• Search form

23.12.2011 | 12:10

Aleksandar Makedonski i umijeće (ne)razumijevanja

Aleksandar Makedonski i umijeće (ne)razumijevanja

Criticize This! predstava Divna, divna, divna katastrofa, ZPC, Zagreb

Piše: Ivana Anić

Pet izvođačica, pet priča. Pet izvođačica, jedna priča? Divna, divna, divna katastrofa autorsko je djelo plesnih umjetnica Selme Banich, Deane Gobac i Roberte Milevoj, plesne umjetnice i kritičarke Ive Nerine Sibile te teatrologinje i kritičarke Nataše Govedić u kojoj se razračunavaju sa narativima vlastitim, tuđim i univerzalnim. Predstava je, s obzirom na njen eksperimentalni karakter, duga i iznimno fragmentirana, na prvi pogled čak i vježba improvizacija. Tekst, gesta, ples, simboličke radnje i metateatarski postupci neprestano se bore za svoju poziciju u igri, da bi se na kraju priče gledatelj osjećao kao da su krušne mrvice, zalog sigurnog povratka kući, pojele ptice. No, mane konceptualnog duela ujedno su i njegove vrline, odnosno pokazatelj sukladnosti forme sadržaju.

Predstava se bavim onima koji pričaju, načinima kako pričaju, sadržajima ispričanog i potragom za biti poruke, a u dvije scene koje se odigravaju negdje na samom početku izvedbe sadržana je poetika cijelog djela. U prvoj Selma Banich desetak puta pokušava nešto vrlo jednostavno – širi u rukama bijeli rupčić i pušta ga da padne na pod. Unatoč njenom trudu, rupčić nikada ne pada na tlo onako kako bi ona htjela, ne sljubi se sa podom već, nošen strujanjima zraka, neprestano pada zgužvan. Poruka koju je pošiljatelj odaslao nije ona ista poruka koja je došla do primatelja jer su je okolnosti – u ovom slučaju zakoni fizike – promijenile. Dodatnu težinu nosi i činjenica da je nositelj poruke, bijeli rupčić, simbol želje za pomirenjem i komunikacijom, ali on u ovom slučaju iznevjeruje svoje poslanje. Druga scena se simbolički nadovezuje na prvu, a u njoj profesionalna balerina Deana Gobac, priča priču o događaju s jednog izvođenja Labuđeg jezera kada se nositeljica glavne uloge onesvijestila već na samom početku izvedbe. Naviknuti na njeno zdravstveno stanje, kolege su nastavili sa izvedbom, a problem je riješen tako da je Gobac preuzela njenu ulogu, no to je značilo da su gledatelji trebali prihvatiti izazov pretvaranja da se na pozornici ne nalazi srušena balerina, dok su njeni kolege nastavili sa predstavom pazeći da je ne pogaze.

U tom trenutku gledatelj svjedoči iluziji unutar iluzije unutar još jedne iluzije – trenutku maksimalne metateatarske zgusnutosti – to jest, gleda predstavu koja je već sama po sebi vrsta iluzije i sluša izvođačicu kako priča o vlastitom iskustvu s jedne druge izvedbe, u kojoj su gledatelji, već spremni na to da pristanu na jedan ugovorni, bazični ˝kao da˝ moment Labuđeg jezera, pristali i na drugi ˝kao da˝, u kojem su se pretvarali da na pozornici ne vide tijelo besvjesne balerine.

Tako publici na kraju preostaje temeljiti svu komunikaciju na taj vječni ˝kao da˝ između izvođača i publike, ali i između izvođača samih, u kojem se pravimo da smo razumjeli što nam netko želi reći riječima, plesom, gestom, da smo doprli do nečije ˝istine˝ dok su nam u realnosti dostupni samo dijelovi pjesme s nečijeg soundtracka života, kao kada Roberta Milevoj sluša glazbu sa svog mp3 uređaja i gledateljima i suizvođačicama uspije prenijeti tek svaku četvrtu ili petu riječ teksta pjesme. Iako ideja o nemogućnosti izražavanja ˝istine˝, istine koja nam vječno izmiče - čak i kada Deana Gobac po treći put izvodi svoj vlastiti, šašavi Bumbarov let na glazbu Rimski-Korsakova, nakon kojeg zaključuje ˝Pukne ti srce od ove priče. Možda je fakat glupa˝ - Divna, divna, divna katastrofa nije pesimistična predstava. Odnosno, ona jest o ˝katastrofi˝, no katastrofi koja je trostruko ˝divna˝. Ona je predstava o svijetu koji gura naprijed unatoč tome što se ne razumije, koji potiče svog bližnjeg da izvodi svoj bumbarov ples iako ga ne razumije, koji se predaje ludičkoj igri i, kao i Nataša Govedić, gubi sandalu tijekom izvedbe i ne brine oko toga. Znakovito je također i da najizravnije i najintenzivnije poruke žene kao što je Nataša Govedić - teatrologinje, književne i kazališne kritičarke, dakle, nekoga tko živi od (pisane) riječi – nisu riječi, već emocionalno-facijalne ekspresije i geste. Bez obzira na priču o nemogućnosti neposredne komunikacije, neverbalno izražavanje Nataše Govedić je razumio svatko u publici. Ili ne? Naime, i tu postoji problem, problem tumačenja na ispravan način, koje pak vodi do relativističke kritike tumačenja ikojeg značenja kao jedinog ispravnog, nakon čega slijedi petlja iz koje je nemoguće izvući živu glavu. ˝Ništa se ne podrazumijeva˝, piše Govedić u jednom trenutku na ploču u dnu pozornice.

Kako onda dalje? Kako se razumjeti kada neprestano izmičemo jedni drugima, kada nestajemo lagano kao balon od sapunice kada ga dotaknemo? Iva Nerina Sibila precizno poentira ovu golemu frustraciju kada govori o priči ˝sa stotinu početaka i stotinu završetaka, koja se događa u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti i koja je u suštini uvijek ista, no nije je moguće ispričati jer je neuhvatljiva». Možda su svi na kraju dana Aleksandar Makedonski iz anegdote u predstavi. Njemu su, naime, kada je osvajajući došao do Indije i zatražio kruha, donijeli zlatni kruh jer su mu rekli da bi, da je htio samo običan pšenični kruh, zacijelo ostao kod kuće. Tako i mi osvajamo, dan za danom, grabimo naprijed u potrazi za bržim, višim i jačim, stvaramo teorije i svjetove jer je ˝potrebno stvarati nered da bi čovjek bio izumitelj˝ citira Nataša Govedić, iako nam ponekad treba samo najobičnija ˝korica kruha˝, ona nulta točka horizontalnog razumijevanja među ljudima. Spomenuti nered najbolje se odražava u predzadnjoj sceni, kada glumice na, paradoksalno, glazbu koja najviše nalikuje soundtracku za crno-bijeli svijet westerna – izvode koreografirano izmjenjivanje pozicija u samonametnutoj vrsti. Dok plesačica progovara verbalno a teoretičarka tijelom, u svakom trenutku za svaku od njih, ili svakoga od nas, u toj vrsti ima mjesta.

*Tekst je nastao u sklopu projekta Criticize This! koji organizuju Kulturtreger i Kurziv iz Hrvatske, SEEcult.org i Beton iz Srbije, te Plima iz Crne Gore. Projekat se realizuje u sklopu programa "Kultura 2007-2013" Evropske komisije. Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost organizatora projekta Criticize This! i ni na koji način se ne može smatrati da odražava gledišta Evropske unije.

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.