Air zvezde 11. GAF-a
Popularni francuski bend Air jedna je od atrakcija 11. Gitar Art Festivala (GAF), na kojem gostuje 10. februara u Beogradskoj areni, uz holandsku zvezdu Jane Šra (Janne Schra) i domaći mladi sastav Svi na pod. Air gostuju na GAF-u u okviru svetske turneje povodom novog albuma “Love 2”, koju su počeli u novembru 2009. godine, a iako dugo očekivan, to je njihov prvi nastup u Srbiji. Sastav Air, koji predvode Nikola Goden i Žan Benoa Dankel, stekao je svetsku slavu još albumom “Moon Safari” iz 1998. godine.
Popularni francuski bend Air jedna je od atrakcija 11. Gitar Art Festivala (GAF), na kojem gostuje 10. februara u Beogradskoj areni, uz holandsku zvezdu Jane Šra (Janne Schra) i domaći mladi sastav Svi na pod.
Air gostuju na GAF-u u okviru svetske turneje povodom novog albuma “Love 2”, koju su počeli u novembru 2009. godine, a iako dugo očekivan, to je njihov prvi nastup u Srbiji.
Sastav Air, koji predvode Nikola Goden i Žan Benoa Dankel, stekao je svetsku slavu još albumom “Moon Safari” iz 1998. godine.
Air je skraćenica za francuske reči “amour, imagination, reve” (ljubav, mašta, san), što je ujedno jedna od najboljih odrednica njihove muzike.
Air iza sebe imaju šest studijskih, dva miks i jedan saundtrek album, te 21 singl, od kojih je aktuelni “Sing Sang Sung” izrazito slušan na radio stanicama u Srbiji.
Bend je nastao 1995. godine u Versaju, kada su pod imenom Orange svirali zajedno sa današnjim zvezdama francuske elektronske scene Etjenom de Kresijem i Aleksom Goferom. Nakon debi albuma “Premiers Symptomes” iz 1997. godine, stekli su kultni status na evropskoj sceni, da bi samo godinu dana kasnije dostigli globalni uspeh hitovima “Sexy Boy”, “Kelly Watch the Stars” i “All I Need”.
Album “Moon Safari” prošle godine doživeo je jubilarno reizdanje na desetogodišnjicu originalnog uspeha. U tih deset godina Air su objavili neke od svojih najboljih albuma, uz singlove poput “Playground Love”, “Cherry Blossom Girl”, “Mer du Japon” ili “Don’t Be Light”, koju je otpevao Beck.
U muzičkom izrazu Air mogu se uočiti uticaji elektronskih pionira, poput Žan Mišel Žara ili Vangelisa, ali i bendova kao što su Pink Floyd ili Tangerine Dream.
Autorski dvojac Goden i Dankel neretko ističu i uticaje kompozitora poput Debisija, Rahmanjnova ili Stavinskog, a poznato je i da su oduševljeni likom i delom velikog romantika Serža Gejnzbora. Pod višeslojnim su uticajima i “flower power” muzike 60-ih, pa je u njihovoj muzici moguće prepoznati čak i Bitlse sa njihovog kultnog “Sgt. Pepper’s...” albuma.
Air su poznati i po saradnji sa Sofijom Kopolom - na muzici za njen prvi film i njihov istoimeni album “Virgin Suicides”, ali i po pesmama koje se provlače kroz njene kasnije filmove “Izgubljen o u prevodu” i “Marija Antoaneta”.
Saradnja sa famoznim italijanskim piscem Alesandrom Barikom na neobičnom umetničkom projektu čitanja njegove knjige “City” u prepunom rimskom teatru iznedrila je neobičan studijski projekat “City Reading: The Storie Western”.
Air su priznati i po kratkim filmovima i umetničkim instalacijama sa veoma karakterističnom estetikom. Režirajući većinu njihovih spotova, poseban doprinos identitetu benda dao je proslavljeni američki reditelj i dizajner Majk Mils, sa kojim rade i Moby, Yoko Ono, Sonic Youth ili modni dizajner Mark Jacobs.
Goden je u jednomintervjuu istakao da mnogi misle da su elektronski bend, iako su oduvek svirali uživo. Istovremeno, uvek su bili skloni i korišćenju analognih sintisajzera, posebno u njihovom novoizgrađenom “Atlas” studiju.
Air su ujedno prepoznati i po širokoj reafirmaciji gitare u savremenoj muzici, zbog čega njihovo učešće na 11. GAF-u, prema navodima organizatora, predstavlja jedan od svežih pogleda na sadašnjost i budućnost popularnog šestožičanog instrumenta.
Koncept GAF-a godinama je da, pored gitarističkih velikana, predstavi publici i velike autore koji gitaru koriste na manje uobičajen način, kao što je to bio slučaj sa nastupom Enija Morikonea 2009. u Beogradskoj areni.
Zvezda 11. GAF-a je i slavni španski flamenko gitarista Pako de Lusija, a festivalski program svečano počinje 9. februara u Kolarčevoj zadužbini koncertom švedskog gitariste Jorena Solšera (Göran Söllscher) i svetskom premijerom “Koncerta za flautu i gitaru” Alena Tomasa, koju će izvesti profesionalni ansambl Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu Camerata Serbica i Cavatina Duo, pod vođstvom dirigenta Bojana Suđića.
Raznovrstan program 11. GAF-a čine i koncerti klasične gitare, kao i novo gostovanje jednog od najčuvenijih gitarista bivše Jugoslavije Zlatka Manojlovića, a tradicionalno će biti održane i majstorske radionice, predavanja i takmičenja mladih talenata, dok je novina u pratećem programu sajam gitare, prvi te vrste u regionu.
Ulaznice za 11. GAF u prodaji su još od 11. decembra, na blagajnama sala u kojima se održavaju pojedinačni koncerti, kao i u prodajnoj mreži Bilet servisa.
Festival su i ove godine podržali Sekretarijat za kulturu Beograda i Ministarstvo kulture Srbije, kao i ambasade zemalja iz kojih dolaze strani učesnici.
Sajt GAF-a je www.gaf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)