i na Alberta koledžu za umetnost i dizajn (Alberta College of Arts and Design), gde je diplomirala na odseku za slikarstvo u klasi čuvenog Ilingworta (Bak) Kerija. Magistrirala je 1972. na Univerzitetu u Kalgariju upravo pred sam početak predavačke karijere na Alberta koledžu 1973. Tu instituciju napustila je 2003. godine, iako je bila i šef odseka za grafiku i član tima koji je 1985. izdejstvovao autonomiju tog umetničkog koledža od Instituta za tehnologiju Južne Alberte. Uprava Alberta koledža dodelila joj je 2004. status počasnog predavača.
Izlagala je slike, grafike i multimedijalne instalacije na mnogobrojnim samostalnim i grupnim izložbama u Kanadi i inostranstvu, ukljucucjući prestižna medjunarodna bijenala grafike širom sveta (Seul, Ljubljana, Peking, Aleksandrija, Grenhen, Novosibirsk, Krakov, Bopal, Ibica), na kojima je osvojila niz nagrada i priznanja. Njeni radovi su deo kolekcija mnogobrojnih nacionalnih i medjunarodnih muzeja, javnih umetničkih galerija, velikih korporacija i privatnih lica.
Aleksandra Heseker je član Kanadske kraljevske akademije umetnosti, a dobitnica je i nagrade Immigrant of Distinction Art & Culture u 2006.
Izložba u Centru za grafiku (www.fluc.org) biće otvorena do 27. marta.
(SEEcult.org)